Boekbespreking Verspreiding schapen en geiten Fig.i. Kaart uit het deel Sectoren: grondgebonden veehouderij. W.Rienks (2009) Landbouwatlas van Nederland. De Nederlandse Agrosector op de kaart. Formaat 34x25cm, 160 pp met 335 kaarten, 30 sfeerfoto's, 6 tabellen, 16 diagrammen, een trefwoordenregister en een voorwoord van Minister Ver burg. Hengevelde: ROM3D. Prijs 49,95- ISBN 978-90-9024684-0 Meteen bij de eerste kaarten raak je onder de indruk van wat er nu allemaal aan ruimtelijke informatie over de landbouw beschikbaar is. Dit in vergelijking met 1959 toen de vorige, eerste Landbouwatlas van Nederland uitkwam, maar ook nog in vergelijking met het in 1989 verschenen landbouwkatern van de 2e Atlas van Nederland. Er ligt nu zoveel meer informa tie opgeslagen in de databases van ons eigen agrocluster en in dat van Eurostat, de NASA of de FAO, en het is geweldig dat dit nu op een toegankelijke wijze is gevisua liseerd. De eerste kaart geeft een prachtig overzicht van alle agrarische bedrijven (de 75.000 die er nog zijn in Nederland, inge deeld in zes groepen (tuinbouw, hokdieren, graasdieren, akkerbouw, blijvende teelten en combinaties daarvan). Ze zijn individu eel weergegeven waardoor de relevante patronen eruit knallen, met uitzondering van de geelgecodeerde bedrijven in de boom- en fruitteeltsector die helaas niet goed te zien zijn tegen de roze achter grond. En dan kom ik meteen ook op het grootste bezwaar tegen deze atlas: karto- grafisch gezien heeft men wat steken laten vallen en de randinformatie is slecht. Gezien de niet-verklaarde afkortingen en terminologie is de atlas alleen voor insiders bedoeld. Bij veel kaarten of dia grammen vind ik geen duidelijke datum, dan wel een beschrijving van de gebruikte eenheden of gebiedsaanduiding. Bij een aantal stippenkaarten is het niet duidelijk of er oppervlakte-eenheden, bedrijven, feitelijk oppervlak of productiehoeveel heden aangegeven worden. Ze zijn soms te sterk verrasterd waardoor de afzonder lijke stippen minder goed zichtbaar zijn. Bovendien is een aantal ervan 'random' gegenereerd en daarom weinig geschikt voor het waarnemen van patronen, Kleu- rentrappen bij choroplethen of isolijnen- kaarten zijn niet altijd logisch opgebouwd, ook zijn legenda's niet altijd volledig. Een aantal malen werd voor de weergave een verkeerde methode gekozen. Vaak had er naar andere, op hetzelfde thema slaande, kaarten verwezen kunnen worden. Het is jammer dat aan het duidelijke enthou siasme en betrokkenheid waarmee deze atlas vervaardigd is en aan de grafische expertise niet wat meer kartografisch vakmanschap is verbonden. Daar staat veel tegenover; na de inleidende kaarten over bedrijven en grondgebruik komen bodem, klimaat, hoogte en waterhuishouding, ontginning, perceelsvormen en bedrijfsgrootte aan de orde. Daarna eigendomsverhoudingen, grondprijzen en grondhonger, natuur, landschap en milieu en burgerbelangen. Dan is er een speciaal deel over de secto ren zoals grondgebonden en intensieve veehouderij, tuinbouw, akkerbouw en overige landbouw. Daar wordt ook de vergelijking met Europa gemaakt als dat relevant is. Het aansluitende deel over de landbouw in de EU is vergelijkbaar opgebouwd. Het begint met hoogte- en gegeneraliseerde grondgebruikskaarten, bodem en klimaat- kaarten, en brengt ook de elders geldende belemmeringen die de bodem voor de landbouw kan Inhouden. We moeten ons gelukkig prijzen dat we geen last hebben van rotsen en stenen, permafrost, gletsjers en te sterkt reliëf. De locaties van de 13,7 miljoen Europese agrarische bedrijven en de spreiding van de verschillende gewas sen worden getoond (alle weergegeven met de random-dot methode) waarbij Nederland vooral bij groente, sierteelt, aardappelen, grootvee-eenheden, pluimvee, koeien en varkens een concen- tratieland blijkt te zijn met hoge grond- en Bron: CBS Elke stip is 100 schapen Elke stip is ioo geiten 44 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 46