GilM Ondergrond(s) meten Verslag GIN-bijeenkomst te Assen Op 2 februari jl. organiseerde de regio Noord van GIN een bijeenkomst bij de NAM in Assen met als thema Ondergrond(s) meten. Er was grote belangstelling voor dit thema. De regiocommissie kon echter gelet op de inhoud van het programma en de demonstraties maar 100 personen bergen en heeft helaas een vijftigtal geïnteresseerden moeten teleurstellen. Geo-lnformatie Nederland Als eerste gaf Karei Meinen van Ter ra carta een presentatie over het praktisch gebruik van grondradar voor het in kaart brengen/ opsporen van kabels en leidingen. Hij gaf aan welke methoden er naast grondradar gebruikt worden om kabels en leidingen op te sporen, maar ook onder grondse holtes en laagdiktes van bijvoor beeld asfalt. Van het prikken, het graven van proefsleuven of gaten, het opsporen op basis van bovengronds aanwezige obstakels die gekoppeld zijn aan kabels en leidingen tot de grondradar. Duidelijk werd aangegeven wat de voor- en nadelen van de genoemde methoden zijn en in welke situaties zij het beste afzonderlijk maar ook in combinatie met elkaar te gebruiken zijn. Hierna werd specifiek ingegaan op het gebruik van grondradar. Wat kun je wel of niet opsporen? Tot welke diepte? Afhankelijkheid van de grondsoorten: wat voor meetmethoden kun je gebruiken? Hoeveel kun je per dag meten? Hoe com bineer je een radargram met bestaande kaarten en wat zijn de te behalen nauw keurigheden? De aanwezigen hebben een goed beeld gekregen van de moge lijkheden en de onmogelijkheden van het gebruik van de grondradar. HolgerNetzel van het bureau CRUX gaf een presentatie over risicomanagement in het kader van voorkoming van schade bij bijvoorbeeld de bouw van infrastructurele werken zoals tunnels en ondergrondse garages. Hij gaf aan wat er allemaal komt kijken bij het risicomanagement, zoals uitvoe ringsbewaking door monitoring. Maar ook dat er draagvlak nodig is vanuit de maatschappij, de politiek en dat verze keraars een inschatting willen hebben in de risico's en datje door de inzichten besparingen wil krijgen door de schade gericht te beperken. Van dit alles wordt een plan gemaakt. Globaal bestaat zo'n plan uit drie onder delen: het vooronderzoek, ontwerp en planning, en de uitvoering. Doelstelling van het plan is bij het uitvoeren van werken een verbeterde risicobeheersing te krijgen. Op deze wijze kan worden voorspeld wat de te verwachte schade zal zijn bij bepaalde werkwijzen. Dus een vooral proactieve wijze van werken en tijdens het uitvoeren van de werkzaamhe den monitoren en bij afwijkingen van het bestek problemen voor te blijven. Het vooronderzoek heeft betrekking op archiefonderzoek, visuele inspectie en een fundering/casus-onderzoek. Er wordt informatie verzameld over bijvoorbeeld de funderingswijze van gebouwen, het constructietype van de bebouwing en de mate van schadegevoeligheid. Bij het ontwerp en de planning wordt de ondergrond en het gebouw bekeken. Men probeert vervormingen hiervan te voorspellen, zowel in het horizontale als verticale vlak. De voorspellingen worden ingedeeld in schadeklassen. Afhankelijk van de klasse wordt het proces aangepast als er te grote risico's verwacht worden. Dit alles vertaalt zich dan in een monitoringsplan voor de aanleg van een object. Hoe wordt er gemeten? Met welke frequentie? In welke fasen van een project? Plannen wanneer je in gaat grijpen, enz. Het meten en volgen gebeurt doorgaans dooreen onafhankelijke partij. Over deze plannen is veel en frequent Volle zaal bovengronds publiek. overleg met verzekeraars van een project. Aan de hand van een tweetal voorbeel den, een project in Amersfoort en in Leeuwarden, werd aangegeven wat de werkwijze was en hoe de monitoring in de uitvoering in zijn werk ging. Van scheur- meters, trillingsmetingen, hoogtemetin gen, automatische metingen tot alarme ring a la minuut onder het motto'op tijd meten is op tijd weten'. Na de lunch die door de NAM werd aange boden gaf Wim van der Veen een overzicht van de activiteiten die bij Geomatics, een onderdeel van de NAM, worden uitge voerd. Dit betreffen de aandachtsgebieden, beheer van data, on shore en off shore. Geomatics ondersteunt in de processtap pen; opsporen, evalueren, boren (gebruik van 3-D modellen om zaken te visualise ren), produceren en decommission (als velden leeg zijn, zaken opruimen). Hierop volgend werden in een drietal parallelsessies voorbeelden gegeven van de werkzaamheden. 16 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 18