Apeldoorn bellen... bij schaalvergroting door regionalisatie". speerpunt en dat is eigenlijk tot op heden OOV-specifiek Blussen met informatie Kieboom:"Wij brachten de innovatie in de OOV-markt, al was er vanuit het zuiden ook wat competitie (Tensing, red.). Wij zagen meteen meer dan de kaart. In meldkamers, zeg 112 callcentra, was veel gestoeld op lokale kennis en die verdween (In 2011 bijvoorbeeld vervangt in Drach ten een meldkamer Noord-Nederland de drie uit Groningen, Leeuwarden en Assen en werkt dus'grenzeloos'voor drie regio's.) De alarmcentrale in Apeldoorn was de eerste klant. "Ons plan was echter geo-informatie in te zetten als onder steuning voor zowel de meldkamer als het veldwerk. Automatic Vehicle Location volgde met GPS-kastjes in de voertuigen en directe positieopslag in onze server. Meldkamers kregen zo te zien waar de voertuigen waren en ook incidenten met hun beschrijvende plaatsbepalingen wer den gegeocodeerd. Informatie werd het zo", aldus Kieboom. De posities van de voertuigen werden voorzien van status- indicaties: rood is bezet, groen is beschik baar en oranje is onderweg. Berekenen van de beste route was een logische volgende stap, inclusief aanrijminuten op het incident. De meldkamerdata kwamen ook in de voertuigen (op normale pc's). Managementinformatie werd berekend en gaf antwoord opvragen als'waar kan geen voertuig binnen 6 minuten komen en hoeveel mensen wonen daar'. Kie boom: "We overleggen ook met Bridgis uit Tiel over de Populator. Data er real time bij halen kan een betere beslissingsonder Steuning geven". CityGIS bedient nu 75% van de Neder landse 112-meldkamers. Het bedrijf heeft een compleet wegennetwerk van Neder land ontwikkeld en houdt dat bij, ook omdat men buiten de meldkamerdomei nen OOV-klanten weer in hun voertuigen van dienst is: 22 van de 24 veiligheidsre gio's benutten het navigatiesysteem. Onderscheidend van andere partijen met nationale wegenbestanden heet het OOV- specifiek-zijn. Kieboom licht dat graag toe. "Busbanen zijn voor de grote markt niet interessant, maar voor de OOV-markt wel. We hebben een paaltjeslaag in de route planner, met onderscheid tussen vaste, losse en sleutelpalen, al kan een brand weerauto er zo nodig ook een vaste wel uitrijden. Voor consumentenalarmeringen in ijle gebieden zijn ANWB-paddestoelen en standpalen opgenomen/Opmerkelijk is het niet benutten van GIS-software van (buitenlandse) derden. Voor de achilleshiel in de 24X7-bereikbaarheid zou men daar Hans Baardscheer, voorzitter stuur groep Digitale Bereikbaarheidskaart: "We gaan de informatievoorziening van de brandweer op een hoger niveau tillen door hergebruik, stroomlijnen van bestaande initiatieven, en zorgen dat we tot één goed product komen. Als we dat niet doen, blijven we met versnippering zitten en krijgen we nooit de samen hang die we nodig hebben." Dat is een fragment uit film'Blussen met informa tie' uit 2008, te zien op www.nvbr.nl/ bvim. Mij viel het meest op een opmer king uit Nijmegen inzake het benutten van werkelijk alle gemeentelijke data voor integrale veiligheidszorg:'Van de hondenbelasting weet je waar een hond woont.'Zou die belasting dankzij een contraprestatie dan toch een heffing kunnen worden?(AdB) Virtuele kaarten op schermen en antieke kaarten aan de muur. 32 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 34