Kasten vol instrumenten Herpositionering Geo Fig. 2. Instrumentenkasten met spiegels als achterwand. Tijdschrift voor KenL van 1931, p. 195: 'Bij den tachymeter van de Gemeente Amsterdam vond ik een optelconstante die 2 cm te klein was.' Slordig omgaan gold overigens niet voor instrumenten. De bijeenkomst werd gehou den in een vergaderruimte met twee grote kasten met historische landmeetapparatuur en in een ruimte ernaast stond nog zo'n kast vol. Toch vond Hoff dat het slordig omgaan met de historie ook gold voor een vakgebied als geo-informatie."De neiging bestaat om alles wat gebeurd is, te negeren. Dat kan nooit interessant meer zijn voor wat we heden ten dage moeten doen. Dat is dus fout! Onze voorgangers waren niet zo dom als het er op zwart-wit fotootjes uit ziet, of op de wat primitief aandoende tekeningen uit het pre-Powerpoint tijdperk. Er werd heel wat nagedacht en onderzocht, en van het resultaat daarvan is veel ook nu nog bruikbaar. De techniek mag dan sterk zijn veranderd, maar mensen, processen, denkbeelden en praktijkervaringen blijken vaak verrassend actueel te zijn", zo vond hij. Binnen Amsterdam werd vorig jaar de afdeling Geo-informatie geherpositio- neerd.Van een klassieke ingenieursafde ling, die zich vooral met uitvoerende land meetkundige werkzaamheden bezighield, werd er een unit Geo-informatie gemaakt, die zich primair richt op de realisatie van de geo-basisregistraties. Het ingeni- eursmeetwerk is vanaf dit jaar geheel aan de markt overgelaten. Dat betekende een breuk met het verleden, maar dat neemt niet weg dat er een roemrijke geschiede nis ligt van bijna 150 jaar gemeentelijke geo-activiteiten. En Hoff zei daar trots op te blijven. "Amsterdam was natuurlijk geen landmeetkundig eiland in Nederland. We zijn al die jaren meegegaan, soms sturend, soms volgend, met de vele ontwikkelingen in het vakgebied zoals die op ons afkwa men. Dat hebben we zelf allemaal niet zo uitputtend gedocumenteerd; technici zijn Fig. 3. Unitmanager Geoinformatie Ad van der Meer en presentator directeur Rienk Fioff. Fig. 4. De ondertekening van de overdrachtsakte door Jan-Willem van Eek en Rienk Hoff. nooit zo goed in het systematisch archi veren van hun stukken ten behoeve van de geschiedenis, want de volgende klus wacht, maar de generieke lijn is uitgebreid gedocumenteerd in vakbladen. Als we dus iets willen weten wat Amsterdam landmeetkundig dreef, dan kunnen we, los van de specifieke details, in die vakbladen terecht. Maar dan moeten ze natuurlijk wel toegankelijk zijn. En dat betekent heden ten dage dat ze digitaal ontsloten moeten zijn", aldus Hoff. Hoofdstedelijke ambtenaren vonden dat de herpositionering van Geo Amsterdam op de een of andere manier moest worden gemarkeerd. Dat kon natuurlijk met een kaartententoonstelling, maarzoiets had men in 2007 al in het Gemeentearchief gehad, zo memoreerde hij."Daarom heb- Geo-lnfo 2010-3 35

Geo-Info | 2010 | | pagina 37