classificaties (zoals wat is 'braakliggend land'), land dat onderhavig Epiloog Literatuur heid is hierboven eerder aangetoond. Een ander typisch voorbeeld betreft de koolstofkredieten [Van der Molen, 2009]. De auteur betoogt dat in aanvulling op de gebruikelijke registratie van rechten en percelen, informatie opgenomen zou moeten worden over energieverbruik door gebouwen, actuele en potentiële grondgebruiksmogelijkheden gerelateerd aan koolstofopslag en uitstoot van broeikasgassen, een betere aanduiding van gebruiks- kan zijn aan overstroming of stormgevaar, verziltingsindicatoren en transportbehoeften. Dit soort informatie hoeft natuurlijk niet allemaal in een kadaster opgeslagen te worden, maar dient wel via een Gil daarmee verbonden en toegankelijk te zijn om een sterke relatie met private en publieke rechten te garanderen. In het geval van uiteenrafeling van eigendomsrechten in diverse afzonderlijke rechten van andere orde, zoals van het land afgesplitste en verhandelbare koolstofkredietrechten, moeten kadasters de mogelijkheid bieden voor registratie met relevante landmeetkundige gegevens, waardoor deze afgesplitste rechten in de markt voor koolstofkredieten verhandelbaar worden. Het Kyoto-verdrag maakt deze handel mogelijk. Een studie van het IPCC [IPCC, 2007] toont aan dat er grote behoefte zal ontstaan voor een goed waarderings- en registratiesysteem voor deze koolstofkredieten. Dan kan een transparante, consistente, vergelijkbare, complete, nauwkeu rige, controleerbare en efficiënte registratie en informatievoor ziening ontstaan over zaken als koolstofopslag en emissies en de veranderingen daarin, veroorzaakt door veranderingen van het grondgebruik, het wijzigen van de koolstofopslag en be- of ontbossing. Ofschoon diverse benaderingen mogelijk schijnen, moet er een inschatting en vastlegging komen van hoeveel heden geclassificeerd grondgebruik, hoeveelheden biomassa op de grond en daaronder, bladerdakschattingen, en dat alles geo-gerefereerd: dat vraagt dus om allemaal nieuwe ruimte lijke eenheden met attributen. Daarnaast vraagt klimaatverandering een benadrukking van de gebruikelijke rol van kadasters, namelijk het verschaffen van rechtszekerheid over grondbezit, vooral voor de armen, de kwetsbare groepen, en de inheemse volkeren, teneinde hun grondbezit te waarborgen. In het geval van vraag naar land voor bijvoorbeeld grootschalige biobrandstofplantages en bebossing, moeten zij niet opzijgeschoven worden (wat gebeurt). Evenzeer moeten zij fair behandeld worden als overheden boeren willen aanmoedigen andersoortig of minder vee te houden of andere tuinbouwgewassen te produceren, grondgebruik te veranderen van intensieve bewerking naar lichte bewerking zodat de boven grond niet van koolstofopslag wordt ontdaan enz. Dit is allemaal mogelijk binnen het LADM. Als overheden het instrument van grondbelasting willen hante ren om bovenstaande maatregelen af te dwingen, dan moeten kadasters de relevante informatie kunnen leveren, zoals belas tingplichtigen, belastbare objecten, de belastbare economische waarde daarvan, inclusief bijvoorbeeld informatie over energie verbruik en koolstofpotentieel. Op dit moment is dit een externe objectklasse in het LADM. Als overheden grond nodig hebben om een gewenst grond gebruik te bewerkstelligen, zoals wateropslag, koolstofdepots (allemaal 3D-objecten overigens), dan moeten kadasters de beno digde informatie kunnen leveren over rechthebbenden die in een dergelijk grondverwervingproces benaderd en gecompenseerd moeten worden, en wel zodanig dat de rechten van deze mensen worden gerespecteerd, zodat ze niet zonder meer verdreven worden van hun land. Wil een overheid landhervorming toepas sen om klimaatdoeleinden te bereiken, dan moeten kadasters informatie kunnen geven over de bestaande bezitspatronen, en een operationeel proces kunnen aanbieden om van de bestaande naar de gewenste situatie te komen. Kadasters dienen dus een rol te spelen in het opvangen van klimaatverandering en het voorko men ervan en het LADM maakt het mogelijk. Het LADM biedt een goede basis voor het ontwerp en de ontwik keling van kadasters, die voldoen aan de eisen die tegenwoordig worden gesteld. Onderkend moet worden dat daar waar in de OECD-landen kadasters redelijk tot goed functioneren, het in de rest van de wereld daarmee niet zo goed is gesteld. Grote bevol kingsgroepen zijn uitgesloten van adequate rechtsbescherming, zowel in het algemeen als specifiek over hun grondbezit, terwijl dat grondbezit juist heel vaak het hoofdbestanddeel uitmaakt van hun totale bezit. Evenzeer geldt dat overheden verstoken blijven van relevante informatie bij het uitoefenen van hun publieke taken, waardoor deze onvoldoende worden uitgevoerd, en vaak ten koste gaan van de arme en kwetsbare groepen in de samenleving. Dit geldt te meer voor landen die in opbouw zijn na een periode van conflict. Daarbij gevoegd de nieuwe eisen die klimaatverandering stelt aan het overheidsoptreden, is er eens te meer een reden om het LADM aan te bieden dat voor een stan daardoplossing kan zorgen, zonder in een situatie van blauwdruk ken te geraken. Het gaat dus uitdrukkelijk om een flexibel model, dat uitgebreid kan worden naar de specifiek lokale omstandighe den, dat is wat er nodig is. Er bestaan nog teveel voorbeelden van landen die onder de invloed van donoren of consultants gecon fronteerd worden met blauwdrukken die weliswaar elders goede diensten hebben bewezen, maar die dat niet a priori ook zullen doen in het ontvangende land. Hetzelfde geldt voor de standaard pakketten van de software-industrie. Het LADM beoogt een praktisch hulpmiddel te bieden dat op de modernste theoretische inzichten is gebaseerd, en dat hopelijk binnenkort door de ISO als norm kan worden aanbevolen, f Batson, D., Registering the Human Terrain: A Valuation of the Cadastre, NIDC Press, National Defense Intelligence College Washington DC. 2008. FIG Commission 7, Proceedings Symposium 'Land Administration in Post-Conflict Areas', 29 en 30 April 2004 Geneva, FIG Copenhagen IPCC, Syn thesis Report 2007 ISOCTC211, Geographic information Land Administration Domain Model (LADM), ISO/CD 19152, Committee Draft, 10 July 2009. Lemmen, C., Augustinus, C., van Oosterom, P., and van der Molen, P., The Social Tenure Domain Model - Design of a First Draft Model In: Proceedings FIG Working Week 2007, May, Hong Kong. Van der Molen, P., Cadastres and Climate Change, FIG Eilat. 2009. 40 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 42