Bevroren boeken en kaarten echter vooral in het enorme kelderarchief maanden na de brand kon men daar Michiel Pouderoijen, een van de auteurs en kaartenmakers van de Polderatlas en van deze Atlas Nieuwe Hollandse Waterli nie", zo vult hij verwijzend aan. Ritter vertelt nu negen kasten met tien laden te hebben, terwijl dat er in de Kaartenkamer van voor de brand acht tien waren. Maar dat komt deels door een andere opslagplaats. Bibliotheek en Kaartenkamer in een laagbouw aan de oude Bouwkundeflat bleven eigenlijk gespaard en konden worden betreden en ontruimd toen het hoofdgebouw'tot rust was gekomen'. Schade en verlies waren er onder de hoogbouw met bijvoorbeeld waterstaatskaarten, rivierkaarten en geologische kaarten van de gehele wereld (ooit afkomstig van Mijnbouw)."Er zijn vele kasten - deels hangkasten - met inhoud verloren gegaan. De archiefkelder (met ook kaarten op linnen) stond na het blussen twee meter onder water. Pas zes pas in na het'afpellen'van de flat-van- voor-het-Bouwbesluit van de beroemde architecten Van den Broek Bakema. Het materiaal aan boeken en kaarten is toen in plastic zakken verpakt en ligt nog steeds ingevroren in een diepvrieshal in Beekbergen om ziekten en rotting tegen te gaan. In principe kunnen stukken wor den gerestaureerd, maar gezien de hoge kosten daarvan wordt er eerst bekeken hoe uniek objecten zijn." 'Ontdubbelen' Vanuit de Kaartenkamer is er zicht op een enorme maquettehal, waarbij het voor een leek al duidelijk is dat er kaarten als ondergrond nodig zijn. Was structureel het jaar 1850, opschuivend naar 1900, de grens tussen de kaarten die in hetTrésor dan wel in de Kaartenkamer werden bewaard, nu berust er meer in de centrale Kaartenkamer-overloop met theodoliet. Oude steengravure, litho en moderne atlassen. 40 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 42