Plaatsen ANWB-bord Paal Halfweg zwaar beschadigd13 Fig.9. Fragment kadastrale kaart uit 1879. 1993 is de steen na reparatie weer opnieuw geplaatst. Op verzoek van de eigenaar van het stacaravanstailingsbedrijf, aan het einde van het oude Houtvesterslaantje, is de paal iets meer van de weg af geplaatst. Aan de hand van recentere foto's valt ook af te leiden dat het herplaatsen wel nagenoeg op dezelfde lijn ten opzichte van de'cromme vaert'is gebeurd. Twee foto's van J.P.S. Lieverse van het gemeentehuis Lisse geven niet alleen een goed beeld van de situatie ten tijde van het gebeurde met de paal, maar ook dat paal Halfweg in 1992 iets ten zuiden van het midden van de sloot en derhalve op grondgebied van Noordwijkerhout stond (fig. 10 en 11). Na het vinden van de archiefstukken over de plaatsing in 1820 van de stenen halfscheidpaai besloot ik in 1997 de de verkoop het huis Halfweg en andere grondpercelen door de steden Haarlem en Leiden. Op de kadastrale kaart van buurtschap Halfweg uit 1879 door landmeter H.A. van Campen is de paal precies op de grenslijn ingetekend (afb. 9).12 De landmeter is iets te onzorgvuldig geweest met het inte kenen van het stippellijntje- Dit had iets meer naar rechts gemoeten. In het don kerblauw is de grenslijn ingetekend tussen de gemeenten Noordwijkerhout en Lisse, terwijl de grenslijn de trekvaart kruisend, in een stippellijntje is aangegeven. Niet bekend is waarom de kaart is gemaakt. Op 5 november 1992 vonden er in opdracht van N.V. Fnergie- en Watervoorziening Rijnland door de firma Hogeboom aan de Leidsevaart graafwerkzaamheden plaats. Daarbij werd door een kraan per ongeluk een stuk van de bovenkant en de zijkant van de paal afgebroken. De gemeente Lisse, in de veronderstelling dat de steen op het grondgebied van Lisse staat, stelt de energiemaatschappij verantwoordelijk voor de herstel kosten. Eerder had de gemeente zich al gewend tot de gemeente Haarlem. Haarlem, die meent eigenaresse te zijn van de paal, machtigt Lisse de paal weer in goede staat te brengen. De steen is vervolgens uitgegraven en met de brokstukken ter reparatie vervoerd naar de gemeentewerkplaats. In de loop van Fig.io en 11. Bij graven beschadigde halfscheidpaai, 1992. Geo-lnfo 2010-5 9

Geo-Info | 2010 | | pagina 11