Kadasters in landen die uit een conflict komen: de opbouw van Afghanistan Kadasters en klimaatverandering Fig. 4. Het bos in Ghana. softwareontwikkeling, te starten met een prototype, dat getest gaat worden in een land waar zoveel mogelijk verschillende rechtsverhoudingen zich voordoen als boven beschreven. Het prototype wordt gemaakt door het ITC in samenwerking met het GLTN en de FIG. De Wereldbank heeft voorgesteld om opnieuw Ethiopië te nemen als pilotgebied voor een uitgebreide test van het prototype. Conflicten hebben vele oorzaken. Bijvoorbeeld: etnische spanningen, nationalisme, tegengestelde belangen, sociale verschillen, grensgeschillen, bezitsdrang voor economisch gewin [FIG Commission 7,2004].Tijdens dergelijke conflicten worden mensen gedood of verdwijnen ze, gebouwen en infrastructu rele werken worden vernield, de wet wordt buiten spel gezet, kadasters worden vernietigd, markten werken niet meer en grondeigendommen worden afgepakt en bezet. Als het conflict voorbij is, dan komen er vredesverdragen, VN-resoluties en nati onale ontwikkelingsplannen, die tot doel hebben weer een goed bestuur te krijgen en de eerbiediging van de wet te bevorderen. In vele gevallen hebben deze documenten het ook over een belangrijk component van het opbouwproces, namelijk het herstel van de rechtszekerheid t.a.v. het grondbezit, nieuwe mechanismen om conflicten op te lossen, grondtoewijzing, restitutie van rechten, transparante onroerendgoedmarkten, ruimtelijke ordening, grondbelasting enz. Het gaat hier om zowel institutionele als operationele maatregelen. Kadasters worden naar voren geschoven om de rechtszekerheid van het grondbe zit te bevorderen, om het onroerend goed en de kredietmarkt te faciliteren, en als informatiebron voor diverse openbare taken zoals ruimtelijke ordening, landhervormingen en het beheer van natuurlijke hulpbronnen. In zijn boek'Registering the Human Terrain: A Valuation of Cadastre'van Douglas Batson [Batson, 2008], stelt de schrijver dat het idee van eigendomsrechten in landen in opbouw een veelbelovende aanpak kan zijn voor de Verenigde Staten om zijn 'soft power'uit te oefenen. Zijn boek gaat dan ook niet zozeer over het'in kaart brengen'van'the human terrain', maar het'registeren'daarvan: het leggen van de relatie tussen een persoon (natuurlijke en niet-natuurlijke personen) en een geo grafische eenheid via eigendomsregisters. Dit boek zegt dat de US intelligence community de vraag naar het'wie', eigenlijk even nauwkeurig dient te beantwoorden als naar het'waar'. Daarbij kan het van pas komen dat het LADM ook overlappende claims kan registreren, een probleem in veel post-conflictianden. Batson stelt dat het LADM geen model is dat zonder meer in elk deel van de wereld kan worden toegepast, maar dit beschouwt Batson als een sterke kant, niet als een zwakke kant, omdat name lijk het begrippenkader (vertaald in klassen) in het model flexibel is en naar wens uitgebreid kan worden. Het systeem is zodanig ontworpen dat aanvullende attributen, operatoren en associaties opgenomen kunnen worden; zelfs nieuwe begrippen kunnen worden toegevoegd vóór specifieke landen of regio's. De schrijver betoogt dat het LADM alles in zich heeft dat landadministrateurs en civiel-militaire planners tegenkomen wanneer zij in post- conflictianden met grondbezit te maken krijgen. Daarom verdient het LADM de volle aandacht van de NAVO, de US State en Defense Departementen, USAID en andere instellingen die tot taak heb ben stabiliteit te brengen: hij ziet het LADM als een belangrijke doorbraak om landen te helpen die te lijden hebben onder zwak ontwikkelde of geheel ontbrekende kadasters. Zoals gezegd, biedt het LADM een uitbreidbare basis voor effici ënte en effectieve kadasters. De noodzaak van die uitbreidbaar- Geo-lnfo 2010-2 39

Geo-Info | 2010 | | pagina 41