Uitslagen Rode potlood en stemmachines Verzoeke de potloden NIET te bevochtigen En OSV? Veel PVV bij stembureau Kadaster Apeldoorn Slot Literatuur centric melodi >f) Key2 Burgerzaken Nieuw was ook de vraag naar geografische ondersteuning van tussentijdse uitslagen. "Politieke café's hadden met stemmachi- nes uitslagen die om half elf 's avonds rond waren. Nu dat door het tellen zoveel later werd kwam er weer meer vraag naar voorlopige uitslagen. In Key2Burgerzaken zijn er al voorzieningen om zulke gegevens vast te leggen en in de toekomst met GIS te presenteren, zij het niet met uitslagen per kandidaat. De definitieve presentaties komen nu pas de volgende dag en niet om 4 uur 's nachts en die moeten ook wel direct goed zijn", aldus Van den Bosch. Geografisch weergeven van de definitieve uitslagen per district faciliteert men ook graag, maar dat zegt steeds minder sinds men overal in de gemeente (of bij andere verkiezingen zelfs overal in het land) kan stemmen."In Apeldoorn bij het stembu- In 1918 stemde Nederland nog met een zwart potlood. De stembiljetten werden echter langer, en bij het tellen van de stemmen werd het lastig om de zwarte potloodpuntjes te onderscheiden. Na enige discussie over de nieuwe kleur besloot de Tweede Kamer in 1922 om'rood te stemmen'. De kleur rood bleef behou den op de stemvakjes van de stemmachi nes die in 1965 hun intrede deden. Ruim dertig jaar werd in toenemende mate via een stemmachine gestemd. In 2007 kwam er echter een verbod op het gebruik van stemmachines. Het stemgeheim kon met stemmachines niet voldoende worden gewaarborgd. Ook was de betrouwbaarheid en transparantie van de telling van stemmen in het geding. Sinds de verkiezingen voor het Europees Parlement in 2009 stemt Nederland daarom weer alom met (rood) potlood en papier, (www.kiesraad.nl) Fig. 4. Grafische weergave stemdistricten Amstelveen na herindeling. Fig. 5. Bordje uit de standaarduitrusting van een stembureau, zoals bi] overgang op de stemcom puter in 1993 overgedragen aan de Historische Vereniging Nieuwerkerkaan den IJssel. reau in het Kadasterkantoor was het bij de EP-verkiezingen een bijzondere verhouding. Daar stemden veel forensen en dat verklaart wellicht de grote score voor de PW vorig jaar Deze is normaal gesproken niet repre sentatief voor de wijk daar", zo weet Van den Bosch. Naast Apeldoorn is Amersfoort een pilotgemeente voor Centric."De input van de werkvloer is van belang, we kunnen niet alles zelf bedenken". Het persbureau ANP geeft zoals bekend wel uitslagen per gemeente, al zeggen ook die bij bovenlokale verkiezingen minder dan weleer. Ook de latere geloofsbrieven voor politici kunnen met een druk op de knop worden gegenereerd. Van den Bosch is benieuwd naar de marktwerking na deze raadsverkie zingen. Op basis van het verleden waren er vaak nog wel contrac ten van gemeenten met wat ooit de leverancier van de stemmachines was, maar dat hoeft niet zo te blijven. In juni al zijn er Kamerverkiezingen en dat wordt gezien als 'weer een kans'en intussen wordt de functio naliteit verder doorontwikkeld. Stemmen met potlood nam in het alge meen niet weg dat centrale stembureaus digitale hulpmiddelen konden gebruiken bij uitslag berekening en het maken van een ANP-document. De Kiesraad liet hiertoe, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Ondersteunende Software (voor) Verkiezingen (OSV) ontwikkelen. Deze voor gemeenten gratis OSV (open source) voldoet aan de technische eisen die de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Ank Bijleveld, heeft vast gesteld. Bij OSV moeten uitslagen worden ingetikt en de OSV is per verkiezing anders. "Bij ons wordt iedere uitslag opgeslagen en wij kunnen in tegenstelling tot OSV historie presenteren", zo relativeert Van den Bosch de zegeningen daarvan voor het laatste onderdeel van de verkiezingsdag. Het GIS-centrum van Centric is met meer bezig dan de verkiezingen. Zo wordt voor het faciliteren bij onverhoopte rampen bij het vastleggen van CRIB (slachtofferregis traties) ook GIS benut. Er wordt onderzoek gedaan naar mobiele geografische toe passingen bij de handhaving van de adresregistratie. Betref fen deze twee diensten nog de afdelingen Burgerzaken; men levert bijvoorbeeld ook Bestemmingsplannen Online en Key2Geo- Informatie voor afdelingsoverstijgende informatie. Zie de website www.centric.nl. Tot slot: de terugkeer van het rode pot lood bracht ongetwijfeld ook leveranciers van stempotloden-zonder-gommetjes en stemhokjes veel goeds, maar dat leek meer eenmalig en buiten het bestek van dit blad... Johan van Vliet, Geo-informatie in de keten van basisgegevens, in: Geo-lnfo 2009-11, p. 34/35 |-f Kaart selei Schaal; Ei. Aantal 60 Stembureau Aantal 1679 Totaal g3g geselecteerd Stembureau 0 een stembureau Aantal 1 Michiel de Ruytei 1473 2 Roelof Venemast 1187 3 Piet Heinschoo! 1251 4 Groepswonen De 1339 5 Woonzorgcentra 1299 6 le Montessorisct 1492 7 Wijkcentrum Opi 1157 8 Roelof Venemast 1283 9 Wijksteunpunt PI 1304 10 Raadhuis 1408 11 Zorgcentrum 't 1120 12 Woonzorgcentr 1196 13 Paaskerk 541 14 Het Palet deper 1096 32 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 34