De Nieuwe Wereldkaart Verslag Is de Nieuwe kaart van Nederland al een bekend begrip, de Nieuwe Wereldkaart gooit sinds 15 december ook hoge ogen. Om het willekeurige van grenzen ter discussie te stellen heeft het Amsterdamse politiek en cultureel centrum De Balie in 2009 een serie programma's georganiseerd over grenskwesties, zoals de grenzen van het nieuwe Kosovo of de problemen die Congo heeft doordat haar grenzen in de ige eeuw op een Berlijnse tekentafel vastgelegd zijn zonder enig rekening te houden met de inwoners van het gebied. Bovendien was er een aan de 'oude' en nieuwe Web 2.0 kartografïe gewijd avondprogramma in De Balie op 14 december. Programmamakers Wilbur Perlot en David Glas van De Balie en kunstenaar Herman van Bostelen hebben nu een nieuwe staatkun dige wereldkaart vervaardigd met grenzen die alle minderheden met onafhankelijk heidsaspiraties tegemoet komen. Ze zijn voor een deel geïnspireerd door de Unrepre sented Nations and Peoples Organisations, de UNPO. Deze Nieuwe Wereldkaart werd op 15 decem ber 2009 onthuld tijdens een bijeenkomst in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De sprekers tijdens deze manifestatie waren de historicus Thomas von der Dunk, de Ame rikaanse veiligheidsexpert John Hulsman, de Servische politicologe Lena Tromp en de geograaf Henk van Houtum, hoofd van het Centre for Border Research van de Nijmeegse universiteit. Von der Dunk beschreef eerst de grote invloed van de wandkaart die vroeger voor de klas hing op de latere beeldvorming, en ging daarna in op de natievorming. In 1648 werd de gelijkwaardigheid van de verschillende Europese staten vastgelegd, en door het ontstaan van natiestaten is de bete kenis van grenzen aangedikt. Men kreeg ter ritoriale verbanden in plaats van de persoon lijke relaties die in de Middeleeuwen golden tussen vazallen en leenheer. In de i9e eeuw kwam daar nog de democratie bij waardoor rijken die niet homogeen waren qua taal of godsdienst op den duur opgesplitst werden. John Hulsman, tijdelijk verbonden aan de Berlijnse denktank Deutsche Gesellschaft für auswartige Politik, hield een pleidooi voor legitimiteit in plaats van democratie en over-centralisatie, als bindende kracht voor de staten in het Midden-Oosten. Lena Tromp zette volkenrechtelijke en politieke argumen ten tegenover elkaar om het bestaansrecht van staten te evalueren. Kosovo is nu een 28 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 30