Advertentie acquisiteur Van buiten naar binnen L ,1 Redactioneel Geo-lnfo zoekt op provisiebasis. Met commercieel inzicht en eigen netwerk. Goed ingewijd in het geo-werkveld. Op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Interesse? Stuurt u dan een e-mail naar l.smit@geo-info.nl Louis Smit vf'SSS', Heeft u inmiddels ook een digitale fotocamera of een telefoontje met een camera? Dat kan haast niet anders, tenzij u zo ongeveer in het stenen tijdperk bent geboren. Ik was er vrij laat mee, vind ik zelf. Ik had nog een mooie spiegelreflex van Canon die nog lang niet toe was aan vervanging.Toch maar een digitaal toe stelletje gekocht, maar slechts voor erbij. Eentje met 3.2 Megapixel. Tegenwoordig zit dat al op je telefoon. Een beetje camera heeft nu minstens 10.2 Megapixel, Het maken van leuke foto's is zo eenvou dig, en twijfel je, dan maak je er toch nóg een of zelfs twee. Voor de zekerheid. Het kost niks extra dus doen we dat maar. Ver volgens word je thuis geconfronteerd met een grote hoeveelheid aan foto's, opge slagen in joekels van bestanden, 10Mb per foto is heel normaal. Een enorme databerg dus die je niet kunt afdrukken om in een fotoboek te persen. Dan heb je minstens drie fotoboeken nodig terwijl de boekenplank al vol staat met fotoboeken van voorgaande jaren. Om uit die enorme databerg een zeer beperkt aantal foto's te selecteren, precies voldoende om slechts een fotoboek te vullen, is een kunst, een ware kunst. De kunst van het selecte ren. Wat hoort bij elkaar? Wat is minder belangrijk en laten we weg? Aan deze verheven kunst wordt meer tijd besteed dan aan het maken van de foto's zelf. (Ove rigens beginnen sommige mensen hier helemaal niet meer aan en laten alles als ongeordende data op de computer staan. Als deze mensen hun vakantiekiekjes wil len laten zien aan de buren dan ben je als buur het eerste uurtje nog niet weg en na foto nummer 150 verveel je je stierlijk). De landmeter van morgen zal zich de verheven kunst van selecteren eigen moeten maken. Hij zal in de toekomst een enorme hoeveelheid aan data verzame len. Nee, niet meer met tachymeters, waterpastoestellen of GPS-sets. Dat zal gaan met een toestel waarmee hij de hele omgeving vastlegt vanaf de straat. Geen gewoon fototoestel natuurlijk. Vanuit een auto of busje waarin hij achter het stuur zit en waar om hem heen allerlei camera's staan die de hele omgeving in X,Y, Z en t vastlegt in een gigantische puntenwolk. Deze dataset wordt aangevuld met een giga-puntenwolk vanuit de lucht door een helikopter, vliegtuig of satelliet. Deze enorme hoeveelheid aan pixels wordt door de landmeter 2.0 gecombineerd, verwerkt, geselecteerd en teruggebracht tot voor een mens interpreteerbare informatie. Hierbij wordt hij natuurlijk ondersteund door programma's. Het moet leiden tot een 3-dimensionaal model van de werkelijkheid, een werkelijkheid van nu, die van toen en die gaat komen. Dit geografisch model van de werkelijkheid wordt gerelateerd aan het administratieve model van de werkelijkheid waardoor de eindgebruiker toegang krijgt tot een virtuele werkelijkheid die zijn weerga niet kent. Wat betekent dit voor de landmeter? Ik verwacht een afname van het aantal benodigde landmeetkundigen. Hun werk zal inhoudelijk sterk veranderen. Daar staat tegenover een toename van de vraag naar geo-ict'ers. De techniek komt vanzelf wel naar ons toe, helaas de geo- ict'ers niet. Daar ligt onze grote uitdaging. Louis Smit Geo-lnfo 2010-4 3

Geo-Info | 2010 | | pagina 5