Addie Ritter en de Kaartenkamer van de TU Delft Interview In de bibliotheek van de faculteit Bouwkunde van deTU Delft is de universiteitsbrede Kaartenkamer gevestigd. Ook deze Kaartenkamer heeft veel schade geleden tijdens de brand in mei 2008. Intussen verhuisden de faculteit en haar bibliotheek naar een tijdelijke nieuwe huisvesting (zeker voor vijfjaar). Daar is opnieuw een Kaartenkamer. Addie Ritter, ooit ook werkzaam bij Geodesie, zwaait hier de scepter. Het vervangende Bouwkundepand is het aangepaste oudeTH-hoofdgebouw op het adres Julianalaan 134 in Delft. "Ik heb elke dag nog met de naweeën van de brand te maken", zo was een van de eerste opmerkingen van Ritter. Maar een tweede ging wel over de zegeningen van het toenemend digitaal werken. Ook litho Rivierkaart uit Emmen ligt een steengravure van het blad Gouda van de Rivierkaart van de Hollandsche IJssel van 1902 pal naast een gedrukt exemplaar ervan. De Kaartenkamer verkreeg deze steen voor educatieve doeleinden recent uit de boedel van de Topografische Dienst uit Emmen. (In Geo-lnfo 2009-12 werd in een artikel al vermeld dat niet alle stenen naar het Steendrukmuseum gingen.) Ritter meldt aansluitend dat de Kaartenkamer bij rondleidingen niet snel wordt overgeslagen. "Hier staan en liggen vele mooie werken". Naast en over de Goudse steen legt hij geroutineerd een kaartenserie van Delft uit, deels in kopie, maar dat moet voor de gewenste analyse van de stadsontwikkeling geen probleem zijn. "Ik heb meer steden en begin altijd met Van Deventer en Blaeu", aldus de kaartbe- heerder. Enorm en actueel is de altascol- lectie."Bij Bouwkunde zitten veel kaart- liefhebbers en atlasmakers, bijvoorbeeld Bouwkundige bibliotheekbalie van boeken. De 'overloop' naar de op een verdieping gelegen tijdelijke Kaartenkamer brengt bezoekers niet alleen in de stemming door kaarten aan de wand, maar ook door een driepoot met Kern-theodoliet met een uit leg en een kaartje'bruikleen Mondriaan- college'. Bemiddelaar Joop Gravesteijn is ook bezig om er een oude Snelliusvitrine met meer landmeetkundige apparatuur aan toe te voegen. Ritter memoreert al reacties van ongetwijfeld eerstejaarsstu denten op het beeld van die theodoliet: "Alles staat op zijn kop!" In de kamer zelf staat de vensterbank ook al vol met instrumenten. Op een ladekast Geo-lnfo 2010-3 39

Geo-Info | 2010 | | pagina 41