intuin Milandii Aan EUiuMisi op ïoctitclgcdittl, en voert Nederland ah ücrc vandaan Komen. Dat staat met HB Adviesbureau bv Milieu Geo Infra Adviesburea Praktisch en resultaatgericht De afdeling Geo-informatie is op zoek naar Landmeters mlv Kijk op www.hbadvies.nl voor alle informatie over deze en andere vacatures. pachtprijzen per ha (vier keer hoger om te kopen en tweeënhalf keer hoger om te ontvangen we per agrarische hectare anderhalf keer zoveel als Duitsland. Tenslotte volgt het deel over de mondiale landbouw, met kaarten gebaseerd op gege vens van de liasa. Naast de beperkingen ten gevolge van bodem, klimaat en reliëf wordt de potentiële en feitelijke tarweproductie belicht, het feitelijke grondgebruik, en de aantallen landbouwdieren per km2. Er wordt dan gefocust op de voeding, met het aantal calorieën dat men per dag binnen krijgt, en het aantal ondervoede mensen. Tenslotte wordt de agrarische wereldhandel gekarteerd. Per regio wordt aangegeven of er bepaalde voedingsmiddelen worden geëxporteerd of geïmporteerd, en het net toresultaat wordt in cijfers vermeld. De atlas eindigt met de Nederlandse in- en export agrarische wereldmacht ten tonele, met een agrarisch handelsoverschot van 24 miljard euro in 2008. Het is nogmaals, een uiterst rijke atlas, zeker vergeleken met die van 1959. Nieuwe aspecten zijn, voor Nederland (152 kaarten van het hele land en een aantal detail kaarten), kaarten van de ruimtedruk en grondmarkt, reconstructie, educatie, subsidies, natuur, landschap en milieu, verbreding en de mate van zelfvoorziening. Het deel over Europa (69 kaarten) bevat mooie vergelijkingen hoe we het doen in relatie tot andere landen in de EU, het deel over de wereld (64 kaarten) behandelt ook de mondiale voedselconsumptie. Om na te kunnen gaan of de gegevens kloppen, zou men willen weten waar afkortingen aangegeven, maar men zou in een bronnenverantwoording verwezen willen worden naar die instanties c.q. naar de manier waarop dat cijfermateriaal te verkrijgen is. De begeleidende teksten zijn vlot geschreven, en er is sprake van een goede afwisseling in de methoden en in het kleurgebruik. De eindconclusie moet zijn: wat een prachtig materiaal, en wat jam mer dat het vaak niet beter is toegelicht en gedocumenteerd zodat het behalve als coffeetable-book ook meer als referentie werk had kunnen dienen. Ferjan Ormeling advertentie HB Adviesbureau bv is een jong, middelgroot bureau dat advies- en ingenieursdiensten en praktische ondersteuning aanbiedt op het gebied van milieu, geo-informatie, infra en landschapsarchitectuur/stedenbouw. Onze missie is het klantgericht leveren van praktische en resultaatgerichte advies- en ingenieursdiensten voor de totstandkoming van projecten ten behoeve van een duurzame leefomgeving. Onze uitgangspunten daarbij zijn kwaliteit, betrouwbaar - heid, deskundigheid en continuïteit. Wij hebben een sociaal gezicht en plezier in ons werk. Onder onze opdrachtgevers bevinden zich overheden, projectontwikkelaars, bouw- en aannemingsbedrijven, woningbouwverenigingen en architecten. Ons werkgebied is voornamelijk Noord-Holland. Comeniusstftaat 7 1817 MS Alkmaar |fostbi^jgg§^ 1800 GE Alkmaar [072J 502M95Oj Fax [072] 507 4979 www.hbadvies.nl info@hbadvies.nl Geo-lnfo 2010-3 45

Geo-Info | 2010 | | pagina 47