la? nieuwe grenzen, bestaat het voor nemen een vernieuwingsprocedure te volgen waarbij het Kadaster een voorstel tot vernieuwing doet en zonodig een uitspraak van de rechter kan worden uitgelokt. 2. De registratie van erfdienstbaarheden is niet altijd doeltreffend. Dat komt doordat in geval van vernum mering van percelen de verwijzing naar het deel en nummer van een akte van vestiging erfdienstbaarheden niet naar de nieuwe nummers wordt overge bracht. Een wettelijke vernieuwing van erfdienstbaarheden zoals bij hypotheken in het verleden is gebeurd (zie hierna onder 5), is te ingrijpend. Naast grote administratieve lasten is het gevaar te groot dat wordt vergeten bestaande erfdienstbaarheden opnieuw in te schrijven, wat afbreuk doet aan de rechts zekerheid. Het Kadaster is bezig om alle na een bepaalde peildatum gevestigde erfdienstbaarheden op te sporen en te registreren bij het actuele nummer op een direct raadpleegbare wijze. 3. Er zijn percelen waarbij de tenaamstelling in de kadastrale registratie niet is gebaseerd op de openbare registers. Te denken is bijvoorbeeld aan destijds ambtshalve door het Kadaster toegepaste successiememories, verjaringen die niet zijn ingeschreven, maar wel in de kadas trale registratie zijn toegepast, enz. Percelen met een tenaamstelling die niet is gebaseerd op de openbare registers, moeten aan een vernieuwingsprocedure worden onderworpen. Zie de artikelen 74-78 van de huidige Kadasterwet. Het Kadaster is inmiddels met deze werkzaam heden gestart. 4. De bijhouding van de kadastrale registra tie geschiedt nog grotendeels handmatig. Dat vergt veel tijd, waardoor de registratie niet optimaal actueel is en waarbij mense lijke fouten niet zijn uit te sluiten. Bij verwerking van akten wordt door medewerkers van het Kadaster veelvuldig dezelfde delen uit de aktetekst beoor deeld. Door de voor het Kadaster relevante tekstgedeelten over te brengen naar een vast eerste gedeelte van de akte kan in standaardgevallen die beoordeling wor den geautomatiseerd en kan aanzienlijke efficiency- en tijdwinst worden behaald. Bovendien wordt de foutmarge bij overname van de gegevens tot nul terug gebracht. Dit (standaard)gedeelte wordt vervaardigd met behulp van vooraf door de bewaarder goedgekeurde stylesheets. Stylesheets zijn digitale formulieren, waarin (keuze)teksten aan vaste invoer velden zijn gekoppeld. De bewaarder kan Voorlopige grenslijn op kadastrale kaart op luchtfoto. 14 Geo-lnfo 2010-4 de stylesheet onder een uniek nummer in depot nemen en in het computersysteem vastleggen hoe 'stylesheetakten' met dat depotnummer moeten worden verwerkt. Voorwaarde voor geautomatiseerde toepassing is dat in het tweede stylesheet gedeelte van de akte geen rechtshande lingen of rechtsfeiten voorkomen die tot wijziging van de kadastrale registratie zouden moeten leiden. Dat wordt bereikt op basis van een overeenkomst tussen notaris en Kadaster, waarin de notaris aansprakelijkheid aanvaardt voor schaden doordat in het tweede deel gegevens worden vermeld, die in het eerste deel behoren te worden vastgelegd. In het tweede gedeelte van een 'stylesheetakte' kunnen teksten worden opgenomen, die niet voor de bijwerking van de kadastrale registratie van belang zijn. De notaris is daarbij vrij in het kiezen van de tekstredactie en kan in geval van hypotheekakten de door de bank gewenste modelteksten opnemen. Er wordt géén verplichting tot het gebruik van stylesheets ingevoerd. De con tractsvrijheid en redactievrijheid blijven derhalve behouden. Het onderscheid tussen vaste tekstgedeelten en variabele tekstgedeelten bestaat ook in het buiten land, bijvoorbeeld in Frankrijk. Juridisch zal er door het gebruik van stylesheets niets veranderen. Partijen ondertekenen de (met behulp van de stylesheet) vervaardigde minuutakte op papier. De notaris blijft een elektronisch afschrift van die akte ter inschrijving aan bieden en ontvangt na inschrijving een bewijs van inschrijving van de bewaarder. Nieuw is dat de notaris, naast toezending van een afschrift door toezending van een mutatiebestand en depotnummer de bewaarder een hulpmiddel kan verschaf fen voor geheel of gedeeltelijk geautoma tiseerde afdoening.

Geo-Info | 2010 | | pagina 16