Ook buiten Amsterdam Kadastrale kaart niet authentiek Probleem voor de Wkpb-ambtenaar lAsoigQ oaoeïl' Fig. 5a en b. Links de gemaakte perceelsrelatie met het pand Molensteeg 12, rechts een alternatieve mogelijkheid die (ook) niet goed voldoet. een bizarre koppeling: perceel G2080 lijkt meer met huisnummer 10 te zijn verbonden dan met nummer 12. Maar wat moest de behandelend Wkpb-ambtenaar dan? Aanwijzing van het perceel waarop huisnummer 12 staat vermeld (G208-1) suggereert dat (ook) de nummers i4a-b bij de beperking horen (fig. 5b). Bovendien valt het grootste deel van het fysieke pand nummer 12 buiten perceel G2081 wat ook een verkeerde indruk wekt. De in dit voorbeeld gemaakte keuze is overigens rekenkundig tot stand gekomen: het sys teem heeft berekend dat het pandvlak van nummer 12 voor het grootste deel (zij hel net iets meer dan 50%) over perceel G2081 valt en dat is dus de koppeling geworden. De voorbeelden die ik hiervoor heb besproken komen uit de Amsterdamse praktijk. De lezer kan natuurlijk stellen dat Amsterdam een bijzonder geval is (waar de lezer dan overigens helemaal gelijk in heeft) maar de Wkpb-systematiek zal ook in andere gebieden vaak dezelfde consequenties hebben. Beschouw een gedeelte van het idyllische platteland nabij Eibergen. Daar staat een fraaie boer derij met een mooi stuk land erbij. Als het gebouw een monumentenstatus krijgt, vererft dat op het hele perceel (fig. 6a), terwijl toch alleen het pand deze status toegekend heeft gekregen. En als de sloot links van het perceel vervuild blijkt te zijn, vererft dat op een nog veel groter gebied (fig. 6b). Ook hier zie je dus dat de fysieke realiteit en de kadastrale virtualiteit niet met elkaar in overeenstemming zijn. Er bestaat nog een fundamenteel bezwaar tegen de kadastrale grondslag van de Wkpb-registratie, namelijk dat de kadastrale kaart daar helemaal niet geschikt voor is. In dit blad heb ik al vaker betoogd dat de kadastrale kaart alleen maar een index is voor de (topologische) ligging van percelen en datje aan de ligging van de perceel grenzen geen consequenties mag verbin den. (Dat is, ik benadruk het nog maar eens, geen verwijt: het ontstaan en de ontwikke ling van het Kadaster geven hier een heldere en afdoende verklaring voor.) Niet voor niets wordt op uittreksels van Kadaster Online de zinsnede afgedrukt:'Aan dit uittreksel kunnen geen betrouwbare maten worden ontleend'. Maar dat is nu net wat we in feite met de Wkpb voortdurend aan het doen zijn. We combineren immers fysieke grenzen van beperkingen met de, onzekere, ligging van grenzen op de kadastrale kaart, en registre ren vervolgens of een perceel al dan niet een Wkpb-beperking kent. De kadastrale kaart wordt in Wkpb-verband als een soort authentieke bron beschouwd, maar dat is dus principeel onjuist. Heeft de nijvere Wkpb-ambtenaar uitein delijk het probleem opgelost hoe hij de fysieke beperking gerelateerd krijgt aan de kadastrale perceelsindeling, dan is hij nog niet van het probleem af. Omdat de Fig. 6b. Een alternatieve mogelijkheid die (ook) niet goed voldoet. Fig. 6a. De gemaakte perceelsrelatie met het pand Molensteeg 12. 6 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 8