Landadministratie als hoeksteen van een wereldwijde geo-informatie infrastructuur geïllustreerd met internationale toepassingen Deel 3 van 3 Inleiding De invloed van kadasters wereldwijd Peter van Oosterom (TU Delft), Arco Groothedde (Kadaster), Chrit Lemmen (Kadaster/ITC), Paul van der Molen (Kadaster/ITC), Harry Uitermark (Kadaster/ITC) Dit artikel gaat in op toepassingen van kadastrale informatie in het raamwerk van een geo-informatie infrastructuur (Gil) en wel specifiek op wereldschaal. Verschillende voorbeelden zullen de revue passeren zoals van UN-HABITAT, UN-FAO, en het US State Departement, op het gebied van het naoorlogse herstel van Afghanistan. Al deze instanties zien een rol weggelegd voor het Land Administratie Domein Model (LADM, ISO/TC211, 2009) en hebben daarin dan ook grote interesse getoond. Het artikel gaat ook in op de relatie tussen grondgebruik, de veranderingen daarin. Daarnaast wordt ingegaan op bosbouw met koolstofop slag en broeikas-emissiereductie, omdat de wijze van grondbezit en grondgebruik een belangrijke rol spelen in de oplossingen voor klimaatverandering. Het artikel refereert ook aan de handel in koolstofkredieten die voorzichtig op gang komt. Om koolstof opslag en emissiereductie te bemoedigen, moeten het grond beleid en de uitvoeringsinstrumenten (zoals de regeling van de onroerendgoedmarkt, ruimtelijke planning, grondbelasting en grondhervorming) klimaatdoelstellingen omvatten. Dit maakt de ontwikkeling van internationale ruimtelijke gegevensinfra- structuren des te meer noodzakelijk. Rechten op grond en de rechthebbenden dienen daarin begrepen te zijn. In sectie 2 zal eerst een globale beschouwing worden gegeven van de invloed van kadasters wereldwijd. In de volgende secties zullen daarna een aantal voorbeelden worden gegeven om de wereld wijde toepassingen van landadministratie te illustreren. In sectie 3 wordt gekeken naar de rol van het LADM als een van de belang rijkste instrumenten van UN-HABITAT om de armoede te bestrijden en om het leven in de sloppenwijken te verbeteren. In sectie 4 wordt gekeken naar de wederopbouw van een stabiel Afghanistan na de oorlogsverschrikkingen, en ook daar wordt beschreven hoe men gebruik wil maken van het LADM. In sectie 5 wordt nader ingegaan op de rol van kadasters met betrekking tot klimaatveran dering. De laatste sectie bevat een slotbeschouwing. Volgens de International Federation of Surveyors (FIG) geven kadasters de infrastructuur om de uitvoering van grondbeleid en het management van het grondgebruik in dienst te stellen van duurzame ontwikkeling. Die infrastructuur omvat institutionele voorzieningen, wetten, processen, normen, landinformatie, management- en distributiesystemen, en de technologieën die nodig zijn om de allocatie van land, onroerendgoedmarkten, de waardebepaling, het toezicht: op grondgebruik en de projectont wikkeling te ondersteunen. De wijze waarop kadasters functio neren, de kosten die er mee gemoeid zijn, en de manier waarop ze bestuurd worden, hebben grote gevolgen voor de moge lijkheden van de arme bevolkingsgroepen om op dit gebied dienstverlening te krijgen en dientengevolge hun bezittingen doeltreffend te beschermen en aan te wenden. Kadasters vormen de basis om rechten op onroerende zaken inzichtelijk te maken, evenals de beperkingen die er op rusten en de verantwoordelijkheden die dit grondbezit met zich mee brengt. Daarbij bestaat een duidelijke relatie met het grondbe leid, de locatie, en de mensen in hun rol als recht- of belangheb bende.'Rechten op grond'betreffen normaal gesproken de rechten van eigendom en bezit, terwijl'beperkingen'betrekking hebben op grondgebruik en de activiteiten die er wel en niet op mogen plaatsvinden. De genoemde'verantwoordelijkheden' betreffen vooral de sociale en ethische verplichtingen dan wel iemands morele houding ten opzichte van duurzaamheid en goed rentmeesterschap. Deze drie zaken (rechten, beperkingen en verantwoordelijkheden) moeten zo ontworpen zijn, dat ze aan behoeften in afzonderlijke landen tegemoet komen en moeten netjes verdeeld zijn over de verschillende bestuurslagen van de overheid. Sprekend over toepassingen wereldwijd, dan is dit vooral geïnspireerd door de waarneming hoe op diverse Fig. 1. Foto a la GIM international. 36 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 38