Het klimaat op de kaart Het kartografisch productieproces achter de kaart Vooruitlopend op de milieuconferentie in Kopenhagen heeft dagblad Trouw op zaterdag 21 november 2009 een speciale bijlage gemaakt over de gevolgen van de klimaatveranderingen. Zowel in de krant als op de website van Trouw vormt een wereldkaart het uitgangspunt om de gevolgen voor het milieu in beeld te brengen. Michel van Elk, infografiekenredacteur/kartograaf,Trouw Fig. 1. Originele kaart van de website van het 'Met Office' van de Britse overheid. Het zogenaamde Met Office (de meteo rologische dienst) van de Britse overheid heeft een interactieve kaart vervaardigd die de gevolgen toont van de opwarming van de aarde met 4 °C. Dit is de tempera tuurstijging die voor de tweede helft van deze eeuw wordt voorspeld als er niets verandert aan de uitstoot van broeikasgas sen. Het opmerkelijke is dat deze stijging niet overal gelijk is. Landmassa's warmen immers sneller op dan de oceanen. Boven land wordt het dan ook gemiddeld 5,5 °C warmer. Rond de Noordpool stijgt de gemiddelde temperatuur zelfs nog meer omdat het ijs dat tot nu toe het zonlicht reflecteert, verder zal smelten. De warme golfstroom richting Noordpool speelt hier bij ook een rol. Deze kaart vormde de basis voor de publicatie op zaterdag 21 novem ber 2009 in het katern'Groen'en verschijnt nu in Geo-lnfo als bijlage bij dit artikel. Gelijk met de uitgave van de speciale bijlage over het klimaat is op de website van Trouw een interactieve variant van de klimaatkaart verschenen die de gevolgen van de klimaatveranderingen in beeld te brengt (Zie: kaart.trouw.nl/). In de klimaat- kaart staan artikelen, foto's en video's over oorzaken en gevolgen van de opwarming 24 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 26