oil® Geo-ICT wat mogen we de komende vijfjaar verwachteni Trend i: Crowdsourcing Trend 2: Ondersteuning bij besluitvorming Op bepaalde momenten doemt de behoefte op om uitspraken te doen over de toekomstige ontwikkelingen binnen een vakge bied. Onlangs wierp de Nederlandse Commissie voor Geodesie bijvoorbeeld in het Future Center van Rijkswaterstaat zo'n blik op de toekomst. Men had het thema gedegen voorbereid. Jacque line Meerkerk - jawel, dé RGI-voorvrouw - was met een uitge breide vragenlijst op pad gestuurd en had met een groot aantal deskundigen gesproken over de trends in ons wereldje. Als ik zo'n onderzoek bekijk, dan merk ik hoe lastig het is om een toekomstbeeld te schetsen. Begrippen als kennis, innovatie, educatie, wetenschappelijke vernieuwing, onderzoeksprogram mering, prioriteren en geografische infrastructuur, vliegen je om de oren. Wanneer die begrippen van een toekomstvisie worden voorzien denk ik:"ja dat zou kunnen". En als blijkt dat het onder zoek betrekking heeft op de komende tien jaar, slaat de schrik pas echt toe. Tien jaar, dat zijn ééuwen in de ICT-wereld waarin alles kan gebeuren. Tien jaar geleden dróómden we bijvoorbeeld alleen nog maar van location based services. En de iPhone moest nog worden uitgevonden... Die iPhone is inmiddels de metafoor geworden van de nieuwe GIS-generatie.Van de sterk groeiende groep neo-geographers zoals ze zich in Engeland noemen. En wij, nou ja ik, behoor tot de paleo-geographers. De eerste GIS-generatie. Maar ik kan wel weer erg genieten van de Geo-ICT-applicaties op de iPhone. Kortom, tien jaar is wel heel erg lang maar vijfjaar vooruitkijken vind ik een uitdaging. En ik zal daarbij de neo's en paleo's in ogenschouw nemen. Wikipedia is niet alleen een voorbeeld van crowdsourcing maar geeft er ook een beschrijving van:'Crowdsourcing is een Engelstalig neologisme, gebruikt om een recente ontwikke ling aan te duiden, waarin organisaties (overheid, bedrijven, instituten) of personen gebruikmaken van een grote groep niet vooraf gespecificeerde individuen (professionals, vrijwilligers, geïnteresseerden) voor consultancy, innovatie, beleidsvorming en onderzoek.' En juist in de Geo-ICT gaan we er steeds meer gebruik van maken. Veel mensen hebben inmiddels een gps bij zich en geven al dan niet bewust informatie over hetgeen zich op een locatie afspeelt. Een mooi voorbeeld van'bewust'is de Open Street Map community die al bijna de hele wereld in kaart heeft gebracht. Het'onbewuste'voorbeeld is deTomTom. Menigeen heeft toestemming gegeven om beter geïnformeerd te worden door TomTom. Dit leidt ertoe datTomTom continu over uw schouder meekijkt. Waar u bent, hoe snel u rijdt en wanneer u dat doet. En TomTom kijkt niet alleen met u mee, maar ook met al die andere trotse bezitters van zo'n routeplanner. En in die'crowd'ontstaan misschien nu alleen nog maar'nieuwe wegenkaarten', maar bin nenkort nog veel meer geo-informatie. Ja, een echt'paleo'onderwerp. Al tientallen jaren promoveren mensen op'besluitvorming ondersteunende systemen'en telkens is de conclusie dat die systemen... niet werken. En zeker niet in onze'geo-wereld'. Maar de afgelopen jaren heb ik ervaring opgedaan met'netcen- trisch werken'. Dat is een manier om alle personen die betrokken zijn bij een onderwerp vanuit verschillende locaties direct met elkaar te verbinden. Daarbij hebben we geëxperimenteerd met manieren om informatie met elkaar delen en besluiten beter en sneller te onderbouwen. Dat is bijvoorbeeld cruciaal in de wereld van de rampenbestrij ding. Die wereld is gebaat bij een zorgvuldige en snelle informa tievoorziening ter ondersteuning van de besluitvorming en het gecoördineerd operationeel handelen. Gedeelde, uniforme beelden van de rampplek en situatie zijn van belang voor de besluitvorming in het regionale of ministeriële beleidsteam. Maar ook voor de coördinatie van de hulpverlening en evacuatie ter plekke. Zo'n'common operational picture'duidt vooral op het gedeelde beeld in de veldsituatie (met name bij militaire acties). Maar kan dat begrip niet net zo goed worden gebruikt voor besluitvorming over een evacuatie op regionale of landelijke schaal? Om spraakverwarring te voorkomen stel ik voor om een onderscheid te maken tussen een 'common decision making picture'en een'common operational picture'. De eerste is gericht op besluitvorming in ministeriële of regionale beleidsteams, en het tweede op het operationeel, gecoördi neerde handelen. Deze trend biedt volgens mij veel perspectief, ook buiten de rampenbestrijding. Ik verwacht dan ook dat we er in de komende vijfjaar mooie en verrassende voorbeelden van gaan zien. Ik heb nog een aantal trends die ik graag met u wil delen maar de ruimte in deze column is op. Iets voor een volgende column. Alvast een paar cliffhangers. De ontwikkeling in de locatiesenso ren gaat razendsnel, zeker in combinatie met netwerken. En het denken in scenario's en 'serious gaming'wordt steeds belangrijker. Ik besluit met mijn vertrouwen in de'infrastructuur'. Nu de vijf belangrijkste stakeholders (Kadaster, VROM, RWS, LNV,TNO) samen met Geonovum de handen ineen hebben geslagen om de'Publieke Dienstverlening Op de Kaart (PDOK) tot stand te brengen, en met al onze eerdere ervaringen (Idefix, NCGI, Geo- Portalen, etc.) kan en mag het niet meer mis gaan! Het worden weer vijf hele mooie Geo-ICT-jaren.... Henk Scholten Geo-lnfo 2010-4 35

Geo-Info | 2010 | | pagina 33