'Rode potlood bracht Centric veel goeds' Interview over GIS en stemdistricten Afgezien van zes'herindelingsverkiezingen'van eind 2009 vonden op woensdag 3 maart 2010 gemeenteraadsverkiezingen plaats. (Het ging zodoende daarbij om minder dan de 431 resterende Nederlandse gemeenten.) Vanwege de herinvoering van het rode potlood betekende dat een beperking van de automatisering tot het voor- en natraject. Centric IT Solutions te Gouda, onder meer GBA-leverancier, verleent daarbij diensten aan afdelingen Burgerzaken van gemeenten in Nederland en op de Antillen. Dankzij de herinvoering van het potlood wordt daarbij nu ook GIS benut. Het is aanleiding voor een interview met Jan van den Bosch, consultant Personen bij Centric (en oud medewerker Burgerzaken bij gemeenten). Adri den Boer, redacteur piiitói Fig. 1. Centric-pand te Gouda. Het uit 2008 daterende 'groene kantoor'van Centric aan de Antwerpseweg in Gouda herbergt de holding en circa 850 van de in totaal 5500 medewerkers. Het onderwerp 'verkiezingen' raakt - afgezien van hun stemrecht - maar een beperkt deel daarvan. Van den Bosch start democratisch correct met onvrede'over het kiesrecht en dat de mensen er steeds minder gebruik van maken'. Hij herinnert er aan dat vorig jaar bij de verkiezing van het Europees Parlement voor het eerst - en zoals nog bijna overal in de wereld - het rode potlood weer werd benut. Gemeenten kregen te maken met een weer handmatige uitslagverwerking tot in de kleine uurtjes. De opkomst bij de EP-verkiezingen was laag en landsbreed 36,9%, en toch werd het vaak 2 of 3 uur 's nachts voordat de definitieve uitslag bekend was. Van den Bosch:"Stemmen tellen tijdens verkiezingen is tijdrovend en lastig!" Bij de raadsverkiezingen werd een opkomst van 70-80% verwacht. Fig. 2. Consultant Personen Jan van den Bosch. 30 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 32