Historische Atlas A. Fries als moedertaal De meest Fryske gemeente Van Jannum, Jorwert en Jubbega Percentage van de bevolking dat Fries ais moedertaal heeft Ij 80 of meer 60-80 40-60 I 20-40 minder dan 20 ["T:; j geen gegevens Fig. 176A en B uit de Bosatlas. je denkt) en gedetailleerde schema's van Eisinga's planetarium in Franeker (al vind ik dit soort dingen eigenlijk niet in een a^las thuishoren). In hoofdstuk 11 komen we dan in een écht Fries deel van de atlas:Taal en cultui Geschiedenis, dialecten (Friese, Frankische én Saksische), het gebruik van het Fries, alles passeert de revue. De lezer leert dat de gemeente Dantumadiel de meest diep- Fryske gemeente is: meer dan 80% van de inwoners heeft Fries als moedertaal. En de wereldkaart in het Fries is een leuke toevoeging. Het navolgende hoofdstuk (12) is weliswaar voor zo'n beetje heel Nederland relevant, maar voor Fryslan in het bijzonder, de sport. Er wordt uiteraard uitgebreid aandacht gegeven aan het skütsjesilen, fierljeppen en kaatsen, alsook aan FC Heerenveen en FC Cambuur. De plattegronden van Thialf (p. 194-195) lij ken me overigens eerder op instigatie van de marketingafdeling opgenomen dan om atlastechnische redenen. Ik vind ze niet passen. Dan volgen nog twee hoofd stukken over Recreatie (13) met details over de Sneekweek, en Infrastructuur (14), met vaarwegen, spoor- en tramwegen, busroutes (met in kaart 219F een onduide lijke legenda-tekst'lijn overgedragen aan buurprovincie') en nutsnetten. Het laatste deel van deze Bosatlas bevat referentiegegevens. Hoofdstuk 15 geeft van elke Friese gemeente gegevens over de bevolkingsopbouw, de moedertaal, de politieke kleuren het bodemgebruik. Verder wordt in gemeentekaarten waarop de afzonderlijke dorpsgebieden staan aangegeven, informatie gegeven over de dorpsgrootte, de bevolkingsontwik keling en werkzame personen. Dit is een boeiende invalshoek. De Friese gemeen ten zijn gemiddeld zo groot dat cijfers per gemeente wat nietszeggend worden. Deze detaillering naar dorpen biedt daardoor een rijke informatiebron. Dus als u altijd al meer had willen weten van Jan num, Jorwert of Jubbega, dan is hier het boek voor u. Opvallend is dat in de meeste dorpjes het aandeel agrariërs niet boven de 20% uit komt. Het laatste blok (hoofdstuk 16) bevat de serie topografische kaarten 1:25.000 van heel Friesland met een prettig ruime overlap naar de buurprovincies. Het maakte me blij dat hier weer is gekozen voor bebouwing in rood, dat maakt de kaarten in mijn optiek toch een stuk mooier. De kaarten hebben naar alle kanten 0,5 km overlap (2 cm) wat erg pret tig is bij het bladeren. De teksten zijn, bij nauwkeurige beschouwing, niet helemaal gestoken scherp, evenals sommige van de coördinatennetlijnen, maar dat effect is zodanig klein dat het de kwaliteit van de kaarten niet beïnvloedt. Een beetje rigide is de bladindeling bij Vlieland en Terschel ling. Ik zou deze eilanden op een aan eensluitende reeks, op maat gemaakte, kaarten afbeelden. Dat is toch de manier waarop je als lezer de eilandkaarten wilt bestuderen. Enkele opmerkingen tot slot. Hoewel het boek barst van de kaarten van Friesland, mis ik een (dubbelpagina) overzichtskaart van de provincie, bij voorkeur direct aan het begin. Daar hoort ook een helder gemeentekaartje bij, omdat bij veel themakaartjes alleen de grenzen zijn aangegeven en niet de namen (de kaarten op p. 61 resp. 226/227 staan te'diep' in het boek en zijn niet gemakkelijk te raadple gen). Maar voor het overige: lof, lof en lof voor deze opnieuw fraaie aanwinst in de Bos-atlasfamilie Welke provincie volgt? 'dn 6aUif'4 tgönt ttfink Historische Atlas van Assen. Samengesteld door Jan Battjes en Egbert Brink, iv+96 pagina's, ISBN 978902324553-7. Uitgeverij Van Gorcum, Assen 2009, prijs €34,50. "Een historische atlas van Assen? Dat zal dan wel een dun boekje zijn", aldus een collega die ik over deze nieuwe publicatie vertelde. Assen roept inderdaad niet direct de associatie op van een stad waar je een historische atlas van zou kunnen maken. Geo-lnfo 2010-2 49

Geo-Info | 2010 | | pagina 51