Informatie Ormeling ontvangt de gouden Carl Mannerfelt onderscheiding vah de ICA Door zijn onvermoeibare inzet om het vakgebied van de karto- grafie te ontwikkelen en voor het voetlicht te brengen en om zijn uitmuntende bijdrage aan de ICA zelf, de Internationale Carto grafische Vereniging, heeft professor Ferjan Ormeling de gouden Carl Mannerfelt onderscheiding verdiend. De gouden Carl Mannerfelt onderscheiding van de ICA wordt bij hoge uitzondering toegekend aan kartografen van verdienste die een belangrijke en originele bijdrage hebben geleverd aan het vakgebied. De onderscheiding wordt slechts bij hoge uitzon dering toegekend om haar bijzonderheid te onderstrepen. Zoals het onderzoek en onderwijs van professor Ormeling een duidelijke focus hebben, zo duidelijk is ook zijn verbondenheid met de ICA. Zijn eerste bijdragen onderzochten een scala van kartografische onderzoeksvragen en theorie, beginnend met zijn doctoraalscriptie over toponymie, plaatsnaamkunde. Professor Ormeling houdt zich nog altijd bezig op dit terrein als vicevoorzit- ter van de Expertgroep Geografische Namen van de Verenigde Naties (UNGEGN) en als organisator van diens Werkgroep voor Toponymiecursussen. In deze laatste functie heeft hij op vrijwillige basis de hele wereld over gereisd - van Algerije tot Indonesië - om lokale kartografen te ontmoeten, op te leiden en aan te sturen. Zijn onderwijsactiviteiten omvatten praktisch onderzoek op het gebied van kartografisch onderwijs in onderwerpen als animatie- kartografie, maar wordt bekroond door het boek'Kartografie: Visualisatie van Ruimtelijke Data', dat hij gezamenlijk schreef met professor Kraak. De Engelse uitgave beleeft inmiddels z'n 3e druk. Gedurende 12 jaar was hij bovendien medevoorzitter van de Com missie voor Onderwijs en Opleiding van ICA en gaf vele workshops en schreef vele publicaties over kartografie-onderwijs. Zijn interesse in het kartografieonderwijs hebben ook zijn werk in de historische kartografïe in hoge mate ondersteund. Zijn verdie ping in het karteren van Nederlands-lndië heeft geresulteerd in een aantal zeer indrukwekkende, academisch onderlegde atlas sen. Hij onderzocht ook de historische ontwikkeling van atlassen dichterbij, met name de Bosatlas. Wederom heeft de Commissie voor de Geschiedenis van de Cartografie van de ICA kunnen profi teren van zijn inzet, in het bijzonder in de vorm van workshops. ICA ACS Internationa) Cartographic Association Association Cartographique Internationale The Executive Committee of the International Cartographic Association, by virtue of the power vested in it by the statutes and by-iaws, hereby awards Professor Dr. Ferjan Ormeling its highest honour, the Carl Mannerfelt Gold Medal in recognition of his many outstanding contributions to research and education in the mapping sciences and international co-operation David Fairhairn William Cartwright Secretary General President 24th International Cartographic Conference Santiago de Chile - 16-21 November 2009 Professor Ormeling heeft zijn bijna als'chirurgisch'te omschrijven aanpak op het kartografische denken uitgebreid naar nieuwe vakgebieden zoals geo-visualisatie, gegevenskwaliteit, journalis tieke kartografïe.. en kartografïe ten behoeve van milieuonder zoek en ruimtelijke ordening. Zijn uitgebreide academische en onderzoeksloopbaan heeft geleid tot zo'n 450 publicaties, waarop zijn naam als auteur prijkt. Een oeuvre van een dergelijke kwantiteit en kwaliteit, met zijn inzet voor de ICA als commissievoorzitter, nationaal verte genwoordiger en 8 jaar als Algemeen Secretaris, hebben ertoe bijgedragen, dat Ferjan Ormeling een waardige ontvanger is van deze hoogste eer, de gouden Carl Mannerfelt onderscheiding. Bron: www.uu.nl Dr. Carl Mannerfelt was met Eduard Imhoff een van de oprichters van de ICA in 1959. Mannerfelt stelde al in 1954 op het Congres voor de Grafische en Aanverwante Industrieën in Venetië voor om een internationale kartografische vereniging op te zetten, opdat kartografen en drukkers hun kennis en kunde met elkaar zouden kunnen uitwisselen. Dr. Carl Man nerfelt overleed op 10 September 2009 op 96-jarige leeftijd. De onderscheiding is sinds 1979 slechts twaalf keer uitgereikt. Bekenden die de prijs eerder hebben ontvangen zijn: Arthur H. Robinson (1980); Jacques Bertin (1999); Jack Dangermond (2007). 52 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 54