Zeg pa, wat doe jij eigenlijk precies? Column Kees de Zeeuw Eindexamentijd. Dit jaar heb ik er echt mee te maken. Mijn oud ste zoon probeert z'n VWO te halen. Puberproblematiek zoals plannen, prioriteren en geconcentreerd leren beheersen onze tafelgesprekken. Het hedendaagse leren is een complexe vorm van multitasken waarbij MSN, muziek, een vette game en - oh ja - her en der een schoolboek, feilloos met elkaar samengaan. Maar daar zal ik u niet mee vermoeien. Waar ik het wel over wil hebben is de studiekeuze. Vanuit het voordelig reiskosten perspectief (ik rij) mag ik namelijk af en toe mee naar de open dagen van universiteiten en hogescholen om mee te snuiven aan het moderne onderwijs. Een leuke bezigheid. Ook als u geen kinderen heeft die er iets mee moeten, kan ik u het aanraden. Zo ben ik helemaal bij met studies als industrieel ontwerp of vrijetijdskunde. Moderne opleidingen, helemaal van deze tijd. Tijdens dit soort ritjes door het land heb je het over banen, ambi ties, mogelijkheden en komt de onvermijdelijke vraag:"Pa, wat doe jij ook al weer precies?" (Is het een afweging, is het interesse, of is het in verdekte vorm de vraag waar ik die studie van denk te gaan betalen?) Voor ik het weet zit ik dan in een onsamenhan gend verhaal over Kadaster, geo-informatie, gegevens inwinnen, beheren, verstrekken. Ja, ook een hoop ICT natuurlijk, verga deren, best wel veel vergaderen eigenlijk, ontmoeten van hele belangrijke mensen in de geo-sector presentaties geven, innovatie, registraties... Het woord basisregistratie is de druppel. Met een handige manoeuvre wordt het onderwerp veranderd in: "lijkt Delft mij leuker om op kamers te zitten, of Eindhoven?" Blijft overeind, dat het verkopen van mijn eigen vak nog wel een aandachtspunt is. En niet alleen van mij, de hele sector lijkt ermee te worstelen. Natuurlijk is er een Stichting Arbeidsmarkt geo actief en draait alles nog steeds om geo.Toch is dat geo maar een moeilijk begrip en is het zaak onze communicatie over dit prachtige vak op te schroeven. Niet alleen richting scholieren, maar ook in onze professionele omgeving. Ter voorbereiding van het'World Congres on Information Technology 2010'in Amsterdam bijvoorbeeld, brengen we het thema geo-informatie onder de aandacht van ICT-deskundigen onder de noemer'Sharing Space'. Geo-informatie speelt een rol bij het bepalen van de manier waarop wij onze ruimte met elkaar delen en helpt ons bij het multifunctionele gebruik van onze schaarse ruimte. De ruimte, de mens en de oplossingen centraal; niet alleen het middel. Ik merk in de voorbereiding dat niet deskundigen daar meer mee kunnen dan met het begrip geo-informatie. in scholierentermen de basis onder hyves, of vergelijk het met de wereld in Avatar en opeens is daar de herkenning! Met virtueel Nederland, bedoel ik een digitale omgeving die dezelfde rechtszekerheidwaarde heeft als de werkelijke wereld. Dat moet dan wel slim aan elkaar worden gekoppeld op basis van geodetische kennis. Je kunt er in archiveren, meten, plan nen en allerlei zaken beheren. Een landmeter gaat bijvoorbeeld virtueel Nederland in om aanwijs te halen, het waterschap beheert de stuwen op basis van wat er in virtueel Nederland gebeurt, je wordt in virtueel Nederland geattendeerd op de nieuwbouwplannen in jouw buurt en als je nog eens door het oude centrum van Utrecht uit 1950 wilt wandelen dan doe je dat ook in virtueel Nederland. Een rechtsgeldig Second Life bouwen, als een betaalde job. Wauw! Er wordt inmiddels volop gebouwd aan virtueel Nederland. Registraties die als basis nodig zijn worden gevuld en met initi atieven als PDOK (Publieke Dienstverlening Op de Kaart) wordt er aan de benodigde informatie-infrastructuur gewerkt. Ook het stelsel van basisregistraties staat in de steigers. U snapt deze laatste alinea natuurlijk. U leest immers Geo-lnfo. Maar buiten de sector haken mensen af als we dit verhaal zo blijven vertellen. Daarom is het goed dat we blijven zoeken naar de goede soundbytes waarmee het mooie van ons vak duidelijk wordt (het is verkiezingstijd, dus soundbytes zijn wél belangrijk). Misschien is de tijd van de term geo-informatie nu echt afgelopen. Volgend jaar doet de volgende bij mij eindexamen. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. Virtueel Nederland is vast nog niet de goede term, maar heeft u een beter idee? Laat het mij weten, dan maak ik volgend jaar misschien een betere indruk. Kees de Zeeuw Manager product- en procesinnovatie Kadaster De inzet dat we met een hele grote groep mensen aan een 'virtueel Nederland'werken spreekt bij mijn kinderen meer tot verbeelding dan het bestaande geodetische verhaal. Noem het Geo-lnfo 2010-5 19

Geo-Info | 2010 | | pagina 21