1900,23.600 in 1950. Pas daarna kwam een Het had tegen 1800 nog maar 500 inwo ners en het kreeg pas enig gewicht toen Lodewijk Napoleon het in 1809 stads rechten gaf en het in 1814 door Willem I tot hoofdstad van de provincie Drenthe werd bevorderd. Desondanks groeide het niet hard; 4.400 inwoners in 1850,11.200 in echte groeispurt en de stad telt inmiddels ruim 66.000 inwoners. Desondanks nog steeds geen wereldplek. En dan toch een historische atlas? Inderdaad; de klassieke kaarten van Van Deventer en van Braun Hogenberg ont breken. Assen had zijn ontstaan te danken aan een klooster in het veen, ergens in de i2e eeuw (zij het dat de eerste kaart waarop de localiteit'AGen' voorkomt de kaart van het landschap Drenthe van Pijnacker uit 1634 's). Na de Reformatie werd het klooster onteigend en begin 178 eeuw door de plaatselijke vertegenwoordiger van de Staten-Generaal als kantoor annex verblijf in gebruik genomen. Enkele dienstwonin gen voor het personeel, enkele woningen van hogere ambtenaren: dat was het wel (met het interessante feit dat landmeters in die tijd, binnen de kleinschalige Drentse samenleving, tot de sociale bovenlaag hoorden, p.11). De oudste kaarten waarop dat kleine complex voorkomt zijn van 1808 en 1809 althans, het boek vermeldt geen oudere plattegronden. kaartmateriaal te tonen uit het verleden en heden van de Drentse hoofdstad. Opvallend bijvoorbeeld is dat de samen stellers geen afbeelding van deTMK van 1850 hebben opgenomen. De kaarten en illustraties zijn met hoge kwaliteit afgedrukt, scherp en met goede kleuren. De teksten zijn prettig bondig en over het algemeen passend. Dat de schrijvers minuutverzamelplans als'minuut- plans' betitelen (p. 55 en 61) zij ze vergeven. De samenstellers zijn er in geslaagd een serieuze en goede kaartencollectie samen te stellen. Er komen geen kneuterigheden af, evenals detail- en overzichtskaarten. Het enige kritiekpuntje is hier dat de samenstellers er vrij consequent voor hebben gekozen om totale kaartbladen te klein af te beelden, waardoor de leesbaarheid nogal afneemt. Zo had het minuutpian van Assen-dorp (p. 56) best over een dubbele pagina mogen worden afgebeeld, en een soortgelijk gevoel had ik ook bij p. 61 (het minuutverzamelplan van 1880) en de recentste topografische kaart 1:25.000 op p. 94. De pagina's 47 en 64 zijn vrijwel witgelaten, dus er was nog wel ruimte. Verder is het jammer dat bij de (meeste) kaarten wel de oorspronkelijke Voordat deze kaarten aan bod komen, geeft de atlas eerst een goede beschrij ving van'soorten kaarten'en van'his torische kartografie'. Daarna volgen vijf hoofdstukken die globaal een tijdslijn volgen, al is dat niet rigide, op basis van de verschillende functies die Assen heeft gehad. Eerst het ontstaan van het landschap, dan de kloosternederzetting, vervolgens provinciehoofdstad, daarna garnizoensplaats en ambtenarenstad, en als laatste hoofdstuk Assen als regio naal verzorgingscentrum. Elk hoofdstuk bestaat uit een algemene inleiding, met illustraties (waarvan de bronvermelding erg summier is), gevolgd door een aantal historische kaarten die wél van goede kartobibliografische gegevens vergezeld gaan en waarbij steeds een beknopte toelichting wordt gegeven. Het boek is duidelijk niet bedoeld om de hele geschie denis van Assen in kaartbeelden weer te geven, maar om een verzameling van Gedeelte van kaart 5.14 (Wandelkaart van Assen, ca.i88s). in het boek voor (noch qua figuren, noch qua tekst). Een opvallende kaart is 5.13, het minuutplan uit 1880. Een kadastrale raamkaart waar het Kadaster in die tijd mee heeft geëxperimenteerd maar wat nooit tot algemene invoering heeft geleid. Voorts bij zonder is kaart 6.10, de oorlogssituatie in oostelijk Drenthe in april 1945. Deze is na de oorlog handmatig ingetekend door de toenmalige Duitse bevelhebber zelf op basis van zijn herinneringen. De balans tussen de verschillende kaart- soorten is goed. Kaarten voor topografie, infrastructuur, grondbelasting, stadsuit breiding en toerisme wisselen elkaar goed schaal is vermeld, maar niet de schaal waarop die in het boek is afgebeeld. Deze atlas maakt overigens geen deel uit van de serie historische stedenatlas- sen, die uitgeverij SUN produceert, maar het is een zelfstandige publicatie naar aanleiding van Assens dubbeljubileum als nederzetting en als stad. Al met al is het een prettig bladerboek, dat een fraai kartografisch inzicht geeft in de ontwikkeling van een provinciestad. Ook hier de vraag: wie volgt? Ad van der Meer, redacteur Stiuto Ran oh 50 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 52