NA DE AARDBEVING IN CHILI DUREN DE DAGEN KORTER Aarde voor de aardbeving Aarde tijdens en na de aardbeving -- Nieuwe as 1 Tectonische plaat schuift naar binnen. Tectonische plaat 2 Aardomtrek wordt hierdoor kleiner, de aarde gaat nu sneller draaien. De dagen duren nu 6,8 microseconden korter. 3 Een massaverschuiving vindt plaats waardoor het zwaartepunt verandert. De draaias verplaatst zich 8 cm zodat de aarde weer in het lood draait. Een team van zes infographicsredac- teuren organiseert dit congres in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en de Beroepsorga nisatie Nederlandse Ontwerpers (BNO). Sinds 2000 reiken de BNO en de NVJ de Nederlandse lnfographic Jaarprij zen uit, waarmee zij de aandacht willen vestigen op de kwaliteit van de Nederlandse infographic. Dit jaar waren er 110 inzendingen, die allemaal in de foyer van het Figi Theater in Zeist waren opgehangen zodat collega's eikaars werk konden bekijken. Het ochtendprogramma werd geopend door Charles Blow, voormalig hoofdredac teur infographics bij de New York Times en National Geographic. Momenteel is hij columnist voor diezelfde New York Times. De stelling van zijn lezing was, dat infographics een argument moeten ondersteunen in plaats van illustreren. Na een aantal 'jeugdzonden'waarin de esthetiek een belangrijke rol speelden, liet hij een aantal infographics zien die hij bij enkele van zijn columns over politiek, gezondheidszorg en de economie heeft gemaakt, waarbij de infographics zelf een argument in het betoog van de columns vormden. Zoals de titel van zijn lezing ook aangaf, bracht hij iedereen ook weer even 'back to the basics'van het vakgebied. Na een intermezzo over de opleiding Informatieontwerp aan de Universiteit van Augsburg, gaf Liesbetb Melkert als chef van de beeldredactie bij Het Parool haar visie op de rol van infographics in de krant. Haar stelling stond haaks op die van Charles Blow. Volgens Melkert dienen de redacties van Vormgeving, Opmaak en Infographics goed samen te werken om producten te realiseren die'charticles' worden genoemd. Deze'charticles'zijn Een van de resultaten van de infographics-battle 'Na de aardbeving in Chili duren de dagen korter'door Roland Blokhuizen. een samenstelling van beeldmateriaal, grafieken en tekst die zo krachtig is, dat zij een tekstueel artikel kan vervangen. De vorm werd in haar lezing zozeer onderge schikt gemaakt aan de inhoud, dat vanuit het publiek uitgesproken reacties kwamen zoals: "Maar wat is dan precies de bood schap die met deze infographic wordt verteld? Ik snap deze infographic niet." Het evenwicht tussen vorm en inhoud sloeg voor de lunch gelukkig door naar de inhoud met de lezing van Chris Campbell. Hij is als infographicsontwerper werkzaam bij het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag. De aanklagers van het Hofgebruiken zijn interactieve Flash- animaties om hun betoog te onderbou wen. In de voorbereiding worden feiten zo conservatief mogelijk verzameld, om elke schijn van partijdigheid en sensatie te vermijden. Bij het karteren van aantal len slachtoffers van oorlogsmisdaden of misdaden tegen de menselijkheid neemt Campbell de laagste aantallen zoals die voorkomen in rapportages of ooggetui genverslagen, Bovendien worden slechts die plaatsen gekarteerd die eenduidig zijn te lokaliseren. Dit is een hele klus in oor logsgebieden, waar kaartmateriaal ofte oud is, of helemaal niet bestaat. Ook zijn meerdere plaatsen soms onder dezelfde naam bekend of zijn plaatsnamen alleen in een vertaling vanuit de lokale taal beschikbaar in de ooggetuigenverslagen. Niet alleen in de inhoud komt de'sober heid'tot uitdrukking, maar ook in de vorm. Zo wordt de kleur rood niet gebruikt om effectbejag te vermijden. De signaalfunc tie wordt daarom overgenomen door het minder sensationele oranje! Omdat zijn infographics zo effectief zijn, probeert de verdediging meestal om zijn werk niet als bewijs te laten toelaten door de rechters. Maar tevergeefs! Na de lunch konden de congresgangers even rustig achterover leunen. Op het grote doek werden de twee computer schermen van Kay Coenen en Roland Blokhuizen geprojecteerd. Twee dagen voor het congres hadden zij de informatie gekregen om zich voor te bereiden op een heuse infographics-battle: in 20 minuten moesten zij een infographic maken, waarin zij uitlegden dat de aardbeving in Chili de gemiddelde lengte van een dag heeft ingekort. De een ging met Adobe Illustrator aan de slag, terwijl de ander gebruikmaakte van een combinatie van het3D-animatieprogramma Maxon Cinema 4D en Adobe Illustrator. Kay Coenen legde dit causale verband door de aarde te vergelijken met een kunst schaatster die een pirouette maakt. Door haar handen steeds dichter tegen haar lichaam aan te brengen gaat zij sneller draaien! Ook toonde zijn infographic Geo-lnfo 2010-4 27

Geo-Info | 2010 | | pagina 25