De kadastrale kaart is geen weergave van de exacte ligging van de perceelsgrenzen als authentiek wordt gekenmerkt (art. 7f jo. 48 Kadasterwet). Om ook privaatrech telijk op deze ontwikkeling te kunnen aansluiten zou de kadastrale registratie in bepaalde gevallen de garantie moe ten geven - door een verklaring van de bewaarder - dat de gegevens in de kadas trale registratie overeenstemmen met de openbare registers. Bij eventuele frictie is het Kadaster aansprakelijk. Wenselijk is dat de Kadasterwet hierop wordt aangepast zodat het wettelijk geborgd is en tevens dat dit door een bepaling in het BW de beoogde derdenwerking kan krijgen. 3. Zou de rol van de bewaarder minder lijdelijk moeten worden? Volgens artikel 3:19, vierde lid BW heeft de bewaarder een waarschuwingsbe voegdheid die hij gebruikt als hij vindt dat de rechtshandeling door een onbe voegde is verricht of het ingeschreven stuk om andere redenen twijfelachtig is. Volgens het Kadaster is het wenselijk dat de waarschuwingsbevoegdheid voor bepaalde gevallen moet worden omgezet in een verplichting tot weigering van de inschrijving. Door aanpassing van de Kadasterwet zou in de inschrijvingsvereis- ten moeten worden opgenomen dat de inschrijving van de akte wordt geweigerd als de vervreemder niet overeenstemt met de eigenaar volgens het Kadaster, tenzij de akte een verklaring van deze afwijking bevat en de bewaarder deze verklaring voldoende aannemelijk acht. 4. Zou de kadastrale kaart een grotere rol kunnen gaan spelen met betrekking tot de goede trouw De kadastrale kaart vormt geen onder deel van de openbare registers, zodat artikel 3:23 BW geen rol speelt. Dit neemt niet weg dat eventuele raadpleging van de kadastrale kaart een rol kan spelen in het kader van het algemene goede trouw vereiste van artikel 3:11 BW. Zo kan een opvallende discrepantie tussen de omvang van het erf zoals dat in gebruik is genomen en de omvang van het kadastrale perceel nopen tot nader onderzoek. Dit volgt ook uit de recht spraak van de Hoge Raad. De kadastrale kaart is weliswaar in coördinaten vast gelegd, maar is geen weergave van de exacte ligging van de perceelsgrenzen. Die ligging wordt tegenwoordig door gaans met coördinaten van grenspunten vastgelegd door de landmeter op een veldwerk. De kadastrale kaart wordt op basis daarvan bijgehouden als een oriën tatiemiddel voor de onderlinge ligging van percelen en vormt een toegang op de locatie van percelen. Voor de ligging van de grenzen van het perceel zal men altijd gebruik moeten maken van de veldwerken met de meetgegevens. Het verdient geen aanbeveling om de kadas trale kaart een grotere rol te verlenen met betrekking tot de goede trouw. Dat zou in de toekomst wellicht wel kunnen voor veldwerken, maar die moeten dan zodanig door het Kadaster worden gepubliceerd dat de informatie daarop voor derden begrijpelijk is en een relatie legt met herkenbare harde topografie, Kadastrale kaart is oriëntatiemiddel voor onderlinge ligging van percelen. 12 Geo-lnfo 2010-4

Geo-Info | 2010 | | pagina 14