Literatuur taal, verdwenen. Maar geldt dat ook in maatschappelijke zin? Het internet geeft op veel vragen ant woord. Met een beetje googelen vond ik het boek'Surveying Sisters-Women in a Traditional Male Profession', van Clara Greed uit 1991. Op het omslag stond een plaatje van een vrouw achter een water pasinstrument. Een echte landmeter dus. Het boek bleekte leen bij Aletta, Instituut voor vrouwengeschiedenis in Amsterdam, en ik heb het twee maanden in huis gehad ter bestudering. Het was geen gemak kelijke kost omdat de auteur haar onder zoek zeer breed en veel-dimensionaal opzet, met erg veel anekdotes doorweeft waarvan de strekking niet altijd even duidelijk is en soms nogal kortademige betogen opbouwt van zinnen waarin veel te veel naar voren gebracht wordt. Erg vermoeiend dus. Om het bekende gedicht van Rutger Kopland te parafra seren:'alles is waargenomen', maar het is niet steeds'heel helder om haar heen'. Een andere factor die het begrip bemoei lijkt is een wat andere organisatie van de Britse (klassen)maatschappij en van het onderwijs dan wij hier gewend zijn. Maar met herhaalde lezing wordt het boek gelukkig toch wat transparanter. Ondanks de cultuurverschillen is veel van het naar voren gebrachte ook goed herkenbaar en het overdenken waard. De foto op het omslag van het boek is misleidend en de auteur zou er niet blij mee kunnen zijn geweest. Het begrip 'surveyor'is bepaald veel breder dan alleen maar'landmeter' (in het Engels 'land surveyor'}. Op pagina 3 al wordt dit duidelijk gemaakt: 'Surveyors give professional advice on all aspects of land use and development, being particularly prominent within the private property sector. Their work is by no means limited to land surveying, but includes the valuation, investment, transfer, development, and management of land, and what is built upon it. Therefore the professional decisions surveyors make have a major influence on the nature of the built environment.' Van de 81602 leden in 1989 van het Royal Institute of Chartered Surveyors waren er slechts 1638 beroepsmatig of als student actief in 'land surveying'. Daarvan was slechts 66 vrouw, 0,08% dus tegen 5,76% vrouwen op het totaal aantal leden. Waren vrouwen bijvoorbeeld in 1950 bij de Ordnance Survey nog ongewenst als landmeter, 'Nowadays in contrast, women are increasingly welcomed into 'real' surveying. I spent a day on site with a woman land surveyor triangulating, and thought how quietly and inassumingly she was doing this highly skilled work, the very activity which originally had been the basis of surveyors' claims to professional monopoly. But for her it brought no great status (although she found the work very interesting in itself); indeed, nowadays one 'only'needs a non-degree qualification to do many aspects of this work.' Maar: 'Few colleges can resist showing the photogenic side of surveying in their prospectus. Typi cally, there will be a photograph of a mixed group of students out on site, wearing hard hats, with a female student looking through a theodolite. This creates two damaging false images, first, that surveying is macho- technical and to do with land survey, and second that it is perfectly normal to find women in surveying.' Het boek gaat dus vrijwel niet over vrouwelijke landmeters, maar des te meer over de vrouwen die werkzaam zijn als'vastgoeddeskundige'in brede zin. Clara Greed onderzoekt hun ach tergrond, opleiding, maatschappelijke status en invloed op de ruimtelijke ontwikkeling op een vijftal dimensies: class (maatschappelijke klasse), gender (geslacht), surveying education (oplei ding), surveying practice (werkpraktijk) en space (de te beheren of in te richten ruimte) Dit alles op drie verschillende niveaus: macro (de maatschappij en de beroepsgroep als geheel), meso (families, scholen, bedrijven en overheidsorgani saties, de markt) en micro (wat zich zo dagelijks op de werkvloer in schoolloka len, kantoren en buiten afspeelt). Bij het onderzoek worden ook algemene theo rieën uit onder meer sociologie, arbeids psychologie en feminisme gehanteerd, en er is ook een belangwekkende schets van de historische ontwikkeling van het vakgebied. De invulling geschiedt door uitgebreide waarnemingen van en gesprekken met direct betrokke nen, zowel mannen als vrouwen, vaak nogal anekdotisch. 'Ihave sought to describe and illustrate what is going on in the world of surveying as a means of explaining what 'makes it tick', rather than using precise definitions or adopting a final thoretical position.' De toon is soms, maar zeker niet algemeen, nogal streng, zo bijvoorbeeld op pagina 182: 'Although women are now admitted to surveying, in general their role is still ancillary rather than central, as 'helpmeets', although they contribute a great deal to maintaining the surveying subculture (albeit against their better interests). After the initial build-up (the 'splutter effect') and a certain hostility, men have learnt how to 'deal' with women and use them to their advantage.' Inderdaad lijken de vrouwen vaak een achtergestelde positie te hebben, met minder carrièrekansen. Greed geeft daar diverse voorbeelden van, maar er zijn gelukkig ook uitzonderingen. Persoonlijk vond ik toch het meest belangwekkend de beschouwingen overeen mogelijk sturende rol van vrouwelijke surveyors in specifiek vrouwelijke aspecten van beheer en inrichting van de ruimte, activiteiten die inderdaad heel sterk vanuit een door mannen gedomineerd gezichtspunt plaatsvinden. Daar sta je eigenlijk nooit bij stil. Mijn wereldbeeld is door dit uitstapje weer wat veranderd. Maar terugkerend naar Mientje Vat uit het begin van dit arti keltje, hoe zou het haar werkelijk vergaan zijn met haar voornaamloze civiel-landme- ter? Clara Greed verwijst naar een in 1840 geschreven gedicht met de titel'The mise ries of a land surveyor's wife', gepubliceerd in (het niet meer bestaande) Estates Times van 13 december 198s, No. 825:9. Helaas, niet te vinden op het internet. De voordracht'Met de(n) landmeter op stap' is met vele andere documenten, waaronder het bijna gelijknamige boekje uit 1935 in pdf-formaat, op dvd gezet; deze wordt u desgewenst gratis toegezonden na aanvraag via r.vanderschans@hccnet.nl. f Clara Greed: Surveying Sisters. Women in a traditional male profession. London and New York, Routledge, 1990. ISBN 0-415-04845-1 Bibliotheek Aletta, Amsterdam: GrBr53i99i Geo-lnfo 2010-3 15

Geo-Info | 2010 | | pagina 17