Een propagandakaart voor goudzoekers Dr. Paul van den Brink, docent/onderzoeker URU/Explokart, Universiteit Utrecht, p.vandenbrink@geo.uu.nl Deze kaart van G.P.H. Zimmermann toont de bovenloop van de bijna 500 kilometer lange Surinamerivier in het centrum en oosten van Suriname. De geschiedschrij ver van de kartografie van Suriname, J.B.Ch. Wekker, omschreef de in 1877 verschenen kaart als een polithematische kaart waarin zowel economische, geo logische, bodemkundige als historische informatie is verwerkt. Deze veelheid aan informatie houdt sterk verband met het doel dat aan de kaart werd toegekend, namelijk het Nederlandse bedrijfsleven te interesseren voor het gunstige investe ringsklimaat in de Nederlandse kolonie. Een gebied dat niet alleen geschikt was voor het verbouwen van katoen, koffie, cacao, rubber en dergelijke, maar dat vooral door de recente vondst van goud en andere delfstoffen in het midden van de 19e eeuw sterk aan economische potentie had gewonnen. Het initiatief tot de openbaarmaking van de kaart kwam van jhr. Cornelis Ascanius van Sypesteyn, die van 1873 tot 1882 bijna 9 jaar gouverneur van de kolonie Suriname was en zich gedurende die tijd sterk inzette om de kolonie als vestigings plaats te propageren. Daartoe zette Van Sypesteyn verschillende expedities in het achterland op met het doel om wegen door het oerwoud te kappen. Via deze routes kon de bovenloop van de verschil lende goudrivieren gemakkelijker worden bereikt en kon de afvoer van delfstof fen naar Paramaribo op gang worden gebracht. De langs deze weg verkregen kennis werd daarna door de gouverneur toegezonden aan verschillende Neder landse dag-, week- en maandbladen, maar vooral aan het in 1873 opgerichte Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Het genootschap stelde zich specifiek tot doel om door de verspreiding van nieuwe kaarten de Nederlandse handel en industrie aan te zetten tot de efficiënte economische exploitatie en openlegging van de koloniale wingebieden. Een van de eerste kaarten die met dat specifieke doel door het genootschap publiekelijk werd verspreid, was deze kaart van Zimmermann op de grote schaal van 1:50.000. Met gebruikmaking van materiaal dat ook door anderen vanaf 1865 was ver zameld, schetst de Nederlandse legeroffi cier daarbij heel precies de gebieden langs de rivier tussen de riviermond en het punt waar men net met de goudexploitatie was begonnen. In de kaart zijn verschillende inzetkaarten opgenomen. De kaart van de noordoostkust van Zuid-Amerika was bedoeld om het gebied op het continent te situeren. De detailkaarten van de monding van de Surinamerivier, een plattegrond van Paramaribo, en verschillende rivierdoorsne- den bevestigden de toegankelijkheid van het gebied en de aanwezigheid van een krachtige administratieve infrastructuur. De twee dwarsdoorsnedes en de lijstjes van de gewassen die op het belendende land werden verbouwd, benadrukten de goede kwaliteit van de bodem en de veelzijdige landbouwproductie. In zijn oorspronkelijke vorm - de manus- criptkaart wordt bewaard in het Nationale Museum van Paramaribo werd de kaart nog omlijst door 21 gekleurde aquarel len die voorstellingen toonden van bevolkingstypen, huizen, en natuurlijke landschappen en die ter plaatse ook door Zimmermann waren getekend Omdat de reproductie van deze waterverfteke ningen veel te kostbaar was en volgens het genootschap het propagandistisch oogmerk van de kaart niet versterkten, werden deze tekeningen verwijderd en later geschonken aan het Tropenmuseum in Amsterdam. Hoewel de authenticiteit van de kaart door sommigen werd betwist-verschillende deskundigen oordeelden dat Zimmer mann te vrijelijk gebruik had gemaakt van kaartmateriaal dat door andere kartografen voor pu blicatie gereed werd gemaakt - werd de kaart buitengewoon goed ontvangen. Verschillende lovende recensies in tijdschriften tonen dat aan, maar misschien meer nog het feit dat de kaart op twee wereldtentoonstellingen in Philadelphia (1877) en Parijs (1879) met een gouden medaille werd bekroond. Of de kaart in eigenlijke zin ook tegemoetkwam aan zijn doel, dat wil zeggen het adver teren van het goede vestigingsklimaat in Suriname, is moeilijker te beoordelen; dat kan alleen door gedegen receptieonder zoek worden vastgesteld. Maar afgaande op de alsmaar groeiende belangstelling voor het gebied in de jaren daarna, en de uiteenlopende kaartproducten waarin die belangstelling werd vertaald, is er geen reden om aan die uitwerking te twijfelen, f v.., -v. Detail van de goudvelden. 16 Geo-lnfo 2010-4

Geo-Info | 2010 | | pagina 18