Allergieradar Open Kaart - visie De website Allergieradar (www.allergieradar.nl) is al bijna een jaar als bèta in de lucht. De makers hebben een nobel streven en maken gebruik van user-generated content om uitspraken te doen over hoe in verschil lende gebieden in Nederland die hinderlijke pollen daadwerkelijk ervaren worden. De pollenplanner is een soort videobeeld van de kaart waardoor je ziet hoe een pol van een bepaalde hooikoorts irriterende boom struik of gras over Nederland schuift. Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Het eerste dat mij opvalt zijn de slordige contouren van Nederland. Het aantal individuele gevallen van klachten is niet alleen erg gering, het is maar de vraag of de diagnose allergie zo gemakkelijk gesteld kan worden. Een kleine verkoudheid zou wellicht voor een allergie door kunnen gaan. Naar de betekenis van de kleuren van de stippen is het lang zoeken. Onderaan in de uitleg staat een merkwaardige toelichting: oranje betekent'geen last'en rood'veel last'. Wat geel dan betekent is me een raadsel. Daarnaast kan ik mij niet voorstellen dat er 10 gradaties meetbaar zijn in de mate van last van allergie, laat staan dat iedere individuele patiënt dit van zichzelf juist kan beoordelen. Het gekke is dat het verband niet wordt gelegd tussen buien en activiteit van pollen. Die is er wel, want bij buien spoelen de pollen goed weg en zullen er minder klachten zijn. Nu lijkt het of Bui enradar erbij gestopt is om de kaart op te leuken. Als ik in de kaart op de knop'kaart' druk valt mij op dat de E wegen er het meest uitspringen. In Nederland is de A-aanduiding veel gebruikelijker. Bovendien had ik liever wat meer plaatsnamen in de kaart gezien en de benamingen van de snelwegen helemaal weggelaten. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): De Allergieradar deed me meteen denken aan de Grote Griepmeting (www.degro- tegriepmeting.nl/). Zouden de makers van Allergieradar dit voor ogen hebben? Met Google Maps heeft deze website een eenvoudige manier gevonden om de waarnemingen op een ondergrond te positi oneren. De 'satelliet'-weergave werkt goed als achtergrond, maar de'kaart'-weergave is veel te prominent zoals ook Maarten opmerkt. Bezoekers kunnen bovendien het kaartbeeld niet verschalen of verschuiven. De daadwerkelijke meerwaarde van Google Maps ontgaat me dan ook. Het is jam mer dat de icoontjes een zwarte contour hebben. De contouren introduceren alleen maar meer ruis en zonder deze contour vallen de icoontjes op de 'satelliet'-weergave 15 februari 2010 Klachten weergeven op dé kaart. Poitenplanner Buik O Grosser Zuring Ambrosia •D: Bijvoet 1-/, Weegbree voldoende op. Het zou heel leuk zijn om de kaart voor het volgende hooikoortsseizoen als'heatmap' uit te voeren. Hiermee kun je puntwaarnemingen op een visueel aantrek kelijke manier door middel van een vlakvul ling weergeven. De'heatmap'zorgt voor een interpolatie tussen de puntwaarnemingen, zodat er daadwerkelijk een verandering over de geografie te onderscheiden is. Of is dit beeldmanipulatie? Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Er moet echt nog wel het een en ander gebeuren aan deze site. Het concept is echter een fantastisch voorbeeld van een Web 2.o-toepassing, omdat het publiek - in dit geval hooikoortspatiënten - gevraagd wordt om dagelijkse input te leveren. Het wetenschappelijk gehalte en vooral het nut hangen dan niet alleen af van de kwaliteit van die antwoorden maar ook van het aantal deelnemers. En daar schort het aan. Kort na de lancering, vorig jaar, waren er zo'n 75 tot 150 deelnemers per dag (nu 10). De individuele scores over het land zijn veel te divers en je mag je afvragen of men er daarom wel een kaartje bij had mogen plaatsen. Een kaartlezer scant een dergelijke puntenkaart (met puntwaarnemingen) direct om te kijken waar het erg is en waar minder erg. Oftewel, hij wil het gevoelsma tig omzetten in een choropleet (vlakken- kaart). De makers beseffen ongetwijfeld dat dit nog te vroeg is. En de opmaak: waarom is voor'geen klacht'het waarschuwende geel gebruikt? Waarom niet van groen via geel/oranje naar rood? Door nu deze sig- naalkleur te gebruiken ogen alle bijdragen van bezoekers negatief! Frédérik Ruys (information designer en organisator info- graphics Congres): Wat vooral mijn aandacht trekt op de Allergieradar, zijn de dwarrelende pollen in de titel. Hoewel ikzelf geen hooikoorts heb, lijk ik het wel te ontwikkelen wanneer ik dat stuifmeel voorbij zie komen; zo leuk gedaan! Het is wel jammer dat dit effect het belangrijkste element op de pagina de kaart - overschaduwt. En het heeft niets te maken met de enorme hoeveelheid aan overige informatie waarmee de allergie- kaart op de website moet concurreren. Kijk maar naar Buienradar. Die website is ook volgestopt met data. Maar op Buien radar is juist datgene geanimeerd wat het meeste aandacht trekt; de buien die over ons land trekken. Ook op andere fronten laat het intuïtieve ontwerp te wensen over. De drie pictogram men voor klachtendagboek, pollenplanner en buienradar worden prominent gebracht maar zijn geen herkenbare objecten. Boven dien wordt ook de kleurenlegenda in een soort logo gepresenteerd, wat de toeganke lijkheid evenmin bevordert, f Geo-lnfo 2010-3 33

Geo-Info | 2010 | | pagina 35