Romeinse geodetische instrumenten Gebruik en constructie In oktober 2009 was het Romeinse wegenpatroon het thema van de culturele biografie van de gemeente Maastricht. Ik kreeg het verzoek om samen met de stadsarcheoloog een activiteit te bedenken voor basisschoolleerlingen. We vonden dat deze activiteit iets moest zijn waarbij de leerlingen zelf iets moesten doen. Historische instrumenten hadden altijd al mijn interesse, dus besloot ik na enige literatuurstudie om met handgereedschap een Groma na te bouwen. Aangezien de vervaardiging hiervan niet veel tijd kostte, besloot ik na verdere studie de overige Romeinse instrumenten ook te reproduceren. In de workshops die hieruit voortvloeiden heb ik samen met een collega landmeter van de afdeling Vastgoedinformatie de overeenkomsten en verschillen proberen uit te leggen tussen het huidige en het antieke instrumentarium (fig. 1). In het volgende artikel geef ik een beschrijving van de nagebouwde instrumenten, waar ze voor dienden en hoe ze eventueel na te bouwen zijn. Groma Jos Cremers, beheerder Vastgoedinformatie SEB/OBM gemeente Maastricht jos.cremers@maastricht.nl In een tijdsperiode van ongeveer vier maanden is het mij gelukt om de vol gende instrumenten te bouwen. - Groma (vergelijkbaar met een dubbel pentagonprisma) - Dioptra (vergelijkbaar met een modem hoekmeetinstrument) - Decempeda (meetstok van 10 voet 3 m) - Chorobates (vergelijkbaar met een modern waterpasinstrument) - Actus11 De naam voor een meettouw is nog altijd niet bekend (meetband) - Libella/Libra (waterpas) - 3/4/5-steek - Zonnewijzer 4 Geo-lnfo 2010-3 De Groma is in verschillende bronnen beschreven als het meest gebruikte meetinstrument van de Agrimensores (Romeinse landmeters). Het is geen Romeinse uitvinding, aangezien zowel bij de Grieken als de Egyptenaren vergelijkbare instrumenten al bekend waren. De werking ervan komt overeen met het moderne dubbel pentagonprisma. In samenwerking met signa (jalons) kunnen met de Groma lijnen worden verlengd en haakse hoeken worden uitgezet. Dit was nodig, aangezien Fig. 1. Uitleg over de Libra tijdens de workshop voor scholieren.

Geo-Info | 2010 | | pagina 6