Fig. 2. De Groma schematisch. Fig. 3. Reconstructie van de Groma. in het Imperium Romanum uitgegaan werd van deze meetconstructies voor zowel legerkampen als basisplannen voor steden, alsook voor de centuriato, de grondverde- ling van 100 Actus, die in gelijke delen ver deeld werd. Hiervan zijn op diverse locaties in Europa resten teruggevonden. Het instrument is op diverse archeologische sites in gedeelten teruggevonden in Pfünz in Beieren (D) en in de werkplaats van de landmeter Verus in Pompei'. Verdere afbeel dingen zijn onder andere teruggevonden op de grafsteen van de landmeter Aebutius Faustus uit Ivrea (Italië). De nauwkeurigheid van de Groma is onderhevig aan diverse factoren, onder andere de wind. Dit kan wor den ondervangen door de beweging van de schietloden te dempen door ze in een bakje met water of olie te hangen, waardoor de beweging gelimiteerd word. De haaksheid van het kruis is ook een belangrijke factor. Zo zijn er Romeinse uitzettingen in Duitsland gevonden die dezelfde afwijking in de assen hebben als de gevonden Groma uit Pfünz. De Groma bestaat uit een manshoge stok met hieraan bevestigd een excentrisch geplaatst kruis waaraan touwtjes met een schietlood zijn bevestigd (fig. 2 en 3). De afmetingen van de armen van het kruis, die haaks op elkaar geplaatst zijn, zijn een Romeinse voet (296 mm). Aangezien er nergens in de door mij geraadpleegde literatuur afmetingen van de excentriciteit genoemd worden heb ik hiermee geëxperimenteerd. Gebleken is dat, wanneer men de lengte van de mid denloodlijn tussen twee armen geeft, het instrument door een kleine verdraaiing tevens gebruikt kan worden om hoeken van 45 graden uit te zetten. Verder is de manshoge stok voorzien van een zware ijzeren puntige voet waarmee deze in de grond geplaatst kan worden. Om de stabiliteit te verhogen in harde onder gronden kunnen er spanlijnen aan de stok bevestigd worden, zodat deze recht blijft staan. De gehele constructie bestaat uit vurenhout en enkele metalen spijkers om een goede bevestiging te verkrijgen. De schietloden zijn van twee verschillende Geo-lnfo 2010-3 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7