Veranderend getij. Rijkswaterstaat in crisisdoor Marcel Metze, 326 pagina's, ISBN 978905189712, Balans, Amsterdam, prijs 19,50 Al is de titel 'Ver anderend getij', de omslagfoto is van een stilstaand polderwater met een peilschaal geplaatst door - zoals op het emaille staat - het hoogheemraadschap van Schieland. Binnenin kreeg de foto als onderschrift'Het laagste punt van Nederland, de Zuidpias- polder bij Zeven huizen'en dat moest zijn: in Nieuwerkerkaan den IJssel. De bijhou ding van het NAP door de Rijkswaterstaat en haar selectie van dat laagste punt blijven onbenoemd. Een andere foto van Delflands duinen bij Ter Heijde laat een (privaat) geschilderd paspunt zien, maar het bijschrift meldt er niets over. Het is tekenend voor de ondergeschikte, dienende rol die de Meetkundige Dienst (MD), van 2003-2007 Adviesdienst voor Geo-lnformatie en ICT geheten, binnen Rijkswaterstaat had. De dienst komt toch nog minder voor dan ik verwachtte in dit bij voorbaat omstreden boek. (Aan de uitgave gingen een rechtszaak en Kamervragen vooraf.) Onderzoeksjour nalist en historicus Metze schreef, wat op de achterflap heet, een 'inside case study' over Rijkswaterstaat van 2003-2008 met de Operatie Ondernemingsplan en meer modern managementjargon. De dienst komt welgeteld twee keer in het boek voor bij de opsomming van specialistische diensten. MD-hoofden als Harry Prins en Rinus Olierook en zeker het DT-lid Ger hard Schwarz (geodeet) komen royaal in het boek voor, maar dan met hun latere waterstaatsfuncties en de kommer en kwel daarin. Het boek verklapt vanuit de Haagse slangenkuil hoe slecht Prins (nu overleden) en Schwarz (nu TG-er) het met directeur- generaal Bert Keijts (nu woningcorporatie directeur) konden vinden. In het boek komt toch een landmeter voor. Uitgebreid wordt verslag gedaan van de eindejaarsbijeenkomst 2007 van de Vereniging Oud-personeel Rijkswaterstaat in het Openluchtmuseum waar'het amb- tenarenverleden regeerde'. Oudgedienden zeiden daar vol scepsis dat Rijkswaterstaat zo was veranderd. Het credo 'Markt tenzij' - omdat het tegenviel nog veranderd in 'Markt zodra'- leidde tot kennisverlies en nog meer inhuur van buiten."Een voorma lige landmeter valt bij:'Ze kunnen het niet aan. Misschien zijn ze net een stapje te ver gegaan in dat uitbesteden'", aldus een frag ment uit het boek. (De Buitendienst werd opgeheven en er bleef niet één landmeter over.) 'Op de vlucht' is trouwens de naam van de paragraaf over de bijna 1500 in 2004 voorde Remkes-regeling met succes bena derde senioren. Dit was zoals ook vermeld wordt op verzoek van de centrale onder nemingsraad. De paragraaf eindigt met de volzin: "En dus sloegen de 57-plussers in de Waterstaat als lemmingen voor de keijti- aanse vernieuwingsdrift op de vlucht, en zag het bestuur zich genoodzaakt de stop op de inhuur van personeel toch weer te verlichten." (Ik was een van hen en met lem mingen zullen woelmuizen zijn bedoeld!) Later gaf de directeur-generaal er volgens Metze de diensthoofden van langs dat ze te veel uitstroom van 57-plussers zouden hebben toegestaan. In hoofdstuk 8 ('Hoofdpijndossiers') gaat het over het in 2007 stagnerende laatste grote project in de'Operatie Onderne mingsplan'.'Voland, een laatste stroperige reorganisatie' is de kop van de paragraaf. Uit zes specialistische diensten moesten vier landelijke diensten worden gevormd. (VOLAND betekende ook niet meer dan Vorming Landelijke Diensten.) In de opsomming volgt dan als laatste zin: 'De Dienst Geo-lnformatie en ICT (voorheen Onder de titel 'Gekrenkt narcisme' besprak Hans van der Loo in M&L (16 maart) 'Ver anderend getij'en ging in op de vele com motie rond de uitgave:'Als betrokkene bij dit proces, zij het op enige afstand, weet ik dat de oorspronkelijke bedoeling van de opdracht was om het veranderproces als een Hollands succesverhaal neer te zetten. Het moest een prettig leesbaar en vooral positief getint betoog worden waarin Meetkundige Dienst) wordt omgedoopt tot Data ICT Dienst'. Het was een Advies dienst (AGI) en de ook relevante overkomst van mensen vanuit andere diensten werd met alleen het werkwoord omdopen ten onrechte genegeerd. Het boek kent ook een bijlage met de waterstaatsgeschiede nis vanaf de Franse tijd. In een stukje over de terugtredende overheid van rond 1990 staat dan in één zin 'De Dienst Informatie verwerking werd geprivatiseerd.'Is het dan geen manco om geen enkele aandacht te besteden aan minstens de terugkeer van de letters ICT in een dienstnaam vanaf 2003? Die bijlage heeft het ook over het eerste naoorlogse, door waterstaat en wederopbouw gedomineerde Kabinet onder leiding van Schermerhorn.'Ook Schermerhorn zelf kwam uit de water staatsfamilie', is een fragment daaruit en dat moet dan op zijn adviseurschap van de MD slaan? Het boek geeft in het algemeen een goed, voor mij herkenbaar en soms ontluisterend beeld van de veranderingen binnen het 'halve agentschap' Rijkswaterstaat in de laat ste jaren. Erkend wordt ook in het boek dat daaraan al 25 jaren met permanente reorga nisaties voorafgingen. Ook niet-waterstaters zullen veel procesmatigs herkennen. Het auteursrecht op het boek wordt voorbehou den aan de Staat der Nederlanden, die via Rijkswaterstaat ook al 2,8 ton over had voor het onderzoek van Metze Research ervoor. Bij de presentatie van het boek in Nieuws poort wilde Rijkswaterstaat niet aanwezig zijn en geen eerste exemplaar in ontvangst nemen, zo kwam al royaal in de media. Adri den Boer de hoofdpersonen nog eens extra in het zonnetje werden gezet. Door zijn kritische opstelling heeft Metze deze feestelijke verwachtingen ernstig verstoord. De hele ophef rond het boek heeft dus vooral te maken met gekrenkt narcisme van bestuurlijke en adviserende ego's. Een andere verklaring voor dit aangebrande gedrag is er eigenlijk niet.' Geo-lnfo 2010-4 39 Gekrenkt narcisme?

Geo-Info | 2010 | | pagina 37