A Fig. 3. Verlooptint van waaruit zestien afzonderlijke legendakleuren zijn gedestilleerd. formule bedacht om een mooi verlopende logaritmische schaal te maken maar bij zestien stappen werkte de formule niet meer. De lichte tinten gaan dan erg op elkaar lijken. Dit is sowieso een probleem met 16 kleurtinten. Om de schaal met de hand te construeren heb ik een verlooptint gemaakt van de lichtste legendakleur tot de donkerste legendakleur. De kleurbalk heb ik daarna met verticale lijntjes opgedeeld in zestien delen. Het regelmatig verdelen van deze verticale streepjes over de verlooptint kan je in zowel FreeHand als Illustrator automa tisch doen met de functionaliteit'align distribute objects'. Op de plek van de lijntjes kun je met behulp van de functiona liteit'eyedropper' (het pipetje) de kleur naar het'swatch panel' (het kleurenpaneel) slepen. Dit laatste kan dan weer alleen in FreeHand, niet in Illustrator Als je dat vanaf alle zestien loca ties van de verdeling doet, krijg je een oplopende schaal die je met behulp van stijlen in de kaart kunt toepassen. Op deze wijze kun je ook reeksen maken die via meerdere kleuren verlopen, bijvoorbeeld van geel via groen naar blauw. Daarnaast heb ik de de belangrijkste warme en koude golf stromen aan de kaart toegevoegd. Deze hebben namelijk een belangrijke invloed op de opwarming van de aarde. Golfstro men nemen warmte op als zij aan de oppervlakte stromen en geven de warmte weer af als ze naar de diepte zakken. Voor de subtiele achtergrondschaduw van de golfstromen is Illustrator weer het meest geschikt. De gevolgen van de opwarming van de aarde zijn met behulp van pictogrammen op de kaart aangegeven. De pictogram men zijn zo veel mogelijk gelijk gehouden als die van de origi nele kaart op de Trouw-site. In de legenda staat een beknopte beschrijving van de betekenis van de pictogrammen. Het bij behorende artikel in de krant geeft een uitgebreidere verkla ring van de gevolgen van een temperatuurstijging van 4 °C. Verwoestijning Periodes van droogte verdubbelen in zuidelijk Afrika, Zuidoost-Azië en rondom de Middellandse zee. Woestij nen rukken op, langs de randen van de Sahara, in centraal Azië, Australië en het westen van de VS. Tekort aan drinkwater In de Andes en de Himalaya smelten gletsjers weg, wat de drinkwatervoorziening in Zuid-Amerikaanse en Aziatische landen in gevaar brengt. Op veel plekken, met name in Zuidelijk Afrika en rond de Middellandse Zee, ontstaat door afnemende neerslag tekort aan drinkwater. Ontbossing Bomen nemen CO2 op en dempen het broeikaseffect. Nu is vooral de mens verantwoordelijk voor het verdwijnen van het tropisch regenwoud. Door klimaatverandering zou het bos echter nog meer aangetast kunnen worden. Droogte en frequentere branden vormen een extra bedreiging voor de 'longen van de aarde'. Zeespiegelstijging F Nederland is niet het enige land dat zich zorgen maakt om Bks een stijgende zeespiegel veroorzaakt door smeltende ijskappen. Met name in Zuidoost-Azië lopen miljoenen mensen gevaar door overstromingen. Met name Bangladesh zal nog vaker getroffen worden. De Malediven dreigen zelfs geheel onder water te verdwijnen. Afsterven van het koraal Pfj Oceanen nemen CO2 op. Door de extra C02-opname ttKJ verzuurt de oceaan. Dit tast koralen aan en kan gevolgen hebben voor de visstand. De producten die we op de kartografteredactie maken worden als een digitaal bestand in het lllustrator-EPS formaat aange leverd aan de opmaakredactie van Trouw. Vervolgens worden de bestanden door het opmaaksysteem in de pagina geplaatst. Ter controle maken we een afdruk en kunnen we de krantenpa gina op een beeldscherm oproepen om te zien of technisch alles in orde is. Kleurbeoordeling in de vorm van een proefdruk is niet mogelijk. Het resultaat in de krant kan door de kwaliteit van het papier en andere factoren van dag tot dag en van krant tot krant sterk verschillen. Dit artikel is dus een mooie gelegenheid om de kaart ook eens met een fijner raster en op beter papier gedrukt te zien. Minder opbrengst van gewassen Door stijgende temperaturen en periodes van droogte worden oogsten bedreigd in Afrika, delen van Azië en Midden-Amerika, Ook de veestapel heeft te lijden onder de droogte. 28 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 30