Intermediair Literatuur Samenvatting Summary Juridisch zal er door het gebruik van stylesheets niets veranderen Het Kadaster heeft een eigen applica tie genaamd: 'KIK-lokaal' ontwikkeld, waarmee notarissen akten en voor geautomatiseerde afdoening geschikte mutatiebestanden in XML formaat kunnen vervaardigen en aanleveren. Een soortge lijke applicatie is ontwikkeld door een van de notariële softwareleveranciers. Andere softwareleveranciers zijn nog bezig met de aanpassing van hun applicatie. Met de hypotheekbanken Fortis en Rabobank is inmiddels overeenstemming bereikt over aanpassing van modelteksten. Planning is dat eind 2010 25% van de aangeleverde hypotheekakten akten volledig geautomatiseerd zal worden afgedaan en dat 25% van de overdrachtsakten semi- geautomatiseerd zal worden afgedaan. Onder semi-geautomatiseerd wordt in dit verband verstaan dat de akte wel volledig geautomatiseerd wordt ingeschreven, maar dat voor bijwerking van de registra tie gegevens worden overgenomen uit een scherm met essentialia uit de akte. Doorlezen van de volledige akte is dan echter niet meer nodig. 5. Er staan circa 200.000 hypotheken open die ouder zijn dan 30 jaar. Vermoed wordt dat die - op wat uitzonderingen na - niet meer werkelijk bestaan. Dit kan problemen geven bij de over dracht. Doorhaling is vaak problematisch voor de notaris die de onroerende zaak moet overdragen. Vanaf 1838 tot 1965 zijn er vijf wetten geweest tot vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen. Inmid dels is de tijd rijp voor opnieuw een vernieuwing gelet op de circa 200.000 openstaande hypotheken ouder dan 30 jaar. Bij een eventuele volgende wet telijke vernieuwing zou gekozen kunnen worden voor een veel eenvoudiger opzet, namelijk: a) ingeschreven wordt per schuldeiser een notariële verklaring bevattende de deel/nummers van de inschrijvingen die moeten blijven bestaan; b) de overige hypotheken en beslagen worden na de vernieuwingsperiode ambtshalve doorgehaald. Overigens zou het beter zijn als naast een - alsdan laatste - vernieuwingswet de Kadasterwet zou bepalen dat de inschrijving van hypotheken en beslagen na bijvoor beeld 30 jaar vervalt, zoals enkele andere rechtstelsels dit ken nen. Moet de inschrijving langer bestaan, dan is herinschrijving noodzakelijk. 6. Van duizenden overdrachten van delen van kadastrale percelen is de nieuwe grens nog niet opgemeten en in kaart gebracht. Dat is deels te wijten aan gebrek aan medewerking van belanghebbenden. Het Kadaster heeft op dit punt echter ook achterstand. Inmiddels zijn maatregelen getroffen en is de achterstand in de opmeting van nieuwe grenzen nagenoeg ingehaald. Voor zover belanghebbenden problemen hebben met aanwijzing van de nieuwe grenzen, zal de vernieuwingspro cedure worden toegepast. Huijgen, prof.mr. W.G., prof.mr. J. de Jong, dr.mr. H.D. Ploeger en mr.dr.ir. J.A. Zevenbergen, Vergroting juridische betrouwbaarheid Kadaster, OTB Delft, 2006. Om te kunnen voldoen aan de huidige maatschappelijke behoeften dienen sommige werkprocessen van het Kadaster te worden aangepast. Het Kadaster is daarom van oordeel dat aanpassing van het wettelijk kader moet worden bevorderd zodat de raadpleger meer zekerheid krijgt dat de kadastrale gegevens overeenstemmen met de openbare registers. Door de bewaardei een minder lijdelijke rol te geven, kunnen bovendien twijfelachtige stukken uit de openbare registers worden geweerd. Daarnaast zoekt het Kadaster nieuwe methoden om de bijhouding van de kadastrale registratie en de kadastrale kaart te bespoedi gen en probeert het Kadaster de vernieuwing van de registratie van erfdienstbaarheden en hypotheken te bespoedigen. To meet current social needs adjustment of certain work processes of the Kadaster is desirable. The Kadaster therefore believes that the legal framework should be changed in order to promote more certainty to the public that cadastral data corresponds with the public registers. Doubtful documents can be excluded from the public registers by giving the registrar a less passive role.The Kadaster is also looking for new methods to update the cadastral registration and cadastral map more frequently and is trying to advance the renewal of the registration of easements and mortgages. De Intermediair heeft een standaard rubriek Baan en Beloning. In de uitgave van januari 2010 komt geodeet Imke Hanegraaf aan het woord. Zij heeft de studie Geodesie aan de Hoge school van Utrecht afgerond en werkt momenteel als pro jectleider bij ingenieursbureau Breijn op de afdeling Geodesie. Bij de vraag waarom Imke voor dit vak heeft gekozen is haar antwoord: "Toen ik negen jaar was keek ik naar Klokhuis en dat ging over landkaarten maken. Ik dacht: dat wil ik doen. Op de middelbare school informeerde ik welke opleiding daarvoor nodig is. En zo ben ik in Utrecht terechtgekomen". Bron: www.intermediair.nl/artikel/baan-en-beloning Geo-lnfo 2010-4 15

Geo-Info | 2010 | | pagina 17