Stefan Kampshoff gaf een voorbeeld van seafloor geodesy. In de buurt van Noorwe gen heeft men een autonoom systeem op de zeebodem geplaatst ten opzichte waarvan men een drietal jaren gemeten heeft om te volgen welke deformaties er optreden bij het reservoir en de pijpleidingen als er olie gewonnen wordt. Bij het leegpompen treedt er bij de put van het reservoir compactie (verdichting) op en daaromheen langsbreu- ken (expansie;. Bij injectie zijn er omgekeerde processen in de zeebodem. Bij de metingen kan men gebruikmaken van drukmetingen, hydrostatische waterpas singen, sonar en geiuidsmetingen. Voor- en nadelen van de systemen werden aange geven en tevens welke nauwkeurigheden gehaald werden. Bart Hulshof gaf met Giancarlo Cesarello een presentatie in het NAMfitheater. In deze ruimte kan met een speciale bril een 3D-animatie gegeven worden. Voordeel van deze methode is dat veel zaken op kantoor voorbereid kunnen worden. Er werd een groot aantal voorbeelden gedemonstreerd. 3D in Geomatics houdt vooral in visualiseren en zo nodig animeren van nieuwe ontwik kelingen. Op deze wijze kan voorlichting worden gegeven aan belanghebbenden over de mogelijke gevolgen. Voorbeelden die getoond werden waren boringen bij Ameland en de C02-opslag bij Barendrecht. Op basis van data kunnen ook modellen worden gemaakt die in de ruimte geplaatst worden met bijvoorbeeld RD-coördinaten. Op deze wijze kunnen allerlei zaken, zoals modellen, luchtfoto's en animaties, bij elkaar worden gebracht. Zo wordt een beeld gevormd hoe bijvoorbeeld een boorlocatie er in het bestaande landschap uit komt te zien. Gini Ketelaar gaf een presentatie over een toepassing met satellietradar interferometrie (SRI). Ze gaf uitleg over de techniek. Gebie den van 100 bij 100 kilometer worden opge nomen. Fasemetingen worden hierbij met elkaar gecombineerd. Deze gegevens geven een beeld van het aardoppervlak. Door meer dere metingen in de tijd met elkaarte combineren is een mate van vervorming van het aardoppervlakte genereren. Zakking bij onttrekking of stijging door injecteren is dan te meten. Doordat ieder gebied in 4 tracks ligt (vergelijkbaar met opnames van luchtfoto's) zijn horizontale en verticale bewegingen te detecteren. Bewegingen vanaf 7 mm kunnen gedetecteerd worden. Voordeel van SRI ten opzichte van de conventionele waterpassing is dat deze werkwijze minder tijdrovend is. Daar tegenover staat dat de waterpassing nauwkeuriger is. De kosten liggen ongeveer op hetzelfde niveau. Ketelaar sloot haar pre sentatie af met een animatie van de bodem daling (bij de winning) en later bodemstijging (bij injectie) in de omgeving van Norg. Alle aanwezigen kunnen terugkijken op een boeiende en leerzame avond. Het regiobe stuur bedankte de inleiders en met name de NAM voor het beschikbaar stellen van de locatie en de lunch. Sieb Dijkstra Geo-lnfo 2010-3 17

Geo-Info | 2010 | | pagina 19