Dioptra O te graveren deze hogere nauwkeurigheid iyMeriiin.l-14— vTziëffijnS Decempeda afmetingen (bol en spits) om de twee lijnen gemakkelijker te kunnen identifice ren. Het materiaal waaraan de schietloden hangen is vlastouw. Uit de beschrijving van Hipparchus (146-127 v.Chr.) blijkt dat dit instrument bij de Grieken bekend was. Heron van Alexandrië heeft dit instrument nog verbeterd. Diverse recon structies zijn in de moderne tijd uitgevoerd doorJ.P. Adam (1989) en H. Schone (1903) (fig. 4 en 5). Ik ben uitgegaan van de recon structie door J.P. Adam, aangezien hierbij de mogelijkheid bestaat het instrument te fixeren boven een meetpunt. De Dioptra is vooral geschikt voor driehoeksmeting in het horizontale vlak, het instrument is daarom ook gebruikt bij de constructie van aqua ducten om de richting van tunnels door heuvels en gesteente te bepalen. Fig. 4. Reconstructie van een Dioptra doorJ.P. Adam. De dioptra bestaat uit een houten loodstaaf van ongeveer 150 cm met hieraan bevestigd een steischroevenblok die een horizontale schijf draagt. Deze is gecentreerd, boven de loodstaaf geplaatst (fig. 6). Aan dit steischroevenblok zijn haaks op elkaar twee lood lijn be vesti gingen geplaatst om de schijf in het horizontale vlakte justeren met behulp van drie stelschroeven. Op de horizontale schijf ligt een tweede horizontale schijf waarin de gradenverdeling is aangebracht Fig. 5- Reconstructie van een Dioptra van H. Schone. Fig. 6. Eigen reconstructie van een Dioptra. (fig. 7). Ik heb in de constructie gekozen voor een indeling in 360 graden met een onderlinge gradenafstand van 2 graden aangezien een kleinere indeling (1 graad) constructief niet mogelijk was. Indien voor een messing of koperen plaat gekozen wordt kan door de gradenverdeling hierin wel bereikt worden. Hierop is het vizier geplaatst. Het driepootstatief met vaste poten is zo gemaakt dat de loodstaaf hierin met behulp van wiggen vastgezet kan worden. Aan de loodstaaf hangen ook twee loodlijnen om deze verticaal te plaat sen. Het vizier is zodanig uit hout gemaakt dat de verhoudingen hiervan 1:10 zijn ten opzicht van de horizontale hoofdas en de zijkant (fig. 8). Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om afstanden te meten. Plaats een jalon in de hoofdrichting door door het vizier te kijken. Plaats op deze lijn Fig. 7. Randverdeling en vizier van deze reconstructie. 100 Fig. 8. Vizierlijnen. vanuit het punt een tweede jalon haaks op de hoofdas, zodanig dat men deze kan zien door schuin over het vizier te kijken. Hierdoor ontstaat een z-hoek. Door nu deze korte afstand te meten en met 10 te ver menigvuldigen is ook de afstand naar het basispunt bekend (fig. 8). Door een door mij uitgevoerde controlemeting van een wil lekeurige driehoek die met behulp van een totalstation onafhankelijk gecontroleerd is, blijkt dat een nauwkeurigheid van 2 graden te bereiken is voor diverse metingen, uit te voeren met de historische Dioptra. Dit instrument is een Romeinse meetlat van 10 Romeinse voet +/- 3 m voor het 6 Geo-lnfo 2010-3

Geo-Info | 2010 | | pagina 8