Libella/Libra Zonnewijzer Conclusie Samenvatting Summary Literatuur Fig. 12. Meettouw. De onderverdeling is in 24 passus 1,5 m), die gemarkeerd zijn met messing knopen (fig. 12). De maatvastheid van het touw wordt bereikt door het eerst op te rekken met behulp van gewichten, totdat de maxi male rek bereikt is en vervolgens met was en hars te behandelen om het watervast te maken. Vervolgens worden de eerder vermelde knopen in het touw aangebracht. Aan de uiteinden heb ik ringen aange bracht die met behulp van een pen aan de grond verankerd worden. Door het touw vervolgens onder spanning te bewaren blijft het zijn lengte behouden en is het ook niet meer beïnvloedbaar doorvocht. Door gebruik te maken van meetpennen kunnen zo gemakkelijk ook grotere lengtes gemeten en uitgezet worden (fig. 13). De Libella of Libra is te vergelijken met een moderne timmermanswaterpas. De constructie bestaat uit een houten driehoek met vanuit de punt een schiet lood dat, als de onderste balk waterpas ligt, precies boven een aangetekende lijn hangt. Het gebruik van de Libra is vooral om kleine hoogteverschillen te meten en/ of uit te zetten. Met de Libra, geplaatst op een balk, kunnen natuurlijk ook verschil len tot de balkiengte overbrugd worden (fig. 14 en 15). 3/4/5-Steek De 3/4/5-steek is natuurlijk algemeen bekend. Door in een koord knopen te leg gen in de verhouding 3/4/5 (de indeling is uiteraard afhankelijk van de lengte van het koord) kan op eenvoudige wijze een haakse hoek uitgezet worden. Dit instrument is voor de Romeinse land meter van belang om de noordrichting te kunnen bepalen. De moeilijkheid bij deze constructie is de afhankelijkheid van de breedtegraad waar de zonnewijzer voor gemaakt is. Op de in de bronnen vermelde site staat onder andere de berekening om een zonnewijzer te maken die geschikt is voorde breedtegraad van Nederland en België (fig. 16). Fig. 16. Zonnewijzer. De instrumenten die door mij geconstrueerd zijn kunnen worden gebruikt voor eenvou dige geodetische metingen. Aangezien ik geen instrumentmaker ben en de construc tie heb uitgevoerd met eenvoudig hand gereedschap, is de nauwkeurigheid slechts voldoende om eenvoudige metingen uit te voeren. De nauwkeurigheid van de instru menten wordt groter als een professioneel instrumentenmaker ze produceert. De workshops die aan diverse scholen in Maastricht zijn gegeven zijn door de leer lingen enthousiast ontvangen. Voor hen was de landmeetkunde onbekend terrein. Door zelf de eenvoudige metingen en uitzettingen uit te voeren hebben ze hier inzicht in gekregen. De begeleidende docenten zagen in dat door deze work shop de landmeetkunde begrijpelijker is geworden. Verder is het idee ontstaan om een tentoonstelling met de werktitel 'meten is weten'te organiseren. De bedoeling is om diverse aandachtsvelden waar'meten' betrekking op heeft in de expositie op te nemen. De planning hiervoor is in 2011 in Centre Ceramique te Maastricht. Indien er interesse is in de reconstructie van deze instrumenten bestaat natuurlijk de mogelijkheid contact met mij op te nemen, eventueel ook voor constructiete keningen of uitleg. Romeinse geodetische instrumenten Het Romeinse wegenpatroon was in 2009 het thema van de culturele biografie van de gemeente Maastricht. De auteur bouwde daar bij voor basisschoolleerlingen acht Romeinse geodetische instrumenten na. Het artikel geeft een beschrijving van die instrumenten, geeft aan waar ze voor dienden en biedt tips om ze ook na te bouwen. Roman geodetic instruments The Roman infrastructure was the theme of the 2009 cultural biography of Maastricht. On this occasion, the author modelled eight Roman geodetic instruments to instruct primary school pupils. The article provides a description of the instruments, indicates jheir usage and gives suggestions on how to model them yourself. Isaac Moreno Gallo, Roman surveying: www.traianvs.net/pdfs/surveying.pdf J.R Adam, Roman buiding Materials and Techniques: www.scribd.com/doc/14572138/ Roman-Building-Adam H.C. Pouls, De Landmeter. Inleiding in de Geschiedenis van de Nederlandse Landmeet kunde, Alphen aan den Rijn 1997 Zonnewijzer: www.astrolemma.be/ Verhalen_horizontale.htm O.A.W. Dilke,77ie roman land surveyors an introduction to the agrimensores, University of Akron (student competition): www.su rveyh i story.org/ university_of_akroni.htm Fig. 15. Detail Libra. Geo-lnfo 2010-3 9

Geo-Info | 2010 | | pagina 11