ITC's 'Schermerhorn Day' 2009 Verslag Overdracht van rectoraat en instituut Het ITC viert elk jaar op 17 december zijn Dies Natalis, omdat de oprichter van het instituut, prof.dr.ir. W. Schermerhorn, op die dag geboren werd (1894). Dit jaar stond deze jaarlijkse viering in een dubbel bijzonder teken. Er vond een wisseling van rectoraat plaats, en het ITC ging over van zelfstandig instituut in een faculteit (de zesde) van de Universiteit Twente (UT). De ceremonie waarin dit alles werd voltrokken speelde zich af in de Grote Kerk te Enschede, waar het feestelijke gezel schap uit binnen- en buitenland zich bij plotseling zeer winterse omstandigheden verzamelde'as far as weather permitted', zoals het persbericht vermeldde. De scheidende rector, prof.dr.ir. Martien Molenaar, sprak een afscheidsrede uit 'Step down, step forward', waarin hij terug keek op negen jaar rectorschap en ook op de ontwikkeling die het werkterrein van het ITC heeft doorgemaakt in zestig jaar. Oorspronkelijk 'alleen' luchtkartering, via de toevoeging van de foto-interpre tatiedisciplines rond 1970 naar analyse, monitoring en informatiemanagement van aardwetenschappelijke processen, op alle schalen van lokaal tot wereldwijd. Hij sloot af met de wens die Schermerhorn al bij de oprichting voor ogen stond, dat de universitaire wereld het werkge bied van het ITC zou gaan erkennen als academisch gebied, en schetste de lange weg waarlangs deze wens, ver na Scher- merhorns dood, tenslotte is vervuld door het opgaan van het ITC in een universiteit: 'after 60 yaers the dream of Willem Scher merhorn will finally be fulfilled'. Voor het publiek onverwacht, namelijk in afwijking van het uitgereikte programma, kwam vervolgens de burgemeester van Enschede, mr. Peter den Oudsten op het podium om Molenaar toe te spreken, en zoals men toen wel zag aankomen, hem een Koninklijke Onderscheiding uit te reiken. De Akte van Overgang naar de UT werd getekend door Molenaar en dr. Anne Flierman, voorzitter van de Raad van Bestuur van de UT, die in zijn toespraak ondermeer aangaf welke betekenis de toetreding van ITC heeft voor de UT met name door het versterken van een inter nationale sfeer. Na een muzikaal intermezzo werd het rectorschap overgedragen, waartoe ITC's scepter (Nigeriaanse herkomst) eerst door Molenaar werd overhandigd aan prof.mr. Burgemeester Peter den Oudsten van Enschede en de onderscheiden rector Martien Molenaar. Jaap Besemer (voorzitter Raad van Toe zicht ITC), vervolgens door deze doorge geven aan dr. Flierman, die tenslotte prof. Tom Veldkamp (tropische bodemkunde, Wageningen) ermee installeerde als decaan van de nieuwe faculteit. Overigens met als functietitel 'Rector van het ITC'. Prof. Veldkamp stelde in zijn toespraak dat het ITC ook gericht zal blijven op de ont wikkelingslanden en naast wetenschap en research ook concrete versterking van de instituties in die landen als doelstelling houdt. Hij roemde de drie pijlers van ITC: de langdurige ervaring met opleidingen in een multicultuursituatie; de positie als een van de grootste kennisinstituten op het gebied van de geo-informatie ter wereld; en de uitstekende geïntegreerde infra structuur voor docenten, onderzoekers en studenten. Tot slot was er een receptie in het restau rant van het fraaie ITC-gebouw. f Herman Quee Ondertekening van de Akte van Overgang door Martien Molenaar en Anne Flierman. Geo-lnfo 2010-3 43

Geo-Info | 2010 | | pagina 45