Geoportaal Bodemvenster Goede metadata is een gedeelde verantwoordelijkheid In het project BIELLS is een geoportaal ontwikkeld, om efficiënt en effectief bodeminformatie te ontsluiten, waar de vraaggestuurde zoekfunctionaliteit in was opgenomen (www.biells.nlBIELLS beheert zelf geen data (hooguit een metadatacatalogus, maar die is tijdelijk). Data blijft uitdrukkelijk bij de bron. Nadat TNO het portaal in de steigers had gezet, was de eerste stap het zoeken naar metadata om de zoekmachine in te kunnen laten zoeken. De metadata moest voldoen aan de IS019115, maar ook voldoende specifiek zijn. Een trefwoord als'bodem'was onvol doende om zinvolle hits te krijgen. Wat bleek? Veel bodeminformatiebestan den waren niet voorzien van metadata of van onvoldoende volledige en specifieke metadata. Deze moest dus worden gemaakt en wie doet dat dan? De afdeling geo-informatie die de metadata beheert? Of de afdeling bodem, die inhoudelijk goed weet waar het over gaat? Een leerpunt: ide aliter staat het maken van goede metadata bij beide op het netvlies, maar in de praktijk is het organiseren van de uitvoering lastig. De tweede stap, het ontsluiten van de informatie zelf. Veel informatie is welis waar op kaart gezet, maar niet als wms ontsloten, soms wel als jpeg of geotiff op de websites van bronhouders. Hier is dus nog een hele slag te maken. Goede legen da's, informatie over bruikbaarheid en betrouwbaarheid zijn absoluut nodig om de bruikbaarheid van de bodeminformatie te vergroten. Met ontsluiten alleen ben je er niet. De techniek is het probleem niet. De vraag ligt eerder op organisatorisch vlak: wie trekt de kar? De mensen van de inhoud of de mensen van de techniek? Het project BIELLS is in 2009 afgesloten. Resultaat: een werkend geoportaal, con tent die bij verschillende bronhouders wordt gehaald en een -zij het op hoofd lijnen- vraaggestuurde zoekmachine. Maar hoe waardeert de eindgebruiker deze inspanningen? Het project Bodem- venster[2] is hier verder op ingegaan. Wat is de toegevoegde waarde van een web applicatie waarin bodeminformatie ten 2 Het project Bodemvenster is uitgevoerd in de periode 2008-2009 door NIROV, BIELLS en LIB, i.s.m. DINO, KICH en Alterra. Meer informatie op www.nirov.nl. behoeve van ruimtelijke vraagstukken wordt ontsloten? De bodem is niet (alleen) een probleem maar ook een kans. Archeologie is niet alleen een vertragende factor bij bouwprojecten maar ook een inspiratiebron. Wie bij het zoeken naar een locatie voor of bij het ontwerpen van een nieuwbouwwijk al rekening houdt met de bodemgesteldheid, kan daarmee flinke winstpakkers in tijd en geld realiseren. En zo zijn er meer redenen om de bodem meer aandacht te geven. Het ligt dus voor de hand te veronderstellen dat er ook een vraag is naar bodeminformatie bij planontwikkelaars. In de ruimtelijke ordening worden ruim teclaims afgewogen. Bij die afweging is de laatste jaren het gedachtegoed van de lagenbenadering omarmd. De ondergrond krijgt in die benadering een belangrijke rol toebedeeld want dat is een laag die maar langzaam verandert of moeilijk te beïnvloe den is. Het idee was snel geboren. Zou het niet erg nuttig zijn om allerhande bodem informatie te combineren met de Nieuwe Kaart van Nederland? bodeminformatie |JP voor de professionele gebruiker Startpagina Geografisehzoaken thematisch zoeken Ultgehteid zoeten Vaizamelstaat Startpagina BIELLS (.onrad x Thematisch zoeken Klikken op een term vult de term In het zoekveld In. gebruik de tabbladen om door de thema's te navigeren. Zoek Wis Bodemambities Landbouw Natuur Ruimte Water Geschikt voor Zichtbaar maken Beschermen Rekening houden met Bouwen Cultuurhistorie Schone bodem Bodemvervuiling Ondergronds bouwen Landschap Levende bodem Kabels en leidingen 1 CÖ2 opslag Qeomorfoiogie Stabiele bodem Niet gesprongen explosieven WKO geologie Watertiiterende bodem Bodemdaling Geotherml* Waterbergende bodem Gemsproductie B Voorraden drinkwater betekent respectievelijk dit een term vaak in geraadpleegde metadata voorkomt, minder vaak, of (bijna) niet Zoeksuggesties Gebiedstypen in het thema Ruimte (RulmtexMilieu): Hoogstedetijk gebied Stedelijk gebied Bedrijventerrein infrastructuur Glastuinbouw Suburbaan gebied Villawijk WoonUrtdsotiap Stedelijk groen Cultuurlandschap Natuurlandschap RecreatieJandschap Bewegen met de muis over de gebiedstypen laat de relevantie van een term voor het gebiedstype tien: relevant is rood-, minder relevant Is zwart- en niet relevant is wit onderlijnd. Fig. 1. Zoekscherm voor thema Ruimte, die aansluit bij de methodiek Plannen met de ondergrond uit Ruimte x Milieu (bron: project BIELLSFFNO). Geo-lnfo 2010-3 19

Geo-Info | 2010 | | pagina 21