,:W€ Aandachtspunten Vastlegging door landmeter op (digitaal) veldwerk. zoals door vermelding van de afstand tot een lijn evenwijdig of in het verlengde van een muur. 5. Moet de inschrijving van verjaring anders worden geregeld? Verjaring kan worden ingeschreven in de openbare registers conform de artikelen 34 en 37 Kadasterwet. De notaris maakt een verklaring op die onder meer bevat welk registergoed het betreft, tegen wie de verjaring werkt, welke bewijsmiddelen er zijn enz. Wanneer de bij de inschrijving betrokkenen aan de notaris hebben medegedeeld niet met de inschrijving in te stemmen of wanneer er geen bewijs stukken aan de notaris zijn overgelegd die aantonen dat er sprake is van verjaring, dan wordt de verklaring geboekt in het register van voorlopige aantekeningen. De rechter in kort geding kan dan om een uitspraak worden gevraagd. Naar aanleiding van tuchtrechtspraak in geval len waarin de notaris ten onrechte had verklaard dat genoeg bewijs van verjaring was geleverd (Verstappen, handboek Registergoederenrecht, par. 7.1.4.10), wordt soms door notarissen ervoor gepleit om in alle gevallen het oordeel aan de rechter over te laten. Volgens het Kadaster is dit niet nodig aangezien het oordeel van de notaris in de verklaring niet bindend is. Het geeft enkel aan dat de verjaringsclaim voldoende betrouwbaar is voor publicatie. Hoewel aan die publicatie geen derden- werking toekomt (art. 3:24, lid 2 onder e BW) wordt daardoor wel een vlot verloop van het rechtsverkeer bevorderd. De juridische betrouwbaarheid van het Kadaster zal verder worden vergroot wan neer diverse gesignaleerde aandachtspun ten in de werkprocessen van het Kadaster worden opgelost. Hieronder volgt een beschrijving van de diverse aandachts punten, waarbij wordt opgemerkt dat de meeste inmiddels al geheel of gedeeltelijk gerealiseerd worden. 1. Bij overdracht van een deel van een kadas traal perceel duurt het een tijd voordat de kadastrale kaart en de kadastrale registratie duidelijkheid geven over de grenzen van het geleverde. Het Kadaster wil splitsing van percelen vooraf bevorderen om eerder duidelijk heid te kunnen geven over de nieuwe grenzen. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen de navolgende gevallen. a) Perceelsvorming vooraf met exacte grenzen. In deze gevallen zouden meet gegevens van de hiervoor genoemde veldwerken, waardoor de exacte ligging van grenzen in relatie tot harde topogra fie wordt afgebeeld, mee ingeschreven kunnen worden. (De meetgegevens moeten wel van voldoende kwaliteit zijn conform de Handleiding Techni sche Werkzaamheden.) De vereiste 'behoorlijke raadpleegbaarheid van de openbare registers'brengt met zich mee dat de huidige veldwerken niet kunnen worden ingeschreven. Het Kadaster zal deze in relatie tot de afbeelding van fysieke grenzen op bijvoorbeeld lucht foto's moeten vertalen tot voor derden behoorlijk raadpleegbare tekeningen. Pas dan zou aan die tekening derden- werking kunnen worden toegekend. Voordeel van deze werkwijze is dat direct na de inschrijving van de akte nieuwe kadastrale nummers ontstaan en dat terstond informatie over de nieuwe grenzen beschikbaar is. Perceels vorming vooraf met exacte grenzen is bezwaarlijk in geval van overdrachten in bouwplannen waarbij de nieuwe grenzen nog niet goed zijn op te meten. b) Voor bouwplannen en gevallen waarin partijen nog geen definitieve ligging van grenzen willen inschrijven, is gestart met de invoering van een systeem van perceelsvorming vooraf met voorlopige grenzen ingevoerd. We bevinden ons nu in de pilot-fase. Vanaf april 2010 zal een applicatie beschikbaar komen, waarmee eigenaar en hun vertegenwoordigers een voorlopige grenslijn kunnen inte kenen op een kadastrale kaart met als ondergrond een recente luchtfoto. Daartoe wordt geen inschrijving van de exacte grenzen verlangd, maar wel van de onderlinge situering van de betrokken kavels. Daardoor wordt in elk geval aan de onderlinge situering der- denwerking toegekend. De voorlopige kadastrale grenzen worden definitief na de traditionele grensaanwijzing door partijen in het terrein, maar ook in gevallen waarin partijen tegen een aan hen toegezonden tekening met voorgenomen definitieve grenzen geen bedenkingen kenbaar hebben gemaakt (de zogenoemde ter visielegging). De status voorlopige grens wordt in de kadastrale registratie aangegeven met de tekst:'voorlopige grens en voorlopige oppervlakte' en is in de tijd begrensd. De coördinaten voor Een exacte grens kan met meetgegevens worden vastgelegd. voorlopige grenzen worden verkregen door landmeetkundige afdelingen van daartoe geautoriseerde aanbieders zoals gemeenten, ofwel door notaris sen als zaakwaarnemer van de verko per bij een toekomstige overdracht. Deze werkwijze sluit goed aan op het systeem van basisregistraties, dat niet is afgestemd op gedeeltelijke percelen of anders gezegd, dat geen rekening houdt met het tijdelijk ontbreken van kadastrale grenzen. c) Voor gevallen waarin partijen geen overeenstemming hebben over de Geo-lnfo 2010-4 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15