GIN Verslag De kartografie van een binnenzee Studiedag Spiegel van de Zuiderzee: Vrijdag 22 januari 2010 was het voor 75 enthousiaste liefhebbers van de geschiedenis van de kartografie prachtig weer om door het besneeuwde en bevroren Noord-Holland naar Enkhuizen te reizen. Daar werd in het Zuiderzeemuseum, ter gelegenheid van het verschijnen van de Explokart-uitgave Spiegel van de Zuiderzee: geschiedenis en cartobibliografie van de Zuiderzee en het Hollands Waddengebied en de mede naar aanleiding daarvan georganiseerde tentoonstelling Spiegel van de Zuiderzee (over de ontwikkeling van de kartografie van de Zuiderzee) een studiedag gehouden van GIN. v" Geo-lnformatie Nederland De auteurs van het boek waaromheen deze dag georganiseerd was, ErikWalsmit, Rinus Ostermann, Nils Persson en Hans Kloos terboer, werden door werkgroepvoorzitter Mare Hameleers eerst in het zonnetje gezet. Wat Hameleers betrof was de cirkel weer rond; de hernieuwde werkgroep had in 1984 ook in Enkhuizen 1 snaaa i 1 - c. j I 4 M 4* Presentatie door Hans Kloosterboer. zijn eerste bijeenkomst gehad! Daarna was er gelegenheid voor het bekijken van de tentoonstelling. Vervolgens bestond het programma uit de volgende voordrachten: ErikWalsmit: Het Explokart onderzoek naar de kartografie van de Zuiderzee; Hans Kloosterboer: Datering op basis van kaartbeelden; lgorWladimiroff:'Eygenhandig gepeylten ontworpen'; Nicolaas Witsen en de kartering van de'Suyderzee'; Ron Guleij: De systematisering van het hydrografisch karte- ringswerk in de i9e en 20e-eeuw. Erik Walsmit (die deze dag vele rollen had, als bestuurslid van de werkgroep, auteur van het boek en van de tentoonstellingsgids, samensteller van de tentoonstelling, spreker en plaatselijk organi sator) ging in op de afperking van het onderwerp. Alleen gedrukte Aanvankelijk hadden de organisatoren de wens deze dag nog in 2009 te houden, ter gelegenheid van de veronderstelde 25e verjaardag van de werkgroep maar tijdens deze bijeenkomst wist spreker Paul van den Brink te melden dat de werkgroep niet sedert 1984 maar al vanaf 1959 operationeel is. Ze bleek opgericht op 20 juni 1959 tijdens een bijeenkomst in het Maritiem Museum Prins Hendrik, door rijksarchivaris Bert van't Hoff en Cor Koeman, als werkgroep van de Kartografische Sectie van het KNAG. Die band met de geografen werd door Paul sterk benadrukt. Aanvankelijk bracht deze werkgroep een druk programma, met tweemaal per jaar studiedagen en een eigen onderzoeksagenda. Na de pensio nering van Van 't Hoff in 1965 ging de leiding allengs over op Koe man, en het werd daarmee een zaak van de vakgroep Kartografie aan de Utrechtse Universiteit; ook het onderzoekprogramma werd daar voortgezet, waardoor het aspect van verenigingsactiviteit wegviel. Zo kwam het dat Jan Werner, Marc Hameleers, Kees Zand vliet en Peter van der Krogt in 1984 meenden een nieuwe werk groep op te richten maar in feite deze nieuw leven inbliezen. Uitleg over de tentoonstelling door Erik Walsmit (midden). 22 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 24