'Instrumenten mochten nooit geld kosten' Van de website Vraagbaak? dan een paar jaar geleden." Overigens kent de WM ook senior-ieden. Rob Holleman heeft voor in zijn bijdrage al een mooie over zijn MTS-tijd:"Het vak dat ik het meest verafschuwde en belachelijk vond was ongelooflijk, maar waar: LANDMETEN." Na jaren gaf hij zich toch op als maatvoerder en volgde een opleiding bij bureau Zondag in Gameren. "Maar eigenlijk was dit een theoretische opleiding en had ik alleen op papier een totalstation gezien." Het was succesvol, maar maatvoering met totalstations was nog niet ingeburgerd en hij liep als 'moderne maatvoerder'dagelijks tegen onwil en onbegrip op. Hij kwam bij een maatvoeringsclubje van dr.ir. Peter van Hoof van deTU Eindhoven. Daar werd werk besproken, programmeren geleerd en software gemaakt."Er waren veel maatvoerders die van hun werkgever niets mochten kopen of leren. Daarom ben ik eigenlijk alles wat ik had met hen gaan delen en zo is het idee geboren om de VVM op te richten", aldus Holleman over de praktische aanleiding. Hij zelf werd later gevraagd om hoofd landmeten bij Strukton te worden. "Ik moest verplicht uit het bestuur van de VVM. Op dat moment moest ik me conformeren aan een door mijzelf opgesteld reglement en moest ik als bestuurslid aftreden", aldus Holleman, intussen bij Eurailscout productieleider voor videoschouw- treinen. Het officieel ver enigingsorgaan Maatgevend kent naast redactionele kopij twee pagina's met adressen van bedrijfsdonateurs en heel wat praktische advertenties. Bij lasersets krijg je een gratis jack en er is een waar debon om 25 euro voorjaarskorting op bijvoorbeeld een theodoliet te krijgen. Vakantiefoto's met landmeters of middel punten erop ontbreken als parels.... De website www.maatvoeren.nl bevat kennis- en woordenboekpagina's. Het Kenniscentrum Vraag Antwoord kent 25 vragen en bijna evenveel antwoor den. Enkele voorbeelden: Kan ik waterpassen meteen totalstation? Ja, het kan wel, maar het verdient zeker niet de voorkeur. De nauwkeurigheid van de compensator van een waterpasinstrument is veel beter dan van een totalstation, waardoor het uiteindelijke resultaat van een waterpassing met totalstation wellicht niet voldoet aan de nauwkeurigheidseisen. Eventueel een bijkomend probleem is dat je met een waterpasinstrument vanuit het midden moet waterpassen voor een goed en nauwkeurig resultaat. Dit heeft te maken met de aardkromming en even tuele afwijking in de horizontaalheid van de vizierdraden (als je vanuit het midden waterpast is de invloed daarvan aan beide zijden gelijk). Bij waterpassen met een totalstation wordt deze regel vaak vergeten, Als ik met een analoge theodoliet een hoek meet, zodat ik hoek en twee zijden heb, hoe bereken ik dan de ontbrekende zijde? Door gebruik te maken van de Cosinusregel (daarna ook uitgelegd). Voor het Maatvoerders-Woordenboek zijn suggesties welkom, een selectie: Depressie: helling van de vizierlijn ten opzichte van het horizontale vlak, omlaag- gericht (tegengestelde is elevatie). Elling: berekenmethode van een waterpassing. Geodesie: de wetenschap die zich bezighoudt met de bepaling van de vorm van de aarde en van delen van het aardoppervlak. Hoerenjong: opzetstuk voor een heistelling om palen onder het maaiveld te kun nen slaan. Kort halen, lang brengen: vanuit een korte afstand punten plaatsen op een grotere afstand (maatvoeringstechnisch crimineel gedrag). Maatvoerders hoeven niet meer zoals in het begin per se bij de VVM aan te klop pen voor steun en software. "Bij bouw- maatvoerders mochten instrumenten nooit geld kosten, in tegenstelling tot bij die dure jongens van landmeten", zo weet Dekker nog. Aannemers kopen nu ook eerder een apparaat van 20 mille en software voor hun mensen en hij zag zo een grote verschui ving. "De diehards blijven over in de club en er komen ook leden van landmeetkundige bureau's en nu net ook metenden van de KLPD bijvoor beeld", zo vervolgt de voorzitter. Vijf tot tien nieuwe persoonsdonateurs zijn er wel per jaar en soms is er nog wel een vraagbaakfunctie. "Laatst was er nog een telefoontje van iemand die vanaf een ponton buispalen moest uitzetten en die vroeg of er iemand was die wist hoe dat te doen. Dat vergt wel scheiding van mijn directeurschap van een landmeet kundig bureau en het voorzitterschap. Ik heb een link met een donateur gelegd die bij een ander bedrijf werkt, en er kwam een oplossing, mooi toch?", aldus Dekker. Waarom de VVM niet opging in de vereniging GIN kan primair aan gebrek aan uitnodigen van die kant liggen, maar Dekker weet ook van de andere kant: "Ik zou 't leuk vinden, maar de VVM is een klein, wat kneuterig, praktisch clubje en anders zouden de bouwmaatvoerders echt afhaken." Zelf startte Dekker dertig jaar geleden als landmeter bij de provincie Zuid-Holland, werkte verder bij bedrijven, klein en groot, en is op zijn vijftigste maar een eigen bedrijf begonnen: POLARIS bv - innovatief meetwerk. Ook dat bedrijf heeft een zelfgemaakte nieuwsbrief. Die van de Open Monumentendag 2009 met het kartografisch thema komt ter tafel; Mercator opende die dag in 's-Hertogenbosch en moest wel de 3D-scanner van POLARIS bv passeren. Geo-lnfo miste zelfs een foto daarvan en we besluiten om in een volgend nummer maar eens over dat bedrijf te schrijven en dat goed te maken. Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2010-5 15

Geo-Info | 2010 | | pagina 17