nulpunt (fig. 14), waardoor alle coör dinaten veranderen en in het eerste kwadrant komen te liggen (X: +155.000 en Y: +463.000) en de x altijd kleiner is dan de y. Een klein stukje theorie: de toren in Amersfoort was het nulpunt van het oude coördinatenstelsel en ook het centrum in het systeem van de RD. Dat systeem houdt MO Fig. 14. Verschuiving oorsprong RD-coördinaten. in dat de metingen op de aardbol worden herleid naar een plat vlak: de stereogra- fïsche projectie. In dit artikel wordt daar niet verder op ingegaan, dat leidt hier te ver, maar de OLV-toren is nog steeds het centrum van ons RD-stelsel. Op het bijge voegde schetsje wordt dat weergegeven. Als het platte vlak de aarde doorsnijdt op een afstand van 122 km rond de toren in Amersfoort dan is daaruit af te leiden dat de toren zich virtueel op 1200 meter boven dit platte vlak bevindt (fig. 15). In 1996 heeft de RD het middelpunt van het RD-stelsel zichtbaar gemaakt in de vloer van de OLV-toren (fig. 16). Buiten zijn ook de X- en de Y-as zichtbaar. Op (Amersfoort) projectiepunt Fig. 15. Hoogte Amersfoort boven projectievlak. Fig. 16. Markering middelpunt van RD-stelsel. 7 september van dat jaar is dit in een plechtige bijeenkomst overgedragen aan de gemeente Amersfoort die eige naar is van de toren. Naar aanleiding van de publiciteit die gewijd was aan deze gebeurtenis ontstond er via de lokale media discussie over het middelpunt van Nederland. Iemand claimde daar voor een punt in Lunteren, gemarkeerd door een grote kei. Anderen zeiden dat je niet moest spreken over het mid delpunt maar over het zwaartepunt, zoals op de foto in de bossen bij Putten. Dit is zogenaamd de ring waaraan je Nederland zou kunnen optillen waarbij het land dan in evenwicht blijft hangen (fig. 17). De Bijhoudingsdienst van de Rijksdrie hoeksmeting is een paar keer van locatie veranderd. Begonnen in Amsterdam (1930), weer terug naar Delft, in 1963 naar Den Haag en in 1972 naar Apel doorn. In die Apeldoornse tijd gaat de RD nog steeds in de zomermaanden in ploegen naar buiten om te meten en in de winter wordt er door de landmeters gerekend. De technisch assistenten worden geleend van de omliggende kadasterkantoren en gaan 's winters weer terug naar hun standplaats. Naast het echte meet- en rekenwerk heeft de RD ook een grote verbondenheid met de wetenschap. Er is een hechte relatie met de TU-Delft en er worden jaarlijks op een groot Europees congres (EUREF-congres) wetenswaardigheden uitgewisseld met geodeten uit andere landen die zich bezighouden met de geometrische infrastructuur. Deelname is niet vrijblijvend, leder land verplicht zich om tijdens dat congres een presen tatie te geven over een onderwerp dat hij of zij van belang vindt. De RD is daar ook altijd vertegenwoordigd, samen met de TUD en het NAP. EUREF coördineert onderzoek naar Europese geometrische infrastructuur. Zij bewaakt het Euro pese ETRS89 (daarover straks meer) en beschikt daarvoor over het EPN EUREF Permanent Network. Fig. 17. 'Zwaartepunt' in Putten. Geo-lnfo 2010-4 7

Geo-Info | 2010 | | pagina 9