gebruikersondersteuning vinden. Waypoint ging nog een flinke stap verder dan een 'gewone'winkel."Het nadeel van die routes is datje ze wél van tevoren van internet moet downloaden en in je toestel moet zetten", vertelt Vaessen. "Je moet dus van tevoren weten waar je wilt gaan wandelen, fietsen of motorrijden. En bovendien is niet iedereen even vaardig met de computer en wil men eigenlijk het gemak van 'gewone autonavigatie' maar dan recreatief". Het'ei van columbus'was het leggen van de combinatie tussen de routes en een 'normale kaart'. Waypoint kocht een Teleatlas- wegenkaart en voegde daar fietspaden aan toe. Maar bovendien zetten zij de routeringsdata van de kaart helemaal 'op z'n kop'. Vaessen: "Een navigatiesysteem wil een efficiënte route bereke nen. De kaart weet dat een N-weg sneller is dan een landweg en zal daar dus de voorkeur aan geven ook al is het iets om. De recreatieve fietser wil echter juist liever over die landweg. We hebben alleen al binnen Nederland honderdduizenden kilometers aan digitale fietsroutes. En die gaan dus over, deels overlappende, mooie wegen. Anders gaat de route er immers niet overheen.Totaal hebben we ruim 40.000 kilometer aan mooie wegen en paden kunnen aanwijzen (een kwart van het totale wegennet). Vervolgens veranderen we de routeringsdata van de kaart zodanig dat het gps-toestel denkt dat die mooie wegen efficiënt zijn en de rest niet. Resultaat: laad de OnRoute- fietskaart in je Garmin-toestel, voer een willekeurig adres in en het toestel rekent automatisch een mooie fietsroute uit. Zelfs over vrijliggende fietspaden!" Samen met de ANWB ontwikkelde Waypoint op die manier ook de OnRoute-motorkaart. De werking is hetzelfde als de fietskaart maar blijft op het asfalt. Voor de motorrijder maar ook voor de cabrio en racefietser. En bovendien, ook buiten Nederland! Op dit moment is de Benelux beschikbaar. Aan Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland worden de laatste hand gelegd en in de loop van dit jaar komt de rest van Europa beschikbaar. Voor de wandelaar is er de OnRoute-topografische wandelkaart. Niet gebaseerd op de wegenkaart maar op de top-10-kaart van de topografische dienst van het Kadaster. Met maximaal detail, waardoor het toestel zelfs routes berekent over voetpaden van twee voeten breed. Paden die deel uitmaken van bestaande rou tes worden met een gele lijn geaccentueerd weergegeven. Meer informatie over deze kaartproducten voor'vrijetijdnavigatie'iste vinden op www.onroute.nl. Een middagje Notter geeft inzicht in de verschillende gps-appa- raten en de mogelijkheden van recreatieve navigatie. Het is een bezoek meer dan waard! Tot slot: tijdens mijn bezoek aan Way point werkte er ook een stagiair in de winkel. Ik vroeg of hij een geodetische achtergrond had. "Nee" antwoordde Hans Vaessen. "Hij komt van een detailhandelschooi. Het lijkt ons overigens wel heel interessant om ooit een stagiair met een geo-achtergrond te mogen verwelkomen". Ik kan het studenten van harte aanbevelen om in deze enthou siaste en snel ontwikkelende geo-omgeving stage te lopen. Katinka Roebert, redacteur 34 Geo-lnfo 2010-4

Geo-Info | 2010 | | pagina 32