Andries van der Wal(le) 'Cromme vaart'genoemd, gelegen aan de op wiens grondgebied de steen staat. Verderop in dit artikel zal hier nog nader op worden ingegaan. In het voorgaande onderwerp hebben we kunnen zien dat de grensscheiding tussen de beide gemeenten loopt door het midden van de sloot, vroeger de noordoostzijde van het Houtvesterslaan tje. Op onderstaande oude tekeningen en kaarten is het interessant te zien waar men de paal heeft ingetekend. Op bijgaande schetstekening uit 182310 is duidelijkde'Paal van Halfweg'waar neembaar (fig. 7). De grensbeschrijving uit 1818 als basis nemend, is af te leiden dat in ieder geval de paal ingetekend is op het grondgebied van Noordwijkerhout, namelijk ter hoogte van de vaartweg ofwel het Houtvesterslaantje. Dit laantje is sinds de tweede helft van de vorige eeuw toegangsweg naar het caravancentrum van Van Alenburg. De schetstekening is vervaardigd in verband met de verhuur door de stad Leiden van twee smalle stro ken grond tussen de tocht- of ringsloot en de trekweg. Pastoor A.L.J. Heijdendaal huurt namens de Rooms Katholieke Kerk te Sassenheim een strook grond voor houtopslag van 8 roeden lang en circa 20 voeten breed strekkende van de scheidpaal op Halfweg tot aan de blauwe paal. De volgende strook van 36 en 4 roeden lang wordt gehuurd door Arie Ruigrok, bouwman en eigenaar van de boerderij Sixenburg beginnende vanaf de blauwe paal tot de volgende blauwe paal zuidwaarts voorbij het hek naar de boerderij Sixenburg. Op de kadastrale kaart van het buurt schap Halfweg uit 1860 staat de paal ook links op de kaart ingetekend aan de kant van Noordwijkerhout (fig. 8).11 Dit kadas trale kaartje is gemaakt in verband met Landmeter Andries van der Walle stak dus in 1656 met zijn collega de halfscheidpaal van elzenhout in de grond. Hij werd op 29 juli 1644 te Haarlem geadmitteerd als landmeter in Holland. Dit olieverfschilderij op een paneel van 88 x 87 cm van na zijn overlijden op 4 september 1671 is afkomstig van het Haarlems Diaconiehuis. Het hing in de tweede helft van de 20e eeuw jaren bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat te Delft. Intussen bevindt het zich in een depot bij het Rijksmuseum, maar staat het digitaal zelfs op www.geheugenvannederland.nl. Henri Pouls benutte een afbeelding ervan van voor de omslag van zijn werk De Landmeter (Alphen aan den Rijn, 1997) en de stichting De Hollandse Cirkel deed dat voor het eerste nummer van haar tijdschrift (1999)- Adri den Boer Fig.8. Kadastrale kaart uit i860. 8 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 10