Underskin Het menselijk lichaam als metrokaart Een geografische of topografische kaart wordt meestal gemaakt dooreen kartograaf in dienst van een opdrachtgever. Underskin is op een geheel andere manier tot stand gekomen. Het was een reis met vele tussenstations aaneengeschakeld door mijn interesse in de medische wetenschap. Vertrekpunt: visualisatie in de medische wetenschap Mode-illustratie, het lichaam en orthopedische anatomie Sam Loman, fotograaf, ontwerper Deze reis begon in eerste instantie met het lezen van consumen tenartikelen en het bekijken van de bekende tv-programma's. Na een gecompliceerde elleboogfractuur 4 jaar geleden, begon ik, om mijn letsel beter te begrijpen, met het bestuderen van enkele medische artikelen. Ter verklaring van het jargon kocht ik mijn eerste studieboekr'MedicalTerminology: An illustrated guide'van Barbara Janson Cohen. Sindsdien is mijn collectie medische boeken en artikelen aanzienlijk gegroeid. Geïnspireerd door de vele medische illustraties en foto's in deze boeken heb ik vorig jaar besloten om opnieuw (ik studeerde 5 jaar geleden af aan de kunstacademie te Rotterdam) aan een kunstopleiding te beginnen. Omdat ik mij niet uitsluitend op medisch tekenen wilde toeleggen, koos ik niet voor de opleiding Scientific illustration, maar voor de meer algemene opleiding tot MA Art Design met als specialisatie Illustratie, aan de Universiteit van Hertfordshire, Engeland. Ik volg deze opleiding via distance learning. Het overgrote deel van het lesprogramma bestaat uit het zelfstandig uitvoeren van wetenschappelijk onderzoek gebaseerd op een zelfgekozen onderwerp. In mijn geval:'visualisatie in de medische wetenschap'. De uitkom sten van dit onderzoek moeten enerzijds worden omgezet in geschreven vorm zoals essays, journal papers en een scriptie, anderzijds in conceptuele beelden. Een keer in de maand is er een middag live les via Yahoo messenger en de rest van de tijd kun je feedback krijgen via e-mail of studynet: een forum waar je werk kunt uploaden en discussies met medestudenten kunt voeren. Een van de opdrachten tijdens de opleiding had als onderwerp 'publiek'. Hierbij moest worden ingegaan op vragen als: "Wie is nu je publiek?", "Voor wie zou je graag willen ontwerpen?" "Waarom?" en "Welke klant of uitgever past hierbij?" Mijn doel was om een grote groep mensen aan te spreken. Medische illustraties zijn vrij specifiek en dienen vaak als educatief beeld om studenten geneeskunde beter te kunnen onderwijzen en patiënten te verduidelijken wat hun ziekte inhoudt. Om helder heid en nauwkeurigheid te garanderen en miscommunicatie te voorkomen is er in het ontwerpproces van medische illustraties geen ruimte voo' een grafisch concept. Ik zag het mede daar door als een uitdaging om een medische illustratie te maken waar een verhaal achter zit en waarbij iedereen zich iets voor kan stellen. Ik begon met de onderwerpen mode- illustratie in verhouding tot het lichaam, orthopedische anatomie en body (re-)design, Fig. 1. "Anatomy dress" 20 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 22