Het lichaam als kaart Het ontwerpproces welke voortkwamen uit mijn hoofdonderzoek medische visuali satie. De modewereld is een droomwereld. Niets is echt. ledereen doet zijn best de top te halen. Maar welke top? Fotografen, redacteurs, modellen, ontwerpers, zij passen zich aan, transfor meren en gaan heel ver in deze illusie. Hieruit ontstond een serie illustraties 'Competition of body parts' en 'Identity'. Deze serie gaat over de vraag wie het individu nu eigenlijk is. Bestaat een iden titeit wel? Wordt deze vanuit jezelf gecreëerd of door je omge ving? Ofwel: is identiteit iets van inneriijk of uiterlijk? Om het innerlijk en uiterlijk meer te benadrukken kwamen er steeds meer anatomische elementen in mijn werk. Hierdoor ontstond een soort gelaagdheid. Een persoon kan worden gezien als: 1. 'The other body'. De kleding die je draagt communiceert met de buitenwereld en kan aangepast worden aan een zelfge vormde identiteit; 2. 'The surface body'. Is de anatomische structuur van het lichaam. Dat zijn de spieren, pezen en botten die je zonder dissectie van het lichaam kunt waarnemen. Dit staat bij een persoon zonder lichamelijke afwijkingen vast, maar kan gemanipuleerd worden door bijvoorbeeld het gewicht en onderhuidse implantaten; 3. 'The skin'. Deze buitenste beschermlaag is enerzijds te manipule ren door het aanbrengen van make-up, tatoeages, verandering van teint door de zon of Botox-behandelingen. Anderzijds staat de vorm, bacteriegroei en celopbouw vast; 4. 'The inner body'. Bestaat uit niet-cosmetisch te manipuleren structuren zoals vaten, pezen en spieren; 5. 'The origin'. Ook de kern van het lichaam, het skelet en stam cellen staan genetisch vast; 6. 'The essence'. Het denken en handelen van de mens verandert voortdurend. Bewust van de wereld onder de huid zag ik het menselijk lichaam steeds meer als een kaart. Deze kaart kwam het dichtst in de buurt van een metrokaart. Om te reizen via de ondergrondse passeer je een aantal stations, voordatje bij je uiteindelijke doel komt. De lijnen van de ondergrondse kruisen Fig. 2. "Competing body parts". elkaar of lopen parallel en de metro's rijden in perfecte harmonie op hetzelfde tijdstip. Dit is te vergelijken met de processen die zich onder de huid afspelen. Mits gezond, werken alle lichaams systemen tegelijkertijd en in harmonie. Bij de spijsvertering bijvoorbeeld komt het voedsel langs diverse stations, voordat het zijn uiteindelijke doel bereikt namelijk, voedsel oplosbaar maken om door de darmwand opgenomen te kunnen wor den. Een andere gedachtegang die leidde tot het lichaam als kaart is het feit dat men zich bewust is van wat zich op straat afspeelt. Verkeer, gebouwen, reclameborden zijn waarneembaar. CRANIUM »''v CRANIUM Fig. 3. "Bony landmarks". Onder deze bovenste laag ligt een ondergrondse (underground) wereld; dat van een metrostelsel. Onder onze huid (skin) ligt ook een ondergrondse wereld. De titel 'Underskin'is dan ook een samenvoeging van deze twee woorden en verwijst naar het metrostelsel in Londen,'the Underground'. Underskin is ontworpen vanuit de vormgeving van de kaart van de Londense metro. Londen heb ik vele malen bezocht en de metrokaart staat in mijn geheugen gegrift. Ik begon dan ook in Illustrator met het trekken van een lijnenstelsel. Voor iemand die gewend is aan Photoshop duurde het echter te lang en de lijnen riepen geen beeld van een metro noch van het uiterlijk van een lichaam op. Uiteindelijk heb ik een medische illustratie van het lichaam en de metrokaart van Londen in Photoshop geopend. Het lichaam gebruikte ik als leidraad om alles op de juiste plekte positioneren. Om de juiste verhouding te krijgen ben ik begonnen met het uitzetten van de stations. Het hart en de hersenen kunnen gezien worden als de belangrijkste stations die in verbinding staan met de rest van het netwerk. Daarna komen de longen en andere interne organen. De gewrichten, de punten waar botten schanieren, heb ik aan gegeven met een klein rondje en de minder belangrijke stations zoals de klieren hebben een streepje kregen. Toen alles op de juiste plaats stond, ben ik begonnen met het lijnenstelsel. Omdat de metrolijnen een specifiek uiterlijk heb ben, een bocht heeft bijvoorbeeld een bepaalde hoek, heb ik Geo-lnfo 2010-5 21

Geo-Info | 2010 | | pagina 23