Omslagmoment (5) Key2Burgerzaken V cehtric melodies^ GIS-oplossing Gemeenten maken zelf geen stempassen "De verkiezingen van het Europees Parle ment waren een omsiagmoment voor gemeenten en Centric voor het uitvoeren van de verkiezingen. De laatste 25 jaar was het duidelijk met beproefde stemmachi- nes. De wereld werd anders met de komst van het rode potlood en de terugkeer van mensenwerk. Gemeenten moesten serieus kijken naar de grootte van de districten van stembureaus. Een mogelijke opkomst van tegen de 2000 kiezers kon met het potlood en de ook nieuwe identificatieplicht, voor lange rijen gaan zorgen. Ze zijn ook uit het buitenland bekend, maar ongewenst", aldus Van den Bosch. Hij noemt als voorbeeld hun pilotgemeente Apeldoorn, die deze maand van 85 naar ruim 100 stembureaus ging. Eind 2009 was er zodoende een hele herin- delingsdrukte rond stembureaus,Toen de geautomatiseerde uitslagenverwerking verdween, dook Centric in het gehele ver kiezingsproces. "De software verdween met de stemmachines. Dat was vervelend voor het bedrijf die dit leverde, maar het was een kans voor ons", zegt de consultant. Centric maakte voor ongeveer een derde van de gemeenten, met samen vier miljoen stem gerechtigden, ook de stempassen al. (Data B. uit Leek de rest, red.) "Gemeenten maken nooit zelf stempassen meer. Vroeger deden ze dat soms nog wel bij de oproepingskaar- ten", zo weet Van den Bosch. De consultant: "Het is de kunst om de stembureaus zo in te delen dat voor iedere stemgerechtigde burger de afstand zo klein mogelijk is. Dat is een typische vraag waarvoor we met onze GIS-afdeling in gesprek gingen. Door direct overzichten geogra fisch weer te geven bevorderen we effec tiviteit en efficiency. In het verleden hingen er daarvoor bij gemeenten landkaarten aan de muur en was er sprake van plussen en minnen met kleurpotloden. We krijgen van klanten ook expliciet vragen over het stemgedrag per wijk of buurt. Politieke partijen vragen dat vanwege gericht'zieltjes winnen'door het verspreiden van folders en dergelijke." De oplossing speelt in op de tendens dat steeds meer ambtenaren die districten moeten herindelen de werkge- meente en haar wegen niet meer kennen. Bij die verdwijnende kennis op afdelingen Burgerzaken past de GIS-ondersteuning. Na 3 maart startte het evalueren van de v U vi Kaartsefectie v.v.v.v.v.v.v.'.v.v.v.v.v. SchJil jl:M.8S9 postkode Aantal Totaal geselecteerd Stembureau Aar 0 1 MicbteJ de ftuyter 0 2 Roelof Vcnemast 0 3 Plet Hefnschool 0 4 een stembureau 0 5 een stembureau 0 6 een stembureau 0 7 een stembureau 0 8 een stembureau 9 een stembureau 0 10 een stembureoi O 11 een stembureau p 12 een stembureai 13 een stembureoi O 14 een stembureai Fig. 3. Grafische weergave stemdistricten Amstelveen voor herindeling. nieuwe indelingen met volgens Van den Bosch, als het goed is, meer input dan alleen de opkomstcijfers. Voorzitters van stembu reaus worden ook gevraagd naar het verloop over de dag heen. Aanpassingen hoeven niet weer nieuwe districten te zijn; de wet laat het aantal stemhokjes per bureau vrij. "Echte kengetallen zijn er door de mogelijkheid van stemmen in een willekeurig stembureau niet meer. Gemor weet niemand vooraf, men wil lange wachttijden voorkomen en dus kiest men vaak de veilige weg en gaat men aan de lage kant zitten", zo weet de consultant. Gemeentelijke klanten kunnen dus als opti onele functionaliteit gebruikmaken van de GIS-module'Herinrichten stemdistricten'van de Centric-productmanager GIS, Johan van Vliet. Groot voordeel is dat deze geïntegreerd gebruikt wordt met de GBA (Gemeentelijke BasisAdministratie persoongegevens). Centric was al GBA- leverancier in 206 gemeenten met samen tien miljoen inwoners (en dus inclusief de'top 6'-gemeenten'). De GIS-module'Her inrichten stemdistricten'is een webapplicatie waarmee die districten inzichtelijk op de gemeentelijke plattegrond worden gepre senteerd en waarin men kan aanpassen. De applicatie zorgt ervoor dat de huidige stemdistricten worden getoond, aangepast en verwerkt in de applicatie voor persoons gegevens. Key2Burgerzaken is de eigen tijdse naam van de Centric GBA-oplossing. "De applicatiebeheerder past districten aan met een druk op de knop en het wordt direct in de kaart gevisualiseerd. Aanpassen in de kaart is gemakkelijker dan het met de hand koppelen aan adressen. De bewerkings slag is eenvoudig en levert tijdwinst op. Dat aanpasproces kan eindeloos plaats vinden dankzij opslag in een tussentabel, eindcontroles en dan accorderen. Stembu reaus worden uiteraard niet aan mensen maar aan adressen gekoppeld, waarbij veel mensen die in de bureaukeus traditioneel blijken te zijn traditioneel blijven", aldus Van den Bosch, die ook bekend is met stembu reaus in deeltijd op stations voor forensen. "Daar kun je geografisch niks mee, maar het is wel opkomstbevorderend", zo weet hij ook. De vraag ontstond dus pas twee jaar geleden door de terugkomst van het rode potlood en was voor Centric een nieuwe markt en een startsein voor functionaliteit. Ook voor de forse kandidatenlijsten moeten controles met de GBA plaatsvinden en Cen tric kan een totaalpakket bieden, terwijl dat bij andere dienstverleners handmatig moet. "Wij mochten geen software ontwikkelen voor de kandidatenlijsten, maar die wel na vaststelling inlezen, zodat de controle met de GBA wel kan plaatsvinden. Dat vinden we als Centric op z'n zachtst gezegd opmerkelijk laat", aldus de consultant met nog vergeefse contacten met de Kiesraad. Ook toewijzing van stembureaulocaties aan leden en tellers daarvoor zou kunnen, maar dat blijft deels graag politiek bepaald. "Raadsleden zouden zelf minder op stembu reaus moeten zitten, maar een groter aantal leden is nog moeilijker te krijgen", zo weet de adviseur ook. Geo-lnfo 2010-3 31

Geo-Info | 2010 | | pagina 33