Het is een relatief klein Nederlands bedrijf met een eigen GIS, een eigen navigatiesysteem en een dagelijkse verwerking van meer dan zeven miljoen berichten. CityGIS is een Haags software- en databedrijf voor de markt waar elke seconde telt: Openbare Orde en Veiligheid (OOV). Klantoplossingen zijn er voor zowel meldkamers als voor in voertuigen in de Benelux. De software (ook geografische) wordt in eigen huis ontwikkeld en onderhouden. Recentelijk werd het iooe brandweerkorps voorzien van CityGIS routenavigatie en dat leverde zelfs een kartografische taart op. Er is alle aanleiding voor een interview met technisch directeur Robert Kieboom. AZN: geen overheid en betere afspraken Ooit consumentenproduct De vooroorlogse villa Duinrust aan het Haagse Statenplein is het fraaie onder komen van het bedrijf, al past de mooie naam bepaald niet meer bij de activitei ten. Eigenaar mr. Ben Hoefnagels is weg van ook antieke kaarten en die sieren passend ingelijst werkelijk alle wanden. Op een originele schoorsteenmantel in de vergaderzaal met glas-in-ioodramen contrasteert hiermee een onderscheiding uit het jaar 2000: Entrepreneur of the Year. CityGIS kreeg de prijs voor de beste ondernemersvisie voor de regio Den Haag. doet. We boden location based services, al noemden we het nog niet zo", aldus Kieboom. Het domein van Den Haag werd eerst uitgebreid tot de vier grote steden en vervolgens de 21 grootste. De floppy's vonden hun weg naar de consument via boekhandels en softwarewinkels. Al waren er meer voordelen; het waren vectorbe standen vanwege de vereiste beperkte omvang. Overlegd werd met een grote fabrikant van digitale kaarten voor auto- navigatie, maar de bedrijfsmodellen lagen nog te ver uiteen. 'Zat er wel muziek in goedkope floppy's voor een brede markt?' zo was hun vraag. Mede daardoor kwam het Haagse bedrijf tot zelf kaarten maken met differentiële GPS."Dat ging qua bereik net tot Arnhem, Een Volkswagen Golf met ontvanger reed 's nachts over hoofdwegen en graag mid den op de weg", aldus Robert Kieboom. Aanvullend werden er meer databronnen benut en er ontstond een hele kartogra fische productiestraat. Men had het idee dat er vijf maal zoveel werd gekopieerd dan verkocht, maar met de komst van de cd leek dat even minder. Vervolgens kwam routeplaning in beeld. Anderen deden dat in die tijd voor alleen de hoofdverbin dingen en Citydisc juist ook in de steden. "Vanaf dag 1 is hier gezegd dat de kaart geometrisch correct en in RD moest zijn, want al was het voor die eerste toepassing niet echt nodig, dat was het wel voor de verwachte toekomst", zo vult Kieboom aan. In die tijd was bijvoorbeeld de Shell- stratengids CD-ROM een Citydisc-product. Op de consu mentenmarkt zat men pakweg na 1995 met drie'onbekende factoren', zoals de probleemgebieden werden genoemd: het illegaal kopiëren, de trendgevoeligheid en de opkomst van internet met een onzeker verdienmodel. Zodoende vroeg men zich af welke technologische bedrijfs- of over- hedenmarkt meer geschikt was en volgde de switch naar de OOV-markt (en afscheid van de consumenten). Het familiebedrijf CityGIS dateert van 1993 en telt nu circa 25 medewerkers. "Toen ik zestien jaar geleden hier begon waren we met zijn drieën en hadden we zegge één consumentenproduct. Dat was dus heel wat anders dan wat we nu doen. Citydisc was een floppy met een stadsplattegrond met bedrijfsinformatie, eerst van thuis stad Den Haag. Er konden restaurants worden opgezocht en op hun attributen worden bevraagd. Zeg maar wat nu Google Maps voor de wereldbevolking 'Duinrust', ooit verpleeghuis en met nu onder meer producten voor de ambulancezorg. Geo-lnfo 2010-2 31

Geo-Info | 2010 | | pagina 33