naar de kleur van de lucht, Het centrale zenuwstelsel (CN5) wordt Een onverwachts succes Het vervolg die stukjes lijn uit de originele kaart gehaald, exact gekopieerd en in mijn eigen kaart verder opgebouwd tot een compleet net werk. Een netwerk dat refereert aan het concept van lichaams systemen. Rood verwijst zoals in alle medische illustraties naar de arteriën, donkerblauw naar de vaten. De luchtwegen zijn lichter blauw dan de lichtblauwe Victoria Line en verwijzen op deze manier in medische boeken soms met groen aangeduid en de lymfe klieren met oranje. Omdat de achtergrond wit is, was de kleur wit geen optie om het skelet aan te duiden. Zwart refereert naar de bruine/zwarte verkleuring van botten na overlijden. Don kerbruin komt niet voor in de metrokaart, dus zwart bleef over. Het urinestelsel is vrij kort evenals de Hammersmith Line die roze gekleurd is. Iemand opperde, dat geel bij urine hoort en de spijsvertering bruin zou moeten zijn. Maar het spijsverteringska naal is het centrale en meeste belangrijkste deel. Dit moest juist een kleur krijgen die in het oog springt. Geel komt veel meer naar voren dan bruin en komt toevallig overeen met de centraal gelegen Circle Line. Deze belangrijkste metrolijn wordt ook in geel afgebeeld op de metrokaart. Daarnaast speelt gal, dat fel geel is, een belangrijke rol in voedselvertering. Wegens compositionele redenen en ruimtegebrek toont mijn kaart niet alle lichaamssystemen en organen. Het lichaam bestaat uit n systemen, maar Underskin telt er slechts 8. Omdat er nu eenmaal geen metronetwerk bestaat, dat iets exact omsluit, ontbreekt het tegumentaal systeem (huid en de zweetklieren). Om de afbeelding geschikt te houden voor zowel de man als vrouw heb ik gekozen het hormonale- (bij nieren, schildklier) en het voortplantingssysteem (baarmoeder, geslachtsdelen) niet uit te werken. Tijdens het'aanleggen'van de stations heb ik gelijk de labels geplaatst, zodat ik de ruimte kon zien die ik eventueel over had voor meerdere stations. De afstand tussen lijn, label en station Fig. 5. Orthopedische navigatie. 24 Geo-lnfo 2010-5 Fig. 4. Lichaamsnavigatie. luistert heel nauw en heeft mij doen besluiten niet alle structu ren te plaatsen. Op deze manier is de helderheid en leesbaarheid van een geografische kaart intact gebleven. Om de kaart compleet te maken heb ik een kleine legenda en logo gemaakt. Bovendien heb ik de copyrightvermelding die onderaan de Londense metrokaart staat:'Copyright Transport for London'veranderd in'CopyrightTransport for Body'. Zoals met al mijn werk post ik het op mijn eigen websites en andere websites speciaal voor ontwerpers. Na een dag werd Underskin opgepikt door een kinderarts uit New York, die een kopie op zijn eigen blog plaatste. Binnen 24 uur werd het door duizenden mensen bekeken, herplaatst op hun blogs enTwitter- sites en zat mijn mailbox vol persaanvragen. Mijn doelstelling om een groot publiek bereiken heb ik dus ruimschoots gehaald. Het commentaar van iemand dat Underskin leren gemakkelijker en biologie weer leuk maakt en de vraag van Geo-lnfo om een artikel te schrijven brachten mij op het idee om een nieuwe kaart te maken. De concepten zijn er. De illustraties zijn nog in de ontwikkelfase.'Bony landmarks'is de medische benaming voor de knobbels, afvlakkingen en holtes in botten. Deze dienen voor de aanhechting van pezen of het in elkaar passen en schanieren van gewrichten. Deze hoogteverschillen deden mij denken aan de bergen, dalen en erosie in landschappen en bijbehorende geografische kaarten. Zover ik kan vinden zijn deze markeerpun- ten nog niet eerder samen in een medische illustratie vastge legd. Ik probeer de ultieme kaart te ontwerpen, die deze punten op een heldere manier laat zien, waardoor het gemakkelijker te begrijpen is hoe een bot is opgebouwd en waar welk deel voor dient. Andere concepten in ontwikkeling zijn lichaamsnavigatie en orthopedische navigatie.

Geo-Info | 2010 | | pagina 26