informatie die wordt teruggestuurd blijkt Tweerichtingsverkeer De juist geschetste casus van de autona vigatiesystemen staat model voor een ontwikkeling die in bredere context waar neembaar is en die wel eens een revolutie in het moderne informatielandschap zou kunnen betekenen. Als dat inderdaad zo is, en het heeft er alle tekenen van, dan ziet ook het landschap van de geo-infor- matie er over vijf a tien jaar heel anders uit dan nu, en daarom is het goed om er een moment bij stil te staan. Web 2.0 Wikipedia Vertrouwen Gesloten ecosysteem Hoog tijd om terug te keren naar het vertrouwde domein van geografische informatie. Ook aan dit domein is de 'Web2.o'-revolutie niet voorbij gegaan; we hebben al kennisgemaakt met de kaartdata, die met behulp van de gebrui kers ervan wordt verbeterd, om tegemoet te komen aan de wens aan actuelere informatie. De optimale route wordt nu al berekend met behulp van de gemeten snelheden van de gebruikers (TomTom IQ Routes). Op die manier helpen TomTom gebruikers elkaar, maar het is nog steeds een gesloten ecosysteem, Als je geen navigatiesysteem van TomTom hebt, kun je de informatie van IQ Routes en Map basis van de feitelijk gereden routes van c|e gebruikers, die de straten volgen zoals ze in werkelijkheid zijn, of ze nu op de kaart in hun navigatiesysteem staan of niet. Als blijkt dat er honderden 'kiezelsporen' zijn op een plek waar TomTom nog geen weg in zijn database heeft, of als uit de dat er gemiddeld nog maar 50 km/u wordt gereden op een weg waarop volgens de data 80 km/u toegestaan is, dan kan er versneld iemand op uit worden gestuurd om de nieuwe situatie te verkennen. De ontwikkeling die wordt bedoeld is op zijn bondigst samen te vatten als de democratisering van informatieproductie. Zij behelst een transitie van een wereld waarin geïnstitutionaliseerde autoriteiten de vorm en inhoud van het informa tielandschap bepalen, naar een wereld waarin de grens tussen consumenten en producenten van informatie niet meer scherp getrokken kan worden en de gebruikers van informatie als vanzelfspre kend ook participeren in zowel vorm als inhoud van de bronnen die zij raadplegen. Een belangrijke aanzet voor deze transitie is gegeven met de opkomst van wat wel wordt omschreven als'Web 2.0', een samen spel van technische innovaties en verschui vende paradigma's dat het aanzien van het wereldwijde web in het begin van dit decennium begon te veranderen. Voordien was het vooral een 'informatieweb' met een duidelijke scheiding van aanbieders van informatie en de gebruikers, de informa tieconsumenten, die niet veel meer deden dan zoekwoorden intypen en lezen wat hen werd voorgeschoteld. In de jaren '90 van de vorige eeuw begon dat'informatieweb'zijn eerste ouderdoms- verschijnselen te vertonen. Na de eerste groeispurt van medio jaren '90, waarin het er vooral om leek te draaien datje meedeed met de'internetrevolutie', en niet hóe, begonnen ideeën uit de traditionele marketing post te vatten op het web. Bin den van gebruikers was ineens belangrijk. Bestaande websites begonnen gebruikers meer te betrekken bij de geboden informa tie door hen uit te nodigen tot commen taar en discussie. Door het aanmaken van een persoonlijke gebruikersaccount en het opgeven van je voorkeuren werd de infor matie ook meer op de individuele gebrui ker afgestemd. Consumenten kregen een voorproefje van een actieve, creërende rol. En dat smaakte goed. Toen het web, aangewakkerd door de grote 'internet-bubble' van eind jaren '90 van de vorige eeuw, in snel tempo begon te verza kelijken en de vrije toegang tot informatie steeds meer werd beperkt, begonnen consumenten initiatieven te ontplooien die de positie van de traditionele, geïn stitutionaliseerde informatiebronnen ter discussie stelden."Waarom doen we het dan niet zelf, met z'n allen?" was de teneur. De opmaat naar een nieuwe generatie van het internet, het collaborative web, oftewel het web dat ontstaat door gezamenlijke inspanning, was ingezet. De bekendste exponent van deze demo cratiseringsbeweging is ongetwijfeld Wikipedia, de online encyclopedische informatiebron die heden ten dage door miljoenen mensen per dag wordt geraad pleegd. De populariteit van wikipedia is ongekend, en het informatie-aanbod ook. Er zijn miljoenen lemma's in meer dan honderd talen. De informatie veroudert in principe nooit: Obama is nog niet geïn augureerd, of zijn lemma op Wikipedia weerspiegelt zijn nieuwe status als de machtigste wereldleider al. Het is nu nog maar moeilijk voor te stellen dat een informatiebron als Wikipedia tien jaar geleden nog helemaal niet bestond. Er wordt aan gerefereerd in wetenschap pelijke artikelen, middelbare scholieren komen niet eens meer in de bibliotheek als ze een werkstuk schrijven moeten. De vrije, met gezamenlijke inspanning samengestelde collaborativeonline encyclopedie heeft niet alleen de gebon den twintig delen in de kast overbodig gemaakt, maar ook de 'officiële' online bronnen gepasseerd in populariteit. Kent u nog mensen die de site van Winkler Prins gebruiken? Omdat er achter Wikipedia geen redactie schuilgaat, moet je je afvragen of je de inhoud, de kwaliteit van de geboden infor matie, wel kunt vertrouwen. Wie garan deert mij dat de volwassen soepschildpad er inderdaad een voornamelijk vegeta risch dieet op nahoudt? Niemand, In de traditionele wereld van gezagheb bende, geïnstitutionaliseerde bron nen zou dat ondenkbaar zijn. Als je de encyclopedie uit de kast trekt en je zoekt de soepschildpad op, en het lijvige boek vermeldt dat de volwassen soepschildpad vegetarisch is, dan is dat zo. Punt uit. In de wereld waarin we nu terecht aan het komen zijn, de wereld van met gezamenlijke inspanning geproduceerde bronnen, is het een gegeven. Een gegeven waar mensen langzaamaan aan gewend raken. Omdat zij niet alleen meer pas sieve consumenten zijn, omdat zij op dit nieuwe-generatie-web steeds schakelen tussen de rol van informatie-aanbieder en -consument, weten zij impliciet hoeveel vertrouwen zij kunnen stellen in, en hoeveel waarde zij kunnen hechten aan, de informatie die zij gebruiken, 42 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 44